Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 12:34
Reklama KD Market

Praca pod palmami?

Za oknem plaża, morze, jezioro czy góry – wszystko według naszego wyboru. To my decydujemy, w jaki sposób wygląda nasze miejsce pracy. Wykonujemy nasze obowiązki, ale przede wszystkim zwiedzamy i odpoczywamy. Workation, czyli pracowakacje. Choć brzmi zachęcająco, taka forma zatrudnienia nie jest dla każdego…

Wakacje w pracy

Termin „workation” powstał z połączenia słów work i vacation; w tłumaczeniu na język polski oznacza pracowakacje. To sytuacja, kiedy pracujemy zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi, nie korzystając w tym czasie z urlopu wypoczynkowego.

Ludzie niejednokrotnie decydują się na wyjazd do kurortu wakacyjnego. W wielu regionach powstają nawet wioski przystosowane specjalnie do pracy z dostępem do Internetu i innymi udogodnieniami. Pracowakacje zyskały na popularności podczas pandemii. Wcześniej z workation korzystali najchętniej freelancerzy oraz firmy, które wysyłały do wakacyjnych kurortów swoje zespoły w ramach płatnej delegacji. Obecnie ta wersja wypoczynku i pracy jest dostępna w wielu firmach. Z workation korzysta dziś 10 milionów Amerykanów.

W świetle najnowszych badań 75 proc. Polaków chciałoby pracować zdalnie za granicą. Jednak kwestia ta nie jest jeszcze w pełni uregulowana nad Wisłą. Wątpliwości budzi m.in. bezpieczeństwo takich podróży ze względu na ryzyko zakażenia się koronawirusem czy wypadku.

Workation posiada mnóstwo zalet. Podnosi motywację i obniża poziom stresu. Pomaga radzić sobie ze zjawiskiem wypalenia zawodowego. Praca zdalna oznacza brak dojazdów, pozostaje więcej czasu dla siebie, rodziny i przyjaciół. Wpływa także na rozwój osobisty i sprawia, że poznajemy nowe kraje, ich kulturę i historię. Ponadto wzrasta nasza produktywność. Pracowakacje sprawiają, że jesteśmy bardziej kreatywni i wypoczęci.

Przeciwnicy narzekają na brak koncentracji podczas pracy zdalnej. Twierdzą, że to ani praca, ani wakacje i trudno w takich warunkach w pełni wypocząć. Pracując zdalnie, trudniej też nawiązać kontakt z innymi pracownikami. Z pewnością osoby, które zdecydują się na workation, powinny wykazywać się silną motywacją, samodyscypliną i umiejętnością zarządzania czasem. Pomocny okazuje się również udział w szkoleniu, które przygotuje do tej formy zatrudnienia.

Internet i klimat

Przy wyborze miejsca pracy zdalnej warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak jakość połączenia internetowego, zakwaterowanie, warunki pogodowe, łatwość dostępu do wizy dla osób pracujących zdalnie, jak również różnice stref czasowych.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Kayak, pracujący zdalnie najchętniej wybierają Portugalię. Kraj ten jest stabilny politycznie, posiada bardzo dobre warunki klimatyczne i niskie zanieczyszczenie. W czołówce znalazła się także Hiszpania ze względu na dostęp do szybkiego Internetu i zdalne wizy dla freelancerów. Na trzecim miejscu uplasowała się Rumunia dzięki konkurencyjnym cenom, niskim kosztom wynajmu hoteli, dostępowi do szybkiego Internetu oraz sporemu odsetkowi ludzi mówiących po angielsku. W Europie najwięcej zdalnych pracowników posiadają: Finlandia, Luksemburg oraz Irlandia.

Również Dubaj stanowi atrakcyjne miejsce dla pracy i wypoczynku. Trend ten wykorzystali deweloperzy. W ostatnim czasie ceny nieruchomości podskoczyły tam o 30 proc. Nikogo nie dziwi ten wzrost zainteresowania. W każdym zakątku miasta można podłączyć się do Internetu. Emiraty Arabskie znalazły się w czołówce pod względem najłatwiejszego dostępu do Internetu w świecie. Chociaż zakwaterowanie w centrum Dubaju jest dość kosztowne, obrzeża miasta są znacznie tańsze. Dubaj ostatnio wprowadził nowy system wiz pracowniczych, które umożliwiają pobyt i pracę do 12 miesięcy.

W czołówce ulubionych krajów dla pracujących zdalnie znalazła się też Sri Lanka. Wyspa kusi pięknymi plażami i krajobrazami. Mieszkańcy Sri Lanki to bardzo otwarci i gościnni ludzie. Ta Perła Oceanu Indyjskiego to kraj różnorodny pod względem kulturalnym, jak i przyrodniczym. Koszt wynajmu pokoju w hotelu jest relatywnie niski. Można również szybko otrzymać wizę. Jednak ostatnio wydarzenia polityczne na Sri Lance, związane z trudnościami ekonomicznymi, przyczyniły się do zmniejszenia się liczby turystów odwiedzających wyspę.

Coraz więcej ludzi wybiera się na workation. Liczą, że zmiana otoczenia sprawi, że odpoczną a ich praca będzie bardziej kreatywna. To niewątpliwie nieocenione doświadczenie, pod warunkiem, że potrafimy zarządzać czasem i posiadamy samodyscyplinę.

Agata Jarosz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama