Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 23:56

Faktoring - co powinienes o nim wiedzieć

Faktoring niweluje zatory płatnicze, zapewniając finansowanie bieżącej działalności, a także pomaga w zachowaniu płynności finansowej. Umowy faktoringu pozwalają przedsiębiorcom regulować różne zobowiązania. Przeczytaj artykuł, który wyjaśni Ci te kwestie.

Na jakiej zasadzie działa faktoring?

Faktoring występuje w momencie, gdy klient oddaje swoje faktury przed terminem ważności do faktora. Następnie firma faktoringowa finansuje te faktury, czyli wypłaca pieniądze za faktury bezpośrednio na konto firmowe danego klienta. Natomiast kontrahent ma obowiązek wpłacić pieniądze na konto faktora. Podpisanie umowy faktoringowej jest świetnym rozwiązaniem w momencie, gdy przedsiębiorcy poszukują szybkich źródeł finansowania. Dzięki firmie faktoringowej klient otrzymuje pieniądze praktycznie do ręki, gdyż faktor płaci za fakturę w dniu kiedy jest przekazana przez klienta.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Można wyróżnić parę kategorii usług faktoringowych. Faktoring można podzielić ze względu na charakter zobowiązania. Faktoring wierzytelnościowy jest inaczej nazywany sprzedażowym lub zakupowym. W przypadku faktoringu wierzytelnościowego przedsiębiorca przekazuje faktury faktorowi, a on przelewa na konto około 90% ich wartości. Kontrahent musi je spłacić. Faktoring dłużny to taki, gdy przedsiębiorca zaciąga dług od firmy faktoringowej, który musi zostać uregulowany w określonym czasie. 

Faktoring pełny występuje w momencie, gdy przenoszona jest całkowita odpowiedzialność za możliwą niewypłacalność przez kontrahenta na faktora. Przedsiębiorca nie musi zwracać pieniędzy, które zostały przelane na jego konto w momencie niezapłacenia za nią przez kontrahenta. Faktoring niepełny to taki, gdzie faktor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Gdy dłużnik nie zapłaci, to wtedy ten obowiązek przejmuje przedsiębiorca. Instytucja faktoringowa bardzo często pomaga przedsiębiorcy w odzyskaniu należności. Faktoring mieszany to połączenie pełnego oraz niepełnego. W tym wypadku uzgadnia się kwotę ryzyka niewypłacalności dłużnika, do jakiej ponosi odpowiedzialność przedsiębiorca. Jeśli kwota będzie przekroczona to on, musi spłacić daną wartość faktury.

Faktoring dla jakich branż?

Faktoring dla firm transportowych jest dobrym wyborem, ponieważ na tym rynku można bardzo często spotkać się z odroczonym terminem płatności. Ta praktyka stała się coraz częstszym zjawiskiem dla przedsiębiorców. Argumentem, który przemawia za zastosowaniem faktoringu, jest wsparcie przedsiębiorców w utrzymaniu płynności na odpowiednim poziomie. Poza tym faktoring w branży transportowej często wykorzystywany jest jako źródło finansowania działalności. Dokładne informacje na ten temat znajdziemy na https://www.firmowakasa.pl/faktoring-transport/. Kolejną branżą, w której wykorzystywanie faktoringu jest codziennością to branża budowlana. Jest to związane z pewnymi sprawami jak: duże koszty inwestycji, sezonowość, bardzo odległe terminy zapłaty, a to powoduje problemy dla przedsiębiorców. Jednak dzięki faktoringowi sytuacja na rynku budowlanym jest lepsza. Więcej informacji można uzyskać na https://www.firmowakasa.pl/czy-faktoring-w-branzy-budowlanej-ma-sens/

PragmaGo - faktoring dla małych oraz średnich firm

PragmaGo stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają korzystanie z tej usługi. Kolejnym plusem jest to, że z usług można korzystać przez całą dobę 7 dni w tygodniu, więc przedsiębiorca ma możliwość korzystać z nich wtedy, gdy tego potrzebuje. Więcej potrzebnych informacji znajdziemy na https://www.firmowakasa.pl/faktoring/firmy-faktoringowe/pragma/. Natomiast w przypadku, gdy chcemy założyć własną firmę warto przeczytać istotne informacje zawarte na stronie firmowakasa.pl. Dzięki temu będziemy mieć szerszy obraz oraz większą wiedzę w tym temacie.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama