Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 19:22
Reklama KD Market

Religijno-poetyckie spotkanie u Podhalan

Religijno-poetyckie spotkanie u Podhalan

Maj w kościele katolickim jest nazywany miesiącem maryjnym. Jest to okres, w którym w świątyniach, przy kapliczkach z figurkami Najświętszej Maryi Panny czy przydrożnych krzyżach gromadzą się wierni, aby oddać cześć Maryi i za jej wstawiennictwem otrzymać liczne łaski. Chicagowscy Podhalanie kultywujący polskie zwyczaje i pamięć o świętym Janie Pawle II najpierw uczestniczyli w majowym nabożeństwie, a następnie programem poetycko-muzycznym uczcili pamięć o papieżu-Polaku, który urodził się 18 maja, 102 lata temu.

Wierni polskim tradycjom religijnym chicagowscy Podhalanie w niedzielę, 22 maja, zgromadzili się przy kapliczce Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr znajdującej się w ogrodzie Domu Podhalan, aby wziąć udział w nabożeństwie majowym. Przy figurze Matki Bożej Jaworzyńskiej ze sztandarem Wydziału Podhalanek Heleny Marusarzówny pod patronatem św. Anny stanęła Stanisława Czarniak. 

Uczestników majowego nabożeństwa powitał Zdzisław Dorula – przewodniczący prezydium Komitetu Edukacji, który przybliżył historię nabożeństwa majowego, począwszy od znanych już w V wieku na Wschodzie pieśni sławiących Maryję Pannę czy zwyczaju  wieczornych, wspólnych modlitw przed figurami Bożej Rodzicielki, propagowanego przez hiszpańskiego króla Alfonsa X na przełomie XIII i XIV wieku.

Nawiązał do praktyk jezuitów: ojca Ansolani uważanego za prekursora nabożeństw majowych oraz ojca Muzzarelli – wielkiego propagatora tej formy kultu Matki Bożej, a zakończył na opisie obowiązującej współcześnie formy nabożeństwa, składającego się z Litanii loretańskiej, nauki kapłana oraz uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Zdzisław Dorula urozmaicił historię o nabożeństwach majowych ciekawostkami o genezie dołączanych wezwań do Litanii loretańskiej.

Dla nas, Polaków, najciekawszą było wezwanie o charakterze polskim, „Królowo Polski”, które zostało dołączone do litanii za zgodą papieża Piusa XI, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Inne, dodane w ostatnich latach, których tłumaczenie Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia 2020 roku, brzmią: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei” i „Pocieszycielko migrantów”.

Zgromadzeni zaśpiewali napisaną we Lwowie, znaną i lubianą pieśń Karola Antoniewicza Bołozy z 1850 roku pt. „Chwalcie łąki umajone”.

Tegoroczną majówkę przy kapliczce Matki Bożej Jaworzyńskiej prowadził ojciec Bartłomiej Stanowski OCD – kapelan Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

Intencją majowego nabożeństwa była modlitwa o pokój na świecie, w Europie, na Ukrainie, wśród nas, abyśmy umieli przebaczać wiele trudnych spraw.

We wspólnym śpiewie kapłanowi pomagali Zofia Ustupska-Bobak – wiceprzewodnicząca prezydium Komitetu Edukacji oraz zespół góralski Wiyrchy. Wierni odmówili Litanię loretańską i wspólnie odśpiewali pieśni maryjne, a wiersze recytowały Maria Skiba i Elizabeth Allen.

Po błogosławieństwie wszyscy uczestnicy nabożeństwa majowego zostali zaproszeni do Domu Podhalan na kremówki, ulubione ciastka Jana Pawła II oraz słowno-muzyczny program poetycki połączony ze wspomnieniami o świętym.

Ojciec Bartłomiej Stanowski OCD przypomniał życiorys Jana Pawła II. Podzielił się wspomnieniami na temat cierpienia chorego papieża podczas wygłaszanego przez niego błogosławieństwa Urbi et orbi, czyli miastu i światu.

Przytoczył ciekawe fakty z życia Jana Pawła II, odróżniające go od poprzednich papieży. Na przykład to, że był pierwszym papieżem, który nosił zegarek na ręku, pływał kajakiem, jeździł na nartach lub czytał bez okularów.

Antonina Morawa, prezes Wydziału Podhalanek Heleny Marusarzówny pod patronatem św. Anny, miała okazję spotkać się ze świętym Janem Pawłem II wielokrotnie w Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jednak tym najpiękniejszym wspomnieniem był dzień, w którym biskup ksiądz Karol Wojtyła udzielił jej sakramentu bierzmowania.

Zdzisław Dorula opowiedział o spotkaniu Józefa Bednarza z księdzem Karolem Wojtyłą i księdzem Stefanem Wyszyńskim podczas prac polowych koło Bachledówki. Odpoczywający tam kapłani, widząc pracujących na polu górali, podeszli do nich, aby ich pozdrowić i porozmawiać. 

Podczas spotkania recytowane były wiersze o Janie Pawle II: „Uwielbiam cię” w wykonaniu Karoliny Kaminskiej, tryptyk Elizabeth Allen w interpretacji autorki oraz „Modlitwa Lolka”, którą napisał Jan Skupień, poeta z Poronina, a odczytała Zofia Ustupska-Bobak, prezes Koła Poronin, działającego przy ZPPA.

Zespół Wiyrchy zaśpiewał ulubione papieskie pieśni. Na zakończenie odmówiono modlitwę do św. Jana Pawła II za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny w intencji obecnych na spotkaniu.

Za zorganizowanie okolicznościowego spotkania był odpowiedzialny Komitet Edukacji w składzie: Zofia Ustupska-Bobak, Maria Skiba, Beata Firek, Jerzy Gaj, a którego przewodniczącym jest Zdzisław Dorula.

Pamiątkowe zdjęcia były miłym dopełnieniem wieczoru.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DAR_1362

DAR_1362

DAR_1357

DAR_1357

DAR_1359

DAR_1359

DAR_1352

DAR_1352

DAR_1348

DAR_1348

DAR_1343

DAR_1343

DAR_1342

DAR_1342

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama