Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 19:29
Reklama KD Market
Reklama

Konferencja NEXT – po raz trzeci inspiruje i motywuje młode pokolenie Polonii 

Konferencja NEXT – po raz trzeci inspiruje i motywuje młode pokolenie Polonii 

Jak znaleźć drogę do sukcesu, zdobywać życiowe cele, motywować się w drodze do kariery i radzić sobie z przeciwnościami losu? To główne tematy trzeciej konferencji „NEXT – Talks for the Future Generations”, adresowanej do polonijnej młodzieży, a zorganizowanej przez „Dziennik Związkowy” i Polish American Youth Council pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Chicago i Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Konferencja odbyła się 1 listopada w Lutkin Hall na Northwestern University w Evanston. Współorganizatorami spotkania był „Dziennik Związkowy” z dyrektorem generalnym gazety Łukaszem Dudką oraz Polish American Youth Council, reprezentowany przez Alinę Mikołajczyk i Katarzynę Sowacki.

Patronat nad wydarzeniem objął Konsulat Generalny RP w Chicago, reprezentowany na konferencji przez konsul Agatę Grochowską i Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce z prezes Ewą Koch. Konsulat również współfinansował wydarzenie z funduszy polonijnych.

 Pomysłodawcy konferencji postawili sobie za cel pomoc młodemu pokoleniu w najpełniejszym wykorzystaniu ich potencjału. Zapełniona uczniami polskich szkół po brzegi sala nagradzała gromkimi oklaskami mówców za ich porady i prywatność wypowiedzi.

Dla większości młodych słuchaczy była to pierwsza okazja, aby zapoznać się z problemami w drodze do sukcesu, radami i przestrogami ludzi, którzy spełnili się w życiu, osiągając cele swoją pracą, wytrwałością i samozaparciem. Teraz chętnie dzielą się nabytą wiedzą i spostrzeżeniami, by zaoszczędzić młodemu pokoleniu problemów, z którymi sami się zmagali. Na sali oprócz młodzieży byli też prominentni przedstawiciele różnych środowisk polonijnych, w tym biznesowych i społecznych, między innymi księżna Angelika Jarosławska-Sapieha.

Podczas imprezy wystąpiło siedmiu mówców. Zanim jednak pierwszy z nich zabrał głos, prof. Michał J. Wilczewski z Northwestern University, reprezentujący Department of Slavic Languages and Literatures, zachęcał młodzież do studiów na jego wydziale. Daniel Pogorzelski odczytał list skierowany przez Michaela Frerichsa, skarbnika stanu Illinois do uczestników sobotniej konferencji.

Podobnie jak w poprzednich latach mówcami tegorocznej konferencji były osoby polskiego pochodzenia, które odniosły sukces w Stanach Zjednoczonych. Paweł Szynalik – kierownik finansowy w drużynie piłkarskiej Chicago Fire FC, Josephine Długopolski-Gach – lekarz i wykładowca w Loyola Medical Center i Królowa Podhalan 1992-93, Paul Juda – członek reprezentacji USA w gimnastyce, Caroline Baran – wokalistka, robiąca muzyczną karierę pod twórczym pseudonimem Kaeyra, Michal Pecak – dyrygent, pianista, stypendysta Fundacji Fulbrighta, Karolina Dehnhard – adwokat specjalizująca się w prawie rodzinnymi i międzynarodowym, właścicielka kancelarii prawnej, Waldek Raczkowski – były ekonomista w Ford Motor Company i założyciel Kedlaw Capital, LLC. Na zakończenie głos zabrał gość specjalny konferencji – David Madden, organizator konkursów akademickich i historyk sztuki. Był on uczestnikiem słynnego konkursu Jeopardy, gdzie zapisał się w historii siódmą najdłuższą passą w tym amerykańskim teleturnieju.

Prelegenci w krótkich wystapieniach przedstawiali swoje drogi do sukcesu, kładąc nacisk na determinację w dążeniu do celu. Caroline Baran z młodzieńczym uśmiechem na ustach powiedziała: – Każde duże czy małe osiągnięcie prowadzi do celu. Zawsze myślę, co jest przede mną do osiągnięcia, nie zatrzymuję się i nie cofam się – podkreśliła wokalistka. 

Josephine Długopolski-Gach i Karolina Dehnhard wskazywały na rolę rodziny jako głównego czynnika motywującego w rozwoju. Paweł Szynalik stwierdził z naciskiem, iż język polski zawsze może być  przydatny. – Gdybym nie znał polskiego, nie osiągnąłbym tego, co mam. Dzięki znajomości języka brałem udział w negocjacjach z Przemkiem Frankowskim, co zakończyło się podpisaniem kontraktu z Chicago Fire – wspominał Szynalik.

Konferencja odbyła się z inicjatywy „Dziennika Związkowego” i Polish American Youth Council, organizacji założonej z myślą o aktywizacji młodych Polaków w USA i pomocy w realizacji ich pomysłów. Prowadzona była przez Łukasza Dudkę, dyrektora generalnego „Dziennika Związkowego”, przy wsparciu  Aliny Mikołajczyk i Katarzyny Sowacki oraz młodzieży z PAYC, która też przygotowała zaplecze konferencji.

Wydarzenie odniosło ogromny sukces. Jego odzwierciedleniem było ogromne zainteresowanie i żywa reakcja młodej publiczności, i pytania do prelegentów po zakończeniu konferencji. Organizatorzy już zapowiadają następną edycję. Czwarte spotkanie młodzieży z ludźmi sukcesu ma być jeszcze bardziej rozbudowane i motywujące oraz obfitujące w niespodzianki.

Tekst i zdjęcia:


C77A1384

C77A1384

C77A1370

C77A1370

C77A1369

C77A1369

C77A1356

C77A1356

C77A1355

C77A1355

C77A1341

C77A1341

C77A1340

C77A1340


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama