W dniach 7-8 października miały miejsce uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy powstania Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Konferencje i rocznicowa gala uczciły jubileusz tej zasłużonej dla Polonii organizacji. Dochód z uroczystości zostanie przeznaczony na stypendia dla polonijnej młodzieży studiującej nauki medyczne.
Jubileuszowa gala z okazji 75-lecia Związku Lekarzy Polskich w Chicago (Polish American Medical Society) odbyła się 7 października w prestiżowym Union League Club of Chicago w samym centrum Chicago. Wypełniona po brzegi balowa sala gościła wielu dostojnych gości. Część oficjalną rozpoczął chór Collegium Cantorum Polonia Chicago odśpiewaniem hymnów – polskiego, amerykańskiego i Związku Lekarzy Polskich. Powitalne przemówienie wygłosił prezes ZLP, dr Piotr Brukasz.
W imprezie uczestniczyło wielu dostojnych gości z Polski, m.in. prof. Tomasz Grodzki, chirurg z wieloletnim doświadczeniem, a obecnie marszałek Senatu RP X kadencji i Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Przybyła również Alicja Chybicka – profesor nauk medycznych, profesor zwyczajna na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, była prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, senator VIII i X kadencji, posłanka na Sejm VIII kadencji. Na gali pojawiła się także księżna Angelika Jarosławska-Sapieha, przebywająca z wizytą w USA. Chicagowską Polonię reprezentowali: Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) i Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC), Alicja Kuklińska – sekretarz krajowa ZNP-PNA, Mirosław Niedziński – prezes KPA na stan Illinois, a także Paweł Zyzak – konsul generalny RP w Chicago wraz z konsul Małgorzatą Bąk-Guzik. Wśród zaproszonych gości znalazł się też konsul generalny Ukrainy w Chicago Serhiy Koledov oraz Maria Pappas – skarbnik Powiatu Cook.
Podczas oficjalnych przemówień marszałek Senatu RP, prof. Tomasz Grodzki, powiedział: – Przyjechałem tutaj, aby wam podziękować za 75 lat ciężkiej pracy dla polonijnej społeczności i prosić o dalszą lekarską posługę dla rodaków na amerykańskiej ziemi.
Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, podzielił się swoimi prywatnymi spostrzeżeniami. – Jesteście związkiem, który prężnie działa, pomimo że jesteście od ojczyzny kilkanaście tysięcy kilometrów. To, że się spotykacie i współpracujecie, jest wielką wartością.
Prezes Frank Spula zwrócił się do przybyłych gości: – W październiku obchodzimy Miesiąc Dziedzictwa Narodowego. Jestem dumny z wkładu Związku Lekarzy polskich do polskiej tradycji w Ameryce. Życzę wam dużo zdrowia i wytrwałości w waszej drodze do dalszych sukcesów.
Przemawiał także Serhiy Koledov, a Paweł Zyzak odczytał list gratulacyjny od prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Ciepłe słowa skierowała do zebranych także skarbnik Maria Pappas.
Uroczystość była także okazją do nadania wyróżnienia prezesowi ZLP w Chicago doktorowi Piotrowi Brukaszowi, które w imieniu Senatu RP wręczył marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.
W części artystycznej chór Collegium Cantorum Polonia Chicago zaśpiewał kilka patriotycznych pieśni, zaś Maralgua Daria zagrała walca Chopina Op.64 no. 2. W tanecznym pokazie zaprezentowali się dr Aleksandra Głodek i Kharyton Khomento z Fred Astaire Dance Studio of Northbrook. Na zakończenie części oficjalnej wykwintną kolację pobłogosławił ojciec Stanisław Czarnecki, obecnie wykładowca na Loyola Academy w Wilmette (koło Chicago).
Dochód z uroczystości zostanie przeznaczony na stypendia dla polonijnej młodzieży studiującej nauki medyczne. Rokrocznie ZLP przekazuje wiele tysięcy dolarów na poczet funduszu stypendialnego.
Jak podaje witryna internetowa Związku Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago (Polish American Medical Society, PAMS), to jedna z najstarszych organizacji polonijnych. ZLP-PAMS został założony w 1946 r. Obecnie ZLP-PAMS nie tylko jest uważany za lidera lokalnych zrzeszeń zawodowych, ale również uznawany za jedno z najważniejszych tego typu stowarzyszeń poza granicami Polski. Skupia ponad 400 lekarzy medycyny, stomatologii i weterynarii polskiego pochodzenia, którzy praktykują w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka