Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 13:14
Reklama KD Market
Reklama

Ofiarom przemocy seksualnej łatwiej dochodzić sprawiedliwości i uzyskać pomoc

Ofiarom przemocy seksualnej łatwiej dochodzić sprawiedliwości i uzyskać pomoc
Gubernator J.B. Pritzker podpisuje ustawę fot. Governor JB Pritzker/Facebook

Osobom, które padły ofiarą przemocy seksualnej, łatwiej będzie uzyskać sprawiedliwość za doznane krzywdy, nawet jeśli podczas wykorzystania czy ataku znajdowały się pod wpływem alkoholu lub narkotyków z własnej winy. Odpowiednią ustawę, likwidującą luki w dotychczasowym prawodawstwie, a także ustawę ułatwiającą ofiarom uzyskanie pomocy i ekspertyzy medycznej, podpisał gubernator J. B. Pritzker.

Organizacja broniąca praw ofiar przemocy seksualnej, Chicago Alliance Against Sexual Exploitation, prowadziła intensywne starania o nowe prawodawstwo, które obecnie precyzuje, że zarzuty kryminalne mogą być wniesione przez władze bez względu na to, w jaki sposób ofiara gwałtu znalazła się przed atakiem w stanie upojenia alkoholowego lub narkotykowego odurzenia.

„To nie ważne, czy ktoś wypił jedno piwo, jeden kieliszek czy pięć. To był twój wybór. Ale atak seksualny nie był twoim wyborem” – powiedział Pritzker podczas konferencji prasowej w czwartek 16 czerwca w Rush City University Medical Center w Chicago. W myśl wcześniejszego prawodawstwa, sprawca ataku mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej tylko wtedy, gdy można mu było udowodnić, że znarkotyzował lub upił ofiarę bez jej zgody.

Ustawa (House Bill 5441) została zatwierdzona jednogłośnie wiosną przez obie izby parlamentu stanowego po tym, jak legislatorzy wysłuchali zeznań ofiar przemocy seksualnej, w tym Kaylyn Ahn, nastolatki z Des Plaines i studentki Northwestern University, która ponad rok temu została zgwałcona. Jak powiedziała parlamentarzystom, długo zwlekała z wniesieniem formalnej skargi na policję, a kiedy w końcu odważyła się to zrobić, sierżant na komisariacie powiedział jej, że takiej sprawy nie weźmie prokuratura, ponieważ ofiara była pijana.

Młoda kobieta powiedziała też na forum legislatury, że gdy zapytała policjanta o radę, co powinna dalej zrobić, zniechęcił ją do działania. Jak relacjonowała, odparł, że „ teraz powinna dołożyć starań, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości i pogodzić się z rzeczywistością”.

Gubernator podpisał też ustawę (Senate Bill 3023 ) wydłużającą do 180 dni okres, w którym ofiara ataku seksualnego może uzyskać fachową pomoc medyczną oraz ekspertyzę i ewaluację doznanych obrażeń i krzywd. Dokument zawiera klauzulę, zabezpieczającą ofiarę przed wyszczególnieniem na rachunku ubezpieczenia medycznego usług i pomocy, jakie otrzymała po ataku seksualnym. W uzasadnieniu klauzuli stwierdzono, że polisa medyczna może należeć do rodziny, która potępia ofiarę za jej postępowanie albo członek rodziny mógł wręcz być seksualnym napastnikiem.

Warto dodać, że ustawy zostały podpisane kilka tygodni po oświadczeniu administracji Pritzkera, że laboratorium kryminalistyczne Policji Stanu Illinois (Illinois State Police, ISP) już zlikwidowało zaległości w badaniach genetycznych dowodów w sprawach gwałtu. W czasie pandemii laboratorium kryminalistyczne ISP zmagało się z potężnymi opóźnieniami w analizie próbek genetycznych dostarczonych przez ofiary napaści seksualnych.

(inf. wł.)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama