Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 01:12
Reklama KD Market

Srebrny jubileusz PACBA

Srebrny jubileusz PACBA

Działające od 1996 roku w Chicago Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Budowniczych Kontraktorów PACBA w minioną sobotę celebrowało srebrny jubileusz istnienia. Na XXV Wielkim Balu bawiło się ponad 200 członków organizacji i ich gości.

Uczestników jubileuszowego balu, który ze względu na pandemię, nie mógł się odbyć w przypadającej rok temu rocznicy 25-lecia działalności, powitał prezes organizacji Krzysztof Hanusiak i prowadząca imprezę Agnieszka Topolska, którzy zaprezentowali krótki rys historyczny PACBA.

Pomysł założenia organizacji skupiających polonijnych kontraktorów zakiełkował już w lutym 1996 roku. Po 3 miesiącach przygotowań po paradzie trzeciomajowej odbyło się I Walne Zebranie, na którym uczestniczący w nim reprezentanci firm budowlanych zatwierdzili nazwę i określający cele i zadania statut tworzonej organizacji. Wybrany został zarząd na czele z Walterem Bochenkiem, w którego firmie organizacja miała swoją siedzibę.

Jedną z podstawowych przesłanek powstania organizacji była potrzeba prowadzenia szkoleń z zakresu bezpieczeństwa budowlanego, który to kierunek jest realizowany do chwili obecnej. Pierwszym bardzo ważnym sprawdzianem dla powstałego dopiero co Stowarzyszenia, była akcja pomocy dla ofiar powodzi, która w 1997 roku nawiedziła Dolny Śląsk. PACBA podjęła się budowy dla powodzian trzech domów w Stanowicach pod Wrocławiem. Klucze ich lokatorom zostały przekazane 28 kwietnia 1998 roku. Akcja ta stała się przyczynkiem do zorganizowania wystaw budowlanych EXPO we Wrocławiu, a później w Warszawie.

Kolejną, tak znaczącą akcją pomocową, była budowa w 2007 roku domu dla Fundacji Dar Serca, której wartość wyniosła grubo ponad milion dolarów. PACBA do tej pory otacza opieką fundację, która pomaga dzieciom z Polski odzyskiwać zdrowie w amerykańskich szpitalach. W tym celu organizowane są turnieje golfowe i inne imprezy charytatywne, z których dochód jest przeznaczany dla Daru Serca. 

PACBA od początku powstania czynnie brała udział w imprezach patriotycznych. Rydwany, którymi członkowie uczestniczyli w paradach trzeciomajowych nawiązywały do wydarzeń historycznych z dziejów państwa polskiego i były uznawane za najpiękniejsze. Złotymi zgłoskami w historii zapisze się udział PACBA w obchodach 400-lecia Jamestown, gdzie w 1608 roku wylądowała grupa pięciu rzemieślników z Polski, aby ratować tę angielską kolonię przed zagładą. Z tej okazji wybudowany został rydwan przedstawiający osadę z tartakiem, wytwórnią szkła i kuźnią prezentowany na Paradzie 3 Maja oraz na Festiwalu Polskim w Milwaukee. 

Za promowanie i popularyzację udziału Polaków w uratowaniu Jamestown PACBA została uhonorowana Nagrodą Dziedzictwa Polskiego w Ameryce. Wydarzeniami towarzyskimi były kolejne bale, w których uczestniczyli stanowi i miejscy politycy, a w 2001 roku gościem była sama Dolores Jordan, matka znakomitego koszykarza Michaela Jordana. Kontraktorzy biorą udział w festiwalach „Taste of Polonia”. Przez kilka lat na balach występował kabaret złożony z członków organizacji. Tworząca pod wodzą Waltera Bochenka grupa, nie tylko wystawiła pełne humoru programy, ale również stworzyła kilka nagrań i wydała płytę ze szlagierem, jakim był „Kontraktorski Walczyk”. Warto również zapamiętać to, iż nie kto inny, ale właśnie organizacja skupiająca kontraktorów, był pierwszą, która wprowadziła zakaz palenia papierosów na sali balowej. Obok działalności pomocowej i szkoleniowej PACBA organizowała pikniki, spotkania świąteczne, imprezy dla dzieci i wiele innych, na wymienienie których zabrakłoby miejsca na łamach gazety. 

Gratulacje z okazji ćwierćwiecza działalności złożył gospodarzom między innymi konsul generalny Paweł Zyzak podkreślając olbrzymi wkład PACBY w jednoczenie, rozwój i promocję polsko-amerykańskich biznesów w Stanach Zjednoczonych, Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

– Wkrótce staniecie państwo przed nie lada wyzwaniem związanym z okrutną wojną, która toczy się teraz na Ukrainie. Świat wkrótce przystąpi do odbudowy Ukrainy. Kilka tygodni temu rozmawiałem z konsulem generalnym Ukrainy i konsul sam od siebie powiedział, że polsko-amerykańskie przedsiębiorstwa w ramach kontraktów amerykańskich powinny w przyszłości uczestniczyć w odbudowie jego kraju. Życzę państwa firmom, aby podołały w przyszłości temu zadaniu, które będzie opłacane z pieniędzy wypłacanych przez Rosję w ramach reparacji wojennych.

W gronie gości honorowych wraz ze swoim sztabem był również Willie Wilson, biznesmen i filantrop ubiegający się w przyszłorocznych wyborach o fotel burmistrza Chicago, reprezentacja wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej z I wiceprezesem Walterem Bochenkiem na czele, a Związek Narodowy Polski reprezentowała członkini Rady Dyrektorów, Irena Hercik z mężem.

Punktem kulminacyjnym imprezy było wręczenie dyplomów i wyróżnień. Prestiżowa nagroda „Złotego Gwoździa” jest przyznawana przez zarząd PACBA osobom lub biznesom za zasługi, współpracę, wspomaganie, wspieranie i promowanie Stowarzyszenia. W roku jubileuszu statuetka ta trafiła w ręce autora niniejszej relacji za promowanie i popularyzację organizacji od momentu jej powstania.

Dyplomami uznania za pracę w minionym roku na rzecz Stowarzyszenia i przyczynianie się do jego popularyzowania uhonorowani zostali: Michał Bochenek, Cezary Kozikowski i Marcin Korzycki. Członkowie, którzy mają przynajmniej 10-letni staż przynależności lub pełnią funkcję prezesa zostali uhonorowani Pierścieniami PACBA. Do grona wyróżnionych należeli: Krzysztof Hanusik, Robert Ignaciak, Piotr Urbanowicz i Sławoj Ostoski.

Gwiazdą części artystycznej wieczoru był popularny w Chicago piosenkarz z Polski, Andrzej Cierniewski, który zaśpiewał wiązankę starych i nowych przebojów, podpisywał płyty i pozował do zdjęć. W krótkim recitalu zaprezentowała się również prowadząca bal Agnieszka Topolska.

Emocje na sali wzrosły po ogłoszeniu losowania loterii fantowej. Za bilet wartości 5 dolarów przy odrobinie szczęścia można było wejść w posiadanie różnego rodzaju narzędzi kontraktorskich, alkoholi, wejściówek do restauracji, wycieczki sponsorowanej przez Biuro Podróży „Rek Travel”, a nawet ufundowanych przez PACBA telewizora i skutera, którym z balu wyjechał Jarosław Iciek.

Z okazji jubileuszu wydany został okolicznościowy pamiętnik. Nad organizacją całości czuwał wiceprezes Bogdan Gromek z grupa koleżanek i kolegów, a do tańca grała kapela „Orient Band”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_9554

DSC_9554

DSC_9390

DSC_9390

DSC_9442

DSC_9442

DSC_9374

DSC_9374

DSC_0447

DSC_0447

DSC_0361

DSC_0361

DSC_0003

DSC_0003

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama