W Chicago właśnie sprzedana została najdroższa nieruchomość w mieście: nowy właściciel kondominium w kompleksie “The Residences at the St. Regis Chicago” zapłacił największą w roku sumę $20,56 mln. ‘W międzyczasie setki tysięcy rodzin w Chicago obserwują topniejące wartości domów oraz szybko rosnące koszta mieszkaniowe, a amerykańska giełda przyprawia o bezsenność, podczas gdy bessa przyspiesza.
Cena wywoławcza najdroższego apartamentu w Chicago nie była publicznie znana, podobnie jak tajemnicza pozostaje tożsamość nabywcy, który w ofercie zakupu wskazał chęć połączenia ze sobą kilku mieszkań i tarasów w St. Regis of Chicago - nieruchomości wybudowanej przez Magellan Development Group i sprzedanej za 20,56 mln i choć widoki wewnątrz i zewnątrz z pewnością niejednemu zapierają dech w piersi, St. Regis daleko do tytułu najbardziej kosztownej w historii miasta transakcji. Ten rekord - $58,75 mln ustanowiony został w 2017 roku przez najbogatszego mieszkańca Illinois Kena Griffina, który kupił kilka pięter jednego z miejskich wysokościowców.
Tymczasem w Chicago “zwykłych ludzi”: sprzedaż nadal wyhamowuje. W Cook County w tygodniu zakończonym 19 września sprzedano najmniej nieruchomości (875 lub 5.9%) po najsłabszym tygodniu w roku (7/4) i drugim najsłabszym tygodniu roku (długi weekend Labor Day.) Podobny trend zauważyć można w ilości nieruchomości pod kontraktem; to drugi najsłabszy tydzień w roku po tygodniu Labor Day weekend: 966 lub 6,5% nieruchomości pod kontraktem. W powiecie DuPage, który szczyt cenowy osiągnął na początku “wakacji” podobnie: zakończony 19 września tydzien dorównał ilością sprzedanych nieruchomości temu Święta Niepodległości (4 lipca): sprzedano 183 lub 9.2% wszystkich nieruchomości (w sumie 1998 domów). Gorzej było tylko w tygodniu Labor Day zapoczątkowanym 5 września. Wtedy sprzedano 181 lub 8.4% wszystkich nieruchomości na rynku. Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno w Cook jak i DuPage spada ilość ofert na rynku, co jest gwarantem stabilności cen. W Cook County najwięcej ofert (16,176) na rynku pojawiło się w tygodniu 7/18 i od tamtego czasu ich ilość z tygodnia na tydzień maleje (obecnie 14,850) a najmniej z nich notowano w “najgorętszym” tygodniu roku w Real Estate: 11 kwietnia było ich 12.574. W powiecie DuPage podobnie: w tygodniu 18 lipca na rynku znajdowało się 2401 ofert, obecnie jest ich 1988 a najmniej było w tygodniu 11 kwietnia: 1596.
Wszystko w czasie, gdy ekonomiści jak i specjaliści branży nieruchomości “brace for impact” czyli przygotowują się na szybkie pogorszenie sytuacji, a ci którzy obserwują od lat gospodarkę z gęsia skórka na ciele przypominają sierpień 2007, który bardzo podobnie rozwijał się jak wrzesien AD 2022. Sierpień 2007 roku był spokojnym miesiącem w ekonomii światowej: generalnie niskie bezrobocie, giełda zygzakiem ale bez tragedii, jednak z perspektywy lat wielu uważa ten miesiąc za cichy początek czegoś co w historii zapamiętane zostało jako wielka recesja. Od sierpnia 2007 minie jeszcze 13 miesięcy zanim problemy wyjdą na światło dzienne. Ekonomiści alarmują o łudzących podobieństwach, choć (póki co) wszyscy zgodni są co do tego, iż o powtórce z 2008-2010 nie może być mowy. Co jest niezaprzeczalne to fakt, iż globalna ekonomia szybko wkracza w nowa faze - z rekordowo niskich oprocentowan lat 2010.tych do wysokich kosztow lat 2020-tych, Jak boleśnie odczują to narody świata? Zależy od poszczególnych państw i ich polityki monetarnej (a także transparentności rządów owych państw w raportowaniu prawdziwej sytuacji skarbu państwa).
Ważny jest także kontekst obecnej korekty: przez ponad dekadę po Wielkiej Recesji 2008 roku zachodni system finansowy upodobał sobie politykę niskich stop procentowych utrzymywanych przez politykę skupowania przez państwa swoich własnych obligacji drukowanymi w tym celu pieniędzmi, niskiej inflacji oraz niskiego wzrostu gospodarczego. Jak pokazują ostatnie tygodnie era niskich stop mogla właśnie się zakończyć o czym najlepiej świadczy oprocentowanie obligacji skarbu państwa: na początku roku 30-letnie obligacje skarbu państwa USA (zwane 30-year T bonds) oprocentowane były 1.92%. W momencie druku tego artykułu to 3.62% i nic nie zapowiada się na spadki.
Są także pozytywne wieści: polityka FED i polityka energetyczna rządu wydają się przynosić pierwsze rezultaty: benzyna poniżej $4 za galon, drewno budowlane poniżej poziomów z początku pandemii - to wyczekiwane dane, które mogą wskazywać, iż najgorszy szczyt inflacji już za nami. Amerykański Bank Rezerw Federalnych nie ryzykuje: zamierza podnosić oprocentowanie i ograniczać skup obligacji praktycznie do zera tak aby bezrobocie wzrosło do ok.5% a ekonomia wystudzila sie. Oczywiście, taki scenariusz najbardziej dotknie w najbardziej ubogich i rodziny powszechnie nazywane “working poor” czyli ponad 50% społeczeństwa (niestety.) Właściciele nowego condominium w “The Residences at the St. Regis Chicago” kolejny rok zanotować mogą jako nieznaczące niedogodności w planie finansowym, pełne także okazji do pomnożenia majątku, dla milionów innych 2023 będzie finansowo jednym z najtrudniejszych lat jakie pamiętają.
Sergiusz “Sergio” Zgrzębski
pośrednik handlu nieruchomościami/przedsiębiorca prowadzący działalność pod szyldem franczyzy Keller Williams Premiere Properties, Real Estate Coach (instruktor w branży nieruchomości) w EtoP Group zrzeszającej 1200+ agentów KW w 5 biurach na zachodnich przedmieściach Chicago. Tytuł Top Agent 2018-2022 oraz złota nagroda za reprezentowanie sprzedających za 2021 rok od Keller Williams International.Ur. 12.15.1980 w Gdyni w Polsce. Absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im M. Wańkowicza na kierunku dziennikarstwo prasowe (Licencjat) oraz Columbia College Chicago na kierunku Produkcja Telewizyjna w specjalizacji reżyseria TV (Bachelor).Dziennikarz radiowy i telewizyjny przez lata związany z Polvision TV, laureat nagrody Better Business Bureau Diogenes Award for Excellence in Media.“Public servant” czyli sługa publiczny i kandydat w lokalnych wyborach. W przeszłości wiceprezes Bensenville Community Public Library.www.sergiosellschicago.comtel. (630) 935-6135
MATERIAŁ PARTNERA - Dziennik Związkowy nie odpowiada za treść i formę materiału partnera.