Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 11 stycznia 2025 00:13

Kontuzje w górach? Zobacz, jak się przed nimi uchronić!

Zwichnięty staw skokowy? Pęknięta łąkotka? Zerwane więzadło boczne lub krzyżowe? To kontuzje, które bardzo często przytrafiają się wędrowcom w górach. Wystarczy chwila nieuwagi, a drobne potknięcie na wystającym korzeniu może zakończyć się wielotygodniową rehabilitacją. Sprawdź, jak ochronić się przed kontuzją w górach.

Odpowiednie przygotowanie kondycyjne i sprzętowe

Wystarczy przeglądnąć kroniki GOPR-u, aby utwierdzić się w przekonaniu, że wypadek w górach może przytrafić się każdemu – zarówno doświadczonemu wędrowcowi z odpowiednim sprzętem, jak i zupełnemu amatorowi, który górskie szczyty postanowił zdobywać w obuwiu przeznaczonym do biegania po asfalcie. Jednak, jeśli przyjrzeć się dokładniej statystykom, okazuje się, że nieszczęśliwe przypadki częściej chodzą po osobach niedoświadczonych, które w góry wybierają się bez odpowiedniego przygotowania: kondycyjnego i sprzętowego

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji podczas górskiego trekkingu, nie ruszaj na szlak prosto po wstaniu z przysłowiowej kanapy. Nawet jeśli nie masz nadwagi, to siedzący tryb życia nie sprzyja dobrej kondycji. Twoje stawy będą zastane, a ich nadmierne obciążenie wędrówką po nierównym i wymagającym podłożu może skutkować bolesną kontuzją. Zadbaj o regularny wysiłek fizyczny. Jeśli nie jesteś miłośnikiem wizyt na siłowni, to wybierz się z przyjaciółmi na spacer po pobliskim lesie lub na wycieczkę rowerową. Rozruszaj ciało, zanim pójdziesz w góry, zwłaszcza jeśli myślisz o zdobywaniu szczytów w Tatrach.

Kolejna kwestia to właściwe przygotowanie sprzętowe. Na wędrówki po beskidzkich i bieszczadzkich szlakach wystarczy Ci sprzęt turystyczny w podstawowej wersji. Nie musisz zaprzątać sobie głowy zakupem kasku wspinaczkowego czy uprzęży. Jednak niezbędnym elementem wyposażenia trekkingowego, które znacznie obniży ryzyko wystąpienia kontuzji, będzie dobrze dopasowane obuwie, które możesz znaleźć m.in. na: https://sklep.jack-wolfskin.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html.

Dobrze dopasowane buty to podstawa bezpieczeństwa w górach

Co to właściwie znaczy, że buty trekkingowe są dobrze dopasowane? Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni rozmiar. Pamiętaj, że podczas długotrwałego wysiłku Twoje stopy prawdopodobnie spuchną. Jeśli kupisz zbyt małe buty trekkingowe, to już po kilku godzinach wędrówki na Twoich stopach pojawią się pierwsze pęcherze i otarcia. Kolejna kwestia to rodzaj butów. Jako dziecko zapewne słyszałeś, że jedyne buty, które nadają się do wędrówki po górskich szlakach to takie z cholewką za kostkę. Nic bardziej mylnego. Duży wybór rozmaitych butów do trekkingu dostępny jest na: https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html.

Wybieraj szlaki, na których sobie poradzisz

Chcesz realnie zmniejszyć ryzyko kontuzji w górach? Nie porywaj się z motyką na słońce ani w letnich butach trekkingowych na zimowe wędrówki górskie. Nawet tak niepozorne szczyty, jak Lackowa w Beskidzie Niskim, mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla niedoświadczonego turysty, Dość wspomnieć, że strome podejście od strony Izb w zimie zamienia się w lodowisko. Wybierz takie buty trekkingowe, do których w zimie z łatwością zamontujesz raczki, a w razie potrzeby założysz też raki. 

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama