O pigułkach gwałtu (date-rape drugs) rozmawiamy z dr psychologii Katarzyną Pilewicz, autorką cyklicznych artykułów publikowanych w „Dzienniku Związkowym”.
Podcast powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM. Zaprasza Joanna Trzos.
Początek weekendu, wczesny wieczór, w pewnym miasteczku uniwersyteckim życie tętni, wokół roześmiani młodzi ludzie, stojący przed barami na głównej ulicy atrakcji nocnych i rozrywki. Wśród nich Kamila, studentka drugiego roku psychologii. Wraz z koleżankami wybrała się na zwyczajową barową eskapadę. Kamila wtopiła się w życie akademickie od samego początku. Ze swoją naturalną otwartością znalazła grupę przyjaciół, dostosowała się do rygoru studiów i by dorobić na swoje wydatki uzyskała dodatkową pracę w księgarni uniwersyteckiej. Była lubiana, towarzyska i zawsze uczynna. Tego wieczora koleżanki świętowały zbliżające się Halloween. W barze był tłok, dziewczyny zajęły stolik przy wyjściu, zamówiły po piwie. Wypiła może pół szklanki i … dalej nic już nie pamięta.
Niebezpieczne substancje
Najbliższa przyjaciółka natychmiast zauważyła, że Kamila zaczęła zachowywać się dziwnie. Po kilku minutach była tak pijana, że nie mogła ustać na nogach. Zaraz zjawił się przy niej opiekun, który próbował wyprowadzić ją na zewnątrz, by zaczerpnęła świeżego powietrza. Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji koleżanek, nie doszło do tego. Została wezwana karetka i Kamilę zabrano do szpitala.
Pigułki gwałtu (date-rape drugs) to substancje, do których należą GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy), depresant, który ma właściwości usypiające, znieczulające i odurzające; rohypnol (flunitrazepam), silny lek z rodziny benzodiazepin, o podobnym działaniu, oba nielegalne w Stanach Zjednoczonych, a także ketamina, lek znieczulający z efektami halucynogennymi, ostatnio używany do leczenia silnej depresji. Substancje te są bezbarwne i bezsmakowe, czasem nawet w formie płynnej, łatwo rozpuszczają się w drinkach, soku i piwie. Zaczynają działać po 15-30 minutach i powodują podniecenie seksualne, utratę zahamowań, jak w przypadku upojenia alkoholowego, senność i utratę przytomności na kilka godzin. Pod wpływem pigułki gwałtu człowiek niczemu się nie sprzeciwia, a po wytrzeźwieniu nic nie pamięta. W połączeniu z alkoholem ma zabójcze działanie, wystarczy kilka łyków, by stracić całkowicie kontrolę nad sobą.
Jak nie paść ofiarą?
- Nie chodź sama na imprezy, gdzie nikogo nie znasz. W grupie znajomych umówcie się, aby w razie dziwnego zachowania się któregoś z was inni byli czujni.
- Nigdy nie pij drinka, który oferuje ci obca osoba. Unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami.
- Nie zostawiaj szklanki bez opieki, nawet gdy odchodzisz na chwilę, lepiej zabierz swój drink do łazienki.
- W razie odczucia dziwnej słabości zwróć się do obsługi, poproś o wezwanie karetki.
- Nie pij nic co smakuje dziwnie. GHB może mieć słonawy posmak.
- Unikaj picia drinków, które się nalewa z otwartych naczyń, np. poncz
- Ufaj swoim wewnętrznym przeczuciom.
Kto najczęściej pada ofiarą?
Gdy ofiara jest pod wpływem pigułki gwałtu, sprawca może ją zgwałcić, okraść lub nagrać kompromitujące materiały, na przykład wideo lub zdjęcia o charakterze pornograficznym w celu ośmieszenia lub szantażowania. Najbardziej narażone są kobiety, choć ofiarami bywają też mężczyźni. Sprawcy wykorzystują właściwości pigułki, która w połączeniu z alkoholem powoduje bezwolność ofiary i amnezję; czują się więc bezkarni, bo trudno udowodnić im winę, gdy ofiara nic nie pamięta, zwłaszcza, że narkotyk nie utrzymuje się długo we krwi; testy toksykologiczne mogą jej nie wykryć już po 8 godzinach od zażycia. Najbardziej ryzykowną grupą, jeśli chodzi o napaść seksualną jest grupa kobiet na pierwszym roku studiów. Podatność nowych studentów jest związana ze świeżo uzyskaną wolnością i piciem alkoholu poza murami akademika. Studenci często odczuwają presję uczestniczenia w spotkaniach towarzyskich, imprezach zakrapianych alkoholem, nawet gdy nie czują się z tym komfortowo, bo chcą przynależeć do grupy. Statystyki mówią, że ponad 26 % studentek i prawie 7% studentów doświadcza seksualnej napaści poprzez wymuszenie, przemoc lub pigułkę gwałtu. Szacuje się, że 1 na 6 amerykańskich kobiet była ofiarą gwałtu lub próby gwałtu.
Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Psychological Counseling Center, LLC
405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015
925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173
8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL 60171
MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz