Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 10:32
Reklama KD Market
Reklama

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – o czym pamiętać?

Wystawiłeś auto na sprzedaż i właśnie znalazł się kupiec? Musisz pamiętać o dopełnieniu wielu formalności – nie tylko podpisania umowy kupna-sprzedaży. Nie mniej istotna jest kwestia ubezpieczenia OC. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, przekazując auto nowemu właścicielowi.

Sprzedaż samochodu – szczególnie wtedy, gdy uda ci się uzyskać oczekiwaną kwotę – jest ogromną przyjemnością dla zbywcy. Warto jednak pamiętać o dopełnieniu formalności – w przeciwnym wypadku można narazić się na poważne konsekwencje. Chociaż podstawą jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży i zgłoszenie zbycia pojazdu w kilku instytucjach, należy dopełnić kwestie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – co się dzieje z polisą?

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC to kwestia, która zawsze budzi wiele wątpliwości – zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Nie wszyscy mają świadomość, co się dzieje z polisą po przekazaniu samochodu nowemu właścicielowi.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, OC wykupywane jest dla konkretnego pojazdu. Oznacza to, że po jego sprzedaży polisa zachowuje swoją ważność. Może z niej korzystać nowy właściciel auta – bez konieczności ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

Uwaga! Jeśli nabywca auta decyduje się przejąć polisę OC po poprzednim właścicielu, musi zgłosić ten fakt w towarzystwie ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel ma bowiem prawo do przeprowadzenia rekalkulacji składki, tj. ponownego jej oszacowania. Być może okaże się, że nowy właściciel będzie musiał dopłacić do OC – jeśli ryzyko ubezpieczeniowe jest wyższe niż poprzedniego kierowcy.

Gdy nabywca nie korzysta z wykupionego OC…

Może się okazać, że nowy właściciel zrezygnuje z korzystania z wykupionego przez zbywcę OC. Ma do tego pełne prawo, ale ten fakt należy zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym. Co to oznacza?

Nowy właściciel musi złożyć wypowiedzenie umowy OC, powołując się na stosowne przepisy. W efekcie takiego pisma, ubezpieczyciel musi wypłacić zwrot niewykorzystanej części składki – pieniądze wracają do sprzedawcy auta.

Warto wiedzieć! Jeśli nabywca rezygnuje z ważnego ubezpieczenia, musi wykupić polisę. W przeciwnym razie dojdzie do przerwania ciągłości, co będzie wiązało się z nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Aby zakupiona polisa była korzystniejsza, warto skorzystać z serwisu porównywarkowego, np. https://ocenpolise.pl/. Po wypełnieniu formularza pojawi się lista ofert od konkretnych ubezpieczycieli. Wystarczy je porównać pod kątem ceny i wybrać OC na atrakcyjnych warunkach finansowych.

Gdy sprzedawca nie wykupił OC dla pojazdu

Może się zdarzyć, że auto będące przedmiotem sprzedaży nie ma ważnego OC. W takim przypadku zbycie pojazdu jest możliwe, ale… sprzedawca musi liczyć się z karą finansową nakładaną przez UFG. Dlaczego? To właśnie on jest odpowiedzialny za przerwanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.

Pamiętaj! W momencie sprzedaży samochód musi mieć ważne OC. Jako sprzedawca musisz o to zadbać, aby zwiększyć swoją szansę na zawiązanie transakcji oraz uniknąć nieprzyjemności wynikających z karą nałożoną za brak obowiązkowego ubezpieczenia.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama