Z okazji obchodów 75-lecia Związku Lekarzy Polskich w Chicago (Polish American Medical Society) w sobotę 8 października odbył się trzeci Polsko-Amerykański Szczyt Akademicki Młodych Lekarzy (Polish American Youth Academic Summit) w Muzeum Polskim w Ameryce z udziałem wielu znakomitych prelegentów, reprezentujących różne dziedziny medycyny.
Przybyłych do Muzeum Polskiego w Chicago przywitali członkowie kierownictwa Zarządu Młodych Lekarzy (Junior PAMS): prezes Evelyn Konsur, zastępca prezesa Daniel Borsuk, skarbnik Kasia Murzański i członek zarządu Stephanie Gacek.
Dyrektor Muzeum Małgorzata Kot zaprezentowała dostojnych gości obecnych na konferencji, m.in.: prof. Tomasza Grodzkiego – marszałka Senatu RP X kadencji, Waldemara Kraskę – wiceministra zdrowia oraz Alicję Chybicką – profesora nauk medycznych, profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Obecny był także Janusz Jarosławski – polski pisarz, publicysta, działacz społeczny, ekspert historyczny, znawca i kolekcjoner białej broni, z którym można było porozmawiać o szablach Rzeczypospolitej i nie tylko.
Jako pierwszy, głos zabrał marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki. W swoim wystąpieniu poruszył temat, jak zaplanować swoją medyczną karierę. Doświadczony chirurg i polityk udzielił rady początkującym adeptom medycyny. – Podążajcie za marzeniami. Ja podążałem i je zrealizowałem, chociaż musiałem pokonać wiele przeszkód. Musicie być etyczni i profesjonalni, przestrzegajcie przysięgi Hipokratesa, wtedy kariera medyczna się zrealizuje – wskazał.
Następny mówca, dr Sławomir Marecik, nie mógł osobiście przybyć na konferencję, ale podzielił się swoją wiedzą na temat chirurgii robotowej przez internet. – Do dzisiaj na świecie zamontowano ponad siedem tysięcy robotowych systemów o nazwie DaVinci.
Zabiegi robotowe zastępują lekarzy. System DaVinci to jeden z kilku systemów wdrażanych do chirurgii – opowiadał.
Trzecim mówcą, zarazem ostatnim w pierwszej części spotkania, była Josephine Długopolski-Gach – lekarka i wykładowczyni w Loyola Medical Center i Królowa ZPPA 1992/93. Pani lekarz podzieliła się swoją dotychczasową drogą kariery i udzieliła wielu cennych wskazówek młodym adeptom sztuk medycznych.
Podczas przerwy był czas na posiłek i zapoznanie się z dziesięcioma plakatami o tematyce medycznej. Ich autorzy cierpliwie tłumaczyli zainteresowanym zawartość swoich prac.
Na zakończenie spotkania, jako ostatni mówca wystąpił dr Piotr Witkowski. – Jako chirurg transplantolog pomagam pacjentom, którzy wymagają przeszczepu nerki lub trzustki. Jako naukowiec skupiam się głównie na tłumaczeniach badań i wprowadzeniu nowych technologii i procedur do praktyki klinicznej.
Dr Piotr Wojewnik i prof. Ewa Radwańska wręczyli nagrodę ufundowana przez Zarząd Młodych Lekarzy (Junior PAMS) dla doktora Piotra Witkowskiego za daleko idącą pomoc adeptom sztuki medycznej. Nagrodzono także autorów najciekawszych plakatów.
Trzecia konferencja Zarządu Młodych Lekarzy (Junior PAMS) okazała się sukcesem. Pełna sala gości, ciekawe wystąpienia, setki pytań do prelegentów potwierdzają, że tego typu spotkania powinny odbywać się częściej.
Tekst i zdjęcia: