Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 19:19
Reklama KD Market
Reklama

Dyrektor North Shore Chamber Music Festival: To wydarzenie nie tylko dla koneserów (PODCAST)

Dyrektor North Shore Chamber Music Festival: To wydarzenie nie tylko dla koneserów (PODCAST)
Vadim Gluzman i Angela Yoffe fot. archiwum Angeli Yoffe

North Shore Chamber Music Festival, odbywający się od 11 lat na północnych przedmieściach Chicago, przez wielu krytyków uważany jest za perełkę chicagowskiej sceny muzyki klasycznej. Światowej klasy artyści przyjeżdżają w czerwcu do Northbrook, by dać koncerty, ale także po to, by stać się mentorami dla młodego muzycznego pokolenia. Talenty młodych muzyków wspierane są stypendiami w ramach Arkady Fomin Scholarship Fund. Pomysłodawcami i organizatorami festiwalu, mającego miejsce w kościele prezbiteriańskim (Village Presbyterian Church) w Northbrook, jest pianistka Angela Yoffe i jej mąż, skrzypek Vadim Gluzman. 11. edycja North Shore Chamber Music Festival rozpocznie się 8 czerwca koncertem „Mostly Mendelssohn”, a zakończy 11 czerwca programem „Carnival”, podczas którego zabrzmią m.in. etiudy Chopina.

Podcast "Dziennika Związkowego" powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM. Zaprasza Joanna Trzos i Łukasz Dudka

Angela Yoffe fot. Joanna Trzos

Doceniana na całym świecie pianistka Angela Yoffe, założycielka i dyrektor wykonawcza The Music Makers, międzynarodowej instytucji, która organizuje North Shore Chamber Music Festival, w rozmowie z „Dziennikiem Związkowym” podkreśla, że w programie 11. edycji znalazły się utwory „stare i nowe, znane i mało znane”. Jednocześnie będzie to powrót do tradycyjnej formy festiwalu, którego 10. jubileuszowa edycja w 2021 roku została zmodyfikowana ze względu na obowiązujące wtedy pandemiczne restrykcje.

– W bezprecedensowym roku 2020 stworzyliśmy nową serię koncertów na scenie i poza nią, z ograniczoną liczbą miejsc na sali, która cieszyła się zainteresowaniem dziesiątek tysięcy widzów w Chicago i na całym świecie. Cykl ten umożliwił naszym artystom kontakt z widownią, a utalentowanym młodym muzykom dał możliwość występu na koncertach oraz wsparcia i zachęcenia do udziału w kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy nauczycieli. W czerwcu 2021 roku obchodziliśmy 10. rocznicę North Shore Chamber Music Festival – co było kamieniem milowym naszej organizacji non-profit. Gwiazdy festiwalu i niesamowici młodzi artyści, beneficjenci naszego funduszu stypendialnego im. Arkady’ego Fomina, cieszą się z pełnego powrotu do koncertowania na żywo – powiedziała Yoffe.

Stypendialny fundusz (Arkady Fomin Scholarship Fund, AFSF) został utworzony w 2015 roku, aby uczcić Arkady’ego Fomina, wspaniałego skrzypka, nauczyciela, dyrygenta i wieloletniego członka orkiestry symfonicznej w Dallas w Teksasie. Fomin zmarł w 2014 roku, pozostawiając po sobie ogromne rzesze uczniów na całym świecie, którzy dzięki niemu odnaleźli właściwą drogę nie tylko w muzyce.

W ramach funduszu AFSF przyznawane są stypendia edukacyjne utalentowanym muzykom z całego świata, by wspierać ich rozwój artystyczny. Stypendia są przyznawane w drodze konkursu, a kandydaci weryfikowani przez komitet doradczy.

– W ciągu niespełna 17 lat wybraliśmy 45 stypendystów z 20 krajów świata, muzyków, kompozytorów. Były to osoby w wieku od 8 do 25 lat. W tym roku przyznamy stypendium bardzo utalentowanemu kompozytorowi i klarneciście z Ukrainy, Dmytrowi Kyrylivovi. Podczas koncertu otwierającego festiwal 8 czerwca odbędzie się światowa premiera jego kompozycji „The Ghost o Kyiv” (Duch Kijowa). Chciałabym także podkreślić, że North Shore Chamber Music Festival przekaże donacje na rzecz Ukrainy. Muzyka nie zna granic – podkreśliła Yoffe.

Dyrektor festiwalu w rozmowie z „Dziennikiem Związkowym” przywołuje swoje muzyczne i słowiańskie korzenie. Urodziła się w Rydze na Łotwie, w rodzinie cenionych muzyków. Po studiach pianistycznych w byłym Związku Radzieckim i Izraelu kontynuowała edukację pod okiem Jonathana Feldmana w Stanach Zjednoczonych. Była asystentką Dorothy DeLay w prestiżowej Juilliard School of Music. Męża, słynnego skrzypka Vadima Gluzmana, urodzonego na Ukrainie, poznała ponad 45 lat temu. Połączyła ich miłość do muzyki i razem spełnili marzenie o stworzeniu festiwalu muzyki kameralnej na północnych przedmieściach Chicago, które stały się także ich domem. W 2011 roku znaleźli odpowiednie miejsce festiwalowe – Village Presbyterian Church, kościół przy 1300 Shermer Rd. w Northbrook. Yoffe i Gluzman regularnie koncertują na całym świecie.

Vadim Gluzman i Angela Yoffe fot. nscmf.org

Vadim Gluzman gra na cennych skrzypcach Stradivariusa z 1690 r., znanych jako „Ex-Leopold Auer” od nazwiska poprzedniego właściciela, węgierskiego skrzypka Leopolda Auer. Warty miliony dolarów instrument został Gluzmanowi wypożyczony przez Stradivari Society of Chicago. Gluzman jest dyrektorem artystycznym North Shore Chamber Music Festival.

– Jesteśmy małżeństwem od dawna, w dalszym ciągu razem koncertujemy, chociaż Vadim (Gluzman) bardzo dużo podróżuje po całym świecie. To jest nasze życie – powiedziała Yoffe. Małżeństwo ma córkę Orli.

Pianistka Angela Yoffe i skrzypek Vadim Gluzman otwierają długą listę wykonawców 11. edycji North Shore Chamber Music Festival. Koncertować będą Ani Aznavoorian, Masumi Per Rostad, Adam Neiman, Alexander Hanna, Ilya Shterenberg, Julian Rhee, Janice Carissa, Anthony Trionfo oraz stypendyści Fiona Khuong-Huu i Dmytro Kyryliv. Publiczność w Northbrook usłyszy także Escher String Quartet. Podczas wieczoru, 10 czerwca, o godz. 6 pm, w dodatkowym koncercie pod nazwą„The New Generation” zaprezentują się młodzi muzycy z Betty Haag Academy of Music.

Angela Yoffe zapytana o to, czy jest to impreza skierowana głównie dla melomanów, odpowiada: – Absolutnie nie. Nasz festiwal muzyki klasycznej jest wyjątkowym wydarzeniem. Mamy różne pokolenia muzyków, bardzo zróżnicowany program i piękne miejsce. Rozpoczynamy Bachem, Mendelssohnem i światową premierą kompozycji naszego nowego stypendysty Dmytro Kyryliva podczas wieczoru otwarcia festiwalu (8 czerwca) pod nazwą „Mostly Mendelssohn”. W piątek (10 czerwca) zapraszamy na koncert „Tchaikovsky and Friends” (Czajkowski i przyjaciele), a festiwal zakończymy w sobotę (11 czerwca) koncertem „Carnival” (Karnawał), w którym zabrzmią m.in. etiudy Chopina. Myślę, że jest to program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Po każdym koncercie mamy także spotkania z naszymi wspaniałymi artystami, podczas których publiczność może zadawać im różne pytania.

Cały program koncertów North Shore Chamber Music Festival zaplanowanych na 8, 10 i 11 czerwca dostępny jest na stronie: nscmf.org.

Joanna Trzos[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama