Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 10:31
Reklama KD Market
Reklama

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS zaprasza!

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS zaprasza!

Rozmawiamy z prof. Piotrem H. Skarżyńskim otorynolaryngologiem, audiologiem i foniatrą z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS z podwarszawskich Kajetan. 

Prof. Piotr H. Skarżyński

Silna pozycja polskiej otorynolaryngologii znana jest na całym świecie. Jakie zmiany zaszły w ostatnich latach w leczeniu słuchu z punktu widzenia pacjentów? 

– Otorynolaryngologia jest dziedziną medycyny, z której Polska może być dumna. Jesteśmy liderami na świecie, otwierane są polskie placówki leczenia słuchu poza granicami kraju, w Europie, Azji i Afryce. Co istotne, zagraniczni pacjenci z tych punktów mogą także korzystać z leczenia w Polsce. Nowoczesne technologie wspierają dziś pacjentów i lekarzy. To dzięki nim możemy realizować wysokospecjalistyczne zabiegi mikrochirurgii ucha, w trakcie których także dzięki doświadczeniu i precyzyjnej pracy chirurga potrafimy np. odtworzyć błonę bębenkową, usunąć perlaka z ucha środkowego czy przeprowadzić zabieg poszerzenia lub plastyki przewodu słuchowego. Od wielu lat polska medycyna w zakresie otorynolaryngologii jest bardzo rozwinięta, dzięki temu pacjenci z Polski i przyjeżdżający do nas pacjenci z całego świata mają dostęp do wielu najnowszych technologii. 

Kajetany są pionierem i mają spektakularne osiągnięcia w dziedzinie implantologii słuchu. Dają Państwo szansę pacjentom na powrót do świata dźwięków? 

– Implant daje ogromną szansą na powrót do życia w otoczeniu dźwięku tym wszystkich pacjentom, którzy przestali słyszeć lub nigdy nie słyszeli, bo urodzili się głusi. Pacjent, który ma wszczepiony implant nie tylko lepiej słyszy i rozumie, ale w przypadku małych dzieci, ma szansę na prawidłowy rozwój, naukę na tym samym poziomie co rówieśnicy oraz realizowanie swoich pasji. Mamy wielu niezwykle utalentowanych pacjentów, którzy dzięki operacji wszczepienia implantu – odnoszą ogromne sukcesy. To dla mnie jako lekarza, jest nagrodą i motywacją do dalszej pracy oraz impulsem do poszukiwania nowych rozwiązań. 

Czy operacje wszczepienia implantów słuchowych w szpitalu w Kajetanach przeprowadzane są także u dorosłych? Czy wiek pacjenta, który zakwalifikowany jest do wszczepienia implantu ma znaczenie? 

– Jeśli chodzi o dzieci niedosłyszące lub niesłyszące, powinny być one zoperowane najlepiej do drugiego roku życia. Wtedy taki pacjent ma szansę na normalny rozwój, podobny do tego, jaki odbywa się u ich rówieśników. U osób starszych natomiast obowiązuje zasada, że im wcześniej podejmie się leczenie, tym mniejsze będą straty intelektualne, emocjonalne i tym szybszy powrót do zdrowia. Najnowocześniejsze rozwiązania nie są zarezerwowane tylko dla osób młodych – ich zastosowanie w leczeniu nie ma ograniczeń wiekowych. Dzięki tym urządzeniom wiele osób z różnymi uszkodzeniami słuchu może nie tylko znów słyszeć, lecz także swobodnie się komunikować i pozostawać w pełnej aktywności przez długie lata. Z pomocą pacjentom przychodzi dynamiczny rozwój telemedycyny w otorynolaryngologii i audiologii, dzięki któremu mogą skorzystać m.in. z telerehabilitacji czy telefittingu pozwalającego na zdalne dopasowanie procesorów w implantach, bez konieczności wizyty w Kajetanach. Wystarczy, że dojadą do ośrodka w Polsce lub za granicą zintegrowanego za pomocą systemu telekonferencji z kliniką w Kajetanach. Rocznie z tych udogodnień korzysta kilka tysięcy pacjentów. 

Na leczenie w Kajetanach decydują się także pacjenci spoza Polski. Jak ono przebiega? 

– Cieszy nas fakt, że leczenie w Kajetanach wybiera coraz więcej pacjentów z zagranicy. Są oni otoczeni opieką już od momentu wylądowania na lotnisku w Warszawie, gdzie czeka na nich przedstawiciel naszego działu zagranicznego, który towarzyszy pacjentowi przez cały pobyt. Dedykowany opiekun posługuje się kilkoma językami obcymi, co zapewnia komfort i ułatwia komunikację z lekarzami i personelem naszego szpitala. Pacjenci zostają zakwaterowani w hotelu znajdującym się tuż przy Centrum, dzięki temu przed rozpoczęciem diagnostyki mają czas na odpoczynek i przygotowanie do zabiegu. Nawet po powrocie do swojego kraju, pozostaje pod opieką specjalistów Centrum. Jak mówiłem, wykorzystujemy rozwiązania telemedyczne, aby ocenić efekty po operacji i prowadzić rehabilitację pacjentów bez potrzeby ich ponownego przyjazdu do Polski. Staramy się zapewnić kompleksową opiekę. 

Już od 20 lat… 

– Tak, w tym roku obchodzimy 20-lecie działalności, początek naszego Centrum przypada na 2002 rok. Właśnie wtedy zajęliśmy się działalnością związaną ze wsparciem pacjentów. Obecnie sieć MEDINCUS to 15 placówek w Polsce i 7 filii zagranicznych, w Europie, Azji i w Afryce. W 2011 w Kajetanach otworzyliśmy Szpital Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS. Realizujemy w nim zabiegi w obrębie gardła, uszu, nosa, zatok oraz krtani. Przez te lata przeprowadziliśmy już 60 tysięcy operacji i setki tysięcy konsultacji medycznych, a nasi specjaliści stale się rozwijają. Na początku września delegacja MEDINCUS odwiedzi Chicago i Festiwal Taste of Polonia. Podczas tego wydarzenia będzie można porozmawiać z naszym zespołem, a także zbadać słuch. Cieszymy się, że nasz jubileusz będziemy mogli świętować także z Polakami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. 

Kontakt

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS

Ul. Mokra 7, Kajetany 05-830, Nadarzyn

e-mail: [email protected]

tel. +48 22 4635 350, +48 504 118 980 (WhatsApp)

www.csim.pl


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama