Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 16:43
Reklama KD Market

Minister Przemysław Czarnek gościł w Stowarzyszeniu Emigracji Polskiej w Chicago

Minister Przemysław Czarnek gościł w Stowarzyszeniu Emigracji Polskiej w Chicago

Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki w Chicago, spotkał się z uczniami, rodzicami, nauczycielami i liderami organizacji polonijnych. W niedzielę, 29 maja, minister Przemysław Czarnek spotkał się z zarządem Stowarzyszenia Emigracji Polskiej w Chicago, którego siedziba znajduje się przy parafii Trójcy Świętej.

Gości powitał Andrzej Zgiet – prezes Stowarzyszenia Emigracji Polskiej. Byli to: Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki z delegacją, w skład której weszli Katarzyna Czarnek, Bartosz Rybak – Pełnomocnik Ministra Nauki i Edukacji Narodowej RP, Radosław Brzózka – szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji Narodowej, Piotr Semeniuk– wicedyrektor ds. wspierania oświaty polskiej za granicą, były wicekonsul RP w Chicago oraz Małgorzata Bąk-Guzik – konsul Konsulatu Generalnego RP w Chicago, wicekonsul Agata Grochowska, a także ksiądz Andrzej Totzke, SChr – dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy, prezydent szkoły na Trójcowie i kapelan SEP, Maria Baran – dyrektor Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej, Anna Dunajewski – wiceprezes Kongresu Oświaty Polonijnej i dyrektor Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu, Bogdan Ogórek – Drugi Wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Miłym gościom kwiaty wręczyli Zuzia i Aluś Dąbrowscy, uczniowie klasy piątej i siódmej Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej oraz podopieczni Jana Góry, kierownika sekcji szachowej działającej przy Stowarzyszeniu Emigracji Polskiej, który od 22 lat uczy dzieci i dorosłych grać w szachy. 

Minister Przemysław Czarnek wręczył prezesowi Andrzejowi Zgietowi dyplom uznania przyznany Stowarzyszeniu Emigracji Polskiej za upowszechnianie bogatego dorobku kultury i języka polskiego za granicą, a także za zaangażowanie w wychowanie młodego pokolenia w duchu wartości patriotycznych. 

Nawiązał do wieloletnich relacji łączących Stowarzyszenie Emigracji Polskiej z Polską:

– Stowarzyszenie ma 72 lata, kształtowało Polaków przez całe dekady, a jednocześnie niezwykle mocno oddziaływało na Polskę, na Katolicki Uniwersytet Lubelski, który czerpał z tego stowarzyszenia naprawdę środki nieraz na przetrwanie. W związku z tym chcemy poprzez tę wizytę pomóc stowarzyszeniu i wzmocnić, słysząc również o tych problemach, które dotykają w ostatnich latach je i Trójcowo. Stąd ta wizyta tutaj – wyjaśnił minister.

Maria Baran – dyrektor Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej podarowała ministrowi Czarnkowi Pamiętnik Absolwentów Szkół Polonijnych z 2021 roku, kiedy Szkoła Trójcy Świętej była organizatorem studniówki oraz Księgę jubileuszową szkoły.

Prezes Andrzej Zgiet przypomniał historię stowarzyszenia służącego Polonii od 72 lat i elastycznie zmieniającego profil charytatywnej działalności w zależności od aktualnych potrzeb. 

Anna Dąbrowska, pełniąca w Polskiej Szkole Sobotniej im. Trójcy Świętej funkcję wiceprezesa Zarządu Szkoły, opowiedziała polskim gościom, że dzieci są bardzo dumne z polskiego pochodzenia, chętnie uczą się języka polskiego, a wiedzę z polskiej historii czy geografii wykorzystują do projektów w szkole amerykańskiej.

Zuzia wykonała duży projekt o dwukrotnej, polskiej Noblistce Marii Skłodowskiej Curie, a Aluś o niezłomnych bohaterach powstania warszawskiego.

Po części oficjalnej w Stowarzyszeniu Emigracji Polskiej uczestnicy spotkania udali się na plebanię na kontynuowanie rozmów i poczęstunek. 

Ksiądz Andrzej Totzke, SChr nieoficjalną część spotkania rozpoczął modlitwą w intencji Ojczyzny i wszystkich, którzy czynią dobro.

Minister Przemysław Czarnek uhonorował dyplomami uznania księdza Andrzeja Totzke i Marię Baran – dyrektor polskiej szkoły.

Dyrektor Baran otrzymała również album „Laur niepodległości”. W rewanżu ksiądz Totzke z życzeniami miłej lektury przekazał ministrowi książkę „Polacy na Trójcowie”.

Wśród kuluarowych rozmów i pytań kierowanych do ministra Czarnka przeważały tematy traktujące o oświacie. Minister Czarnek wspomniał, że zostały podjęte przez stronę polską postanowienia, które pozwolą organizacjom polonijnym pozyskiwać środki na działalność. 

Poinformował o projekcie utworzenia Instytutu Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, która to instytucja przyczyni się do większego wsparcia działalności Polaków mieszkających za granicą.

Za pośrednictwem konsulatu stowarzyszenia, szkoły, które nie są szkołami orpegowskimi, będą mogły pozyskiwać granty na naukę języka polskiego, historii, na wyjazdy do Polski, na rozwój kultury języka polskiego.

Anna Dunajewski – wiceprezes Kongresu Oświaty Polonijnej i dyrektor Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu zapytała ministra, czy zostaną rozważone rozwiązania prawne zaliczające staż pracy do emerytury dla nauczycieli szkół polonijnych.

Minister żywo zareagował na to pytanie i na bieżąco poinformował o zgłoszonym postulacie obecnego na spotkaniu Radosława Brzózkę – szefa Gabinetu Ministra Edukacji Narodowej.

Po spotkaniu prezes Stowarzyszenia Emigracji Polskiej Andrzej Zgiet w Konsulacie Generalnym RP w Chicago otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DSC_6485

DSC_6485

DSC_6482

DSC_6482

DAR_1603

DAR_1603

DAR_1600

DAR_1600

DAR_1594

DAR_1594

DAR_1589

DAR_1589

DAR_1582

DAR_1582


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama