Świetnie przygotowani przez nauczycieli i rodziców, młodzi mistrzowie ortografii z polskiej Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza zaprezentowali najwyższy poziom podczas czwartej edycji dyktanda ortograficznego. Wszystkich ucieszył fakt, że w szkolnych eliminacjach mieliśmy wielu dobrych, lepszych i najlepszych.
Do szkolnego dyktanda ortograficznego 2022 po eliminacjach klasowych przystąpiło 36 uczniów, a to mniej niż się zakwalifikowało. Powodem były ferie wiosenne w szkole amerykańskiej. Uczniowie uczestniczący w konkursie rekrutowali się z klas od piątej szkoły podstawowej do liceum.
Dyktando odbyło się w dwóch turach:w piątek, 11 i 12 marca, ponieważ zajęcia szkolne w Polskiej Szkole im. Czesława Miłosza w Schaumburgu odbywają się w piątek wieczorem i w sobotę przed południem.
Pozornie prosty tekst był opisem czasów, jakże aktualnych z perspektywy ostatnich doświadczeń, w których ludzie nie byli zbyt szczęśliwi. Mądrą perspektywą naprawy smutnej rzeczywistości opisanej w dyktandzie były rządy bankiera, Wielkiego Maga.
Uczniowie byli żywo zainteresowani wynikami dyktanda i choć były one znane już następnego dnia, to decyzją dyrektor szkoły Anny Dunajewskiej ogłoszenie ich nastąpiło dopiero na zakończenie roku szkolnego. Było to konsekwencją napiętego grafiku szkolnych wydarzeń.
Na zakończenie roku szkolnego 2021/2022 podczas uroczystego apelu: w piątek, 13 maja i w sobotę, 14 maja uczniowie dowiedzieli się, że w szkole mamy dwóch mistrzów ortografii zamiast jednego, ponieważ : Sara Synowiec z klasy 6 sobotniej i Olivia Semik uczennica klasy XI sobotniej dyktando napisały bezbłędnie. Po raz kolejny okazało się, że najlepszy, bez względu na wiek jest po prostu najlepszy.
Wszyscy: uczniowie, nauczyciele, dyrektor Anna Dunajewski, prezes Małgorzata Szostek i Jola Plesiewicz nauczycielka oraz organizatorka dyktanda czuli się wyjątkowo dobrze, bo ekscytujących wiadomości było więcej. Drugie miejsce zajęła grupa uczniów, którzy zrobili tylko jeden błąd: Milena Strugala klasa 7 piątkowa, Oliwia Moniuszko i Julia Szot z klasy 8 piątkowej oraz Emily Szabla, klasa 8 sobotnia. Na miejscu trzecim znaleźli się uczniowie, którzy popełnili tylko 2 błędy: Paulina Mider, klasa 8 piątkowa i Mateusz Szabla, klasa XI sobotnia.
Najserdeczniejsze gratulacje zwycięzcom i uczestnikom dyktanda ortograficznego dla dzieci złożyły dyrektor szkoły Anna Dunajewski, organizatorka Jola Plesiewicz i prezes Małgorzata Szostek. Laureaci otrzymali w nagrodę : dyplomy uznania, certyfikaty pieniężne i upominki.
Dyktanda, podobnie jak w roku ubiegłym, przygotowała i sprawdziła organizatorka, Jola Plesiewicz. Trudnymi wyrazami dyktanda okazały się: gęstwinach, rządy, sugestywny, strzeliły, porządek, imperium, turnieje, dumnym. Przygotowując się do dyktanda w następnym roku szkolnym warto zwrócić na te wyrazy szczególną uwagę.
Władze szkoły, jak i organizatorka dyktanda mają nadzieję, że w piątej edycji, podobnie jak w latach ubiegłych będą uczestniczyli dorośli, którzy od początku brali udział w każdym dyktandzie, ale ostatnio musieli zostać wykluczeni z powodu restrykcyjnych przepisów epidemicznych.
Tekst i zdjęcia:
Jola Plesiewicz, nauczycielka
Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu