Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 16:50
Reklama KD Market

Wizyta gości z Polski na zakończenie kolonii letnich w Yorkville

Wizyta gości z Polski na zakończenie kolonii letnich w Yorkville

Obozy młodzieżowe i kolonie prowadzone na terenie ośrodka w Yorkville, należącym do Okręgów XII i XIII PNA, mają długą historię. Na tym pięknym 225-akrowym obiekcie nieprzerwanie od roku 1937 organizowane są letnie turnusy dla dzieci i młodzieży. W sobotę 6 sierpnia na zakończenie tegorocznego ostatniego turnusu przybyli goście z Polski. Byli to przedstawiciele Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ (DWPPG).

Ośrodek w Yorkville znany jest całej Polonii, gdyż przez całe lato można przyjechać tam na wypoczynek. Prawie w każdy weekend na pięknym terenie odbywają się ciekawe imprezy, w tym pikniki, mecze piłkarskie, zjazdy motocyklowe czy inscenizacje historyczne. Śliczna drewniana kaplica nie służy wyłącznie związkowym uroczystościom, ale jest także bardzo chętnie wynajmowana na śluby, a przyjęcia weselne na terenie kompleksu cieszą się popularnością nie tylko wśród Polonii.

Na zakończenie tegorocznego ostatniego turnusu przybyli goście z Polski. Byli to przedstawiciele Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ (DWPPG), Zbigniew Ciosek, wicedyrektor DWPPG oraz pani Małgorzata Michalczyk, pracownik DWPPG. Towarzyszyła im konsul RP w Chicago Agata Grochowska. Przybyłych powitał prezes Frank Spula, prezes KPA. Wizyta polskich polityków była związana z przydziałem funduszy strukturalnych MSZ. Departament, którego wicedyrektorem jest Zbigniew Ciosek, odpowiada za kształtowanie, realizację i koordynację współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Wspiera nauczanie języka polskiego, dofinansowuje polonijne organizacje i przedsięwzięcia na całym świecie. Department odpowiada za przeprowadzenie konkursu, w którym są przyznawane dotacje dotyczące remontów, budowy czy modernizacji ośrodków polonijnych na całym świecie. Konkurs zostanie ogłoszony w październiku. Wtedy organizacje polonijne z całego świata za pośrednictwem polskich organizacji pozarządowych będą mogły aplikować o pieniądze. W tym gronie znajdują się także organizacje z Chicago. Na finansowe wsparcie Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą liczy także ośrodek młodzieżowy w Yorkville.

Podczas trzydniowej wizyty w Chicago goście z Polski spotkali się z przedstawicielami Polish National Alliance, odwiedzili Muzeum Polskie w Chicago i nową siedzibę Paderewski Symphony Orchestra (PASO). Ostatnim punktem pobytu była sobotnia wizyta w młodzieżowym ośrodku w Yorkville. 

W czasie spotkania z kolonijną młodzieżą wicedyrektor Ciosek powiedział: – Dzień dobry Państwu. Witam bardzo serdecznie. Bardzo się cieszę, że mogę tutaj być. Tyle młodzieży się tutaj zebrało. Bardzo się cieszę, że kultywujecie polskie tradycje, za co Państwu i rodzicom bardzo dziękuję – podkreślił gość z Polski.

Przedstawiciele DWPPG wraz z Panią Konsul uczestniczyli w programie artystycznym przygotowanym przez młodzież, pod bacznym okiem wiceprezesa ośrodka Agaty Mścisz i koordynatora piątego turnusu Beaty Michalik. Po zakończeniu programu artystycznego prezes Frank Spula obwiózł gości po rozległym terenie ośrodka, zapoznając zarazem z jego bogatą historią i znaczeniem dla polonijnej społeczności. Ostatnim punktem pobytu wicedyrektora Cioska były poufne rozmowy z prezesem Spulą w ścisłym gronie zainteresowanych.

Na rozbudowę infrastruktury polonijnej w latach 2020- 2021 MSZ przeznaczyło 45 mln złotych. W ramach tych funduszy realizowano 60 projektów. Rok temu wiceminister polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że najważniejsze z nich to remont Domu Polskiego w Dyneburgu i rozbudowa Domu Polskiego w Wilnie. W roku obecnym jest bardzo prawdopodobne, że fundusze rządowe trafią do Chicago i wesprą nasze polonijne organizacje, co wydatnie przyczyni się do propagowania polskości w naszym rejonie.

Tekst i zdjęcia:


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama