Na rynku znaleźć można różne formy ubezpieczeń komunikacyjnych. Wśród nich pojawia się m.in. AC, czyli polisa chroniąca na wypadek uszkodzeń pojazdu z Twojej winy. Czy zawsze jest ona opłacalna? Jak to wygląda w przypadku starszych pojazdów?
Jak działa ubezpieczenie AC?
Ubezpieczenie AC pozwala na pokrycie kosztów naprawy w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia auta. Najczęściej mowa tu o przypadkach losowych, takich jak:
- akty wandalizmu,
- silny wiatr i spadające gałęzie,
- opady gradu.
Oprócz tego, posiadając ubezpieczenie AC, można liczyć również na pokrycie kosztów związanych z wypadkami drogowymi, nawet jeśli to Ty jesteś sprawcą. Polisa ta cieszy się popularnością także wśród osób, które nie chcą martwić się koniecznością samodzielnego naprawiania zarysowań i innych szkód spowodowanych na parkingach, często przez niezidentyfikowanych sprawców.
AC a starszy samochód
Na polisę AC zwykle decydują się właściciele nowych pojazdów, w przypadku których koszty naprawy są znaczne. Nie oznacza to jednak, że takiego ubezpieczenia nie można wykupić w związku ze starszymi samochodami. Wszystko zależy wyłącznie od właściciela auta. Jeśli chcesz uchronić się przed kosztami naprawy uszkodzeń spowodowanych w wypadku czy na parkingu, AC sprawdzi się doskonale niezależnie od modelu i wieku auta. Ważne, by samochód bez problemu przechodził przegląd – jego wartość nie ma dla większości ubezpieczycieli dużego znaczenia.
Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak ubezpieczenie OC samochodu, polisa AC będzie droższa w sytuacjach, gdy koszty naprawy uszkodzeń są wyższe. Zazwyczaj składka jest wyliczana indywidualnie, na podstawie najważniejszych informacji o danym pojeździe. Oznacza to, że dokupienie AC może kosztować nawet kilkaset złotych. W wielu sytuacjach polisa ta jest jednak bardzo opłacalna, zwłaszcza gdy często poruszasz się po ciasnych uliczkach lub mieszkasz w pobliżu lasu, gdzie spadające gałęzie mogą uszkodzić samochód.
Jak wybrać ubezpieczenie AC?
Ubezpieczenie AC zwykle jest dostępne w pakiecie z jedyną obowiązkową polisą, czyli OC. Istnieje również opcja dokupienia takiej formy ochrony w późniejszym czasie, osobno. Trzeba jednak pamiętać, że zakres obowiązywania AC różni się w zależności od oferty ubezpieczyciela. To właśnie dlatego doskonałym pomysłem jest porównanie ze sobą co najmniej kilku propozycji. Należy skupić się zarówno na zakresie obowiązywania ochrony, jak i maksymalnej sumie wypłacanego odszkodowania.
Ubezpieczenia AC można porównywać samodzielnie, ale obecnie wiele osób korzysta ze specjalnych porównywarek online. Pozwalają one na zestawienie wielu propozycji dostępnych na rynku w jednym miejscu, wraz z ich zakresem obowiązywania oraz ceną. Koszt takich polis wylicza się po podaniu najważniejszych informacji o danym samochodzie. Taka metoda pozwala na oszczędzenie zarówno czasu, jak i pieniędzy. Dzięki niej można bowiem znaleźć najtańsze ubezpieczenie dostępne na rynku, o atrakcyjnym zakresie obowiązywania.
Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com