Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 16:49
Reklama KD Market

Pożegnanie absolwentów Szkoły Pułaskiego

Pożegnanie absolwentów Szkoły Pułaskiego

Weronika Baldyga, Patrick Bryk, Christian Dlugopolski, Patryk Grabacz, Wiktoria Gunerka, Kaya Jakowczuk, Aleksandra Kajderowicz, Jakub Kowalik, Julia Koziol, Konrad Lukasiewicz, Stephani Mielnik Ghosheh, Alexander Walawender, Angelika Wlodyka, Anita Mikolajczyk, Gabriel Stepek to maturzyści Polskiej Szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego w Harwood Heights, którzy w roku szkolnym 2021-2022 zakończyli edukację w polskiej szkole.

Dumni ze szkolnych sukcesów i doskonale zdanej matury rodzice, dziadkowie i nauczyciele pożegnali tegorocznych maturzystów Polskiej Szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego w Harwood Heights. Uroczyste spotkanie odbyło się 15 maja 2022 roku w sali bankietowej restauracji Jolly Inn. w Chicago. Gości powitała była dyrektor szkoły Agata Michałkiewicz.

Wszystko zaczęło się od wspomnień.  Agata Michałkiewicz przekazała maturzystom oryginalne rysunki, które uczniowie wykonali specjalnie dla niej, kiedy uczyła ich w przedszkolu.

Odczytane zostały listy gratulacyjne od Ewy Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Anny Dunajewski – wiceprezesa Kongresu Oświaty Polonijnej i dyrektora Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu, Anny Sokolowski – absolwentki Polskiej Szkoły im. generała Kazimierza Pułaskiego, byłej wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce.

Prezes Ewa Koch w imieniu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz własnym pogratulowała maturzystom ukończenia ważnego etapu edukacji w polskiej szkole poza granicami Polski.  “Wierzymy, że znajomość dwóch kultur i języków uczyni Was najlepszymi ambasadorami Polski w USA” – napisała prezes Koch.

Anna Dunajewski zwróciła się do młodzieży słowami wiersza Adama Asnyka z przesłaniem: “Przyszłości podnoście gmach! Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść; Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć!”. 

Anna Sokolowski w swoim liście apelowała: “Bądźcie dumni z swojego pochodzenia, kochajcie Polskę, ale także bądźcie dobrymi obywatelami Stanów Zjednoczonych. Życzę by, jak największa rzesza was przekroczyła bramy wyższych uczelni i abyście po zakończeniu nauk, pełnili zaszczytne funkcje w tym kraju, czy też w Polsce”.

Andrzej Zgiet, prezes Stowarzyszenia Emigracji Polskiej (które kontynuuje działalność powstałego w 1949 roku Stowarzyszenia Samopomocy Nowej Emigracji Polskiej), przypomniał, że w styczniu 1950 roku staraniem organizacji została założona szkoła sobotnia przedmiotów ojczystych im. gen. Kazimierza Pułaskiego. Podkreślił, że w życiu należy kierować się wyłącznie zasadą uczciwości i nigdy nie iść na skróty.

Aneta Lukasiewicz w imieniu solidarnych rodziców i własnym pogratulowała kochanym dzieciom ukończenia polskiej szkoły, życząc absolwentom, aby ze zdobytej wiedzy zrobili jak najlepszy użytek. Podziękowała wychowawcy Stanisławowi Wolszy, który do końca trwał przy uczniach dzieląc się swoją wiedzą, pomimo ciężkiej próby, na jaką został w ostatnim czasie wystawiony. Słowa wdzięczności skierowała do byłej dyrektor Agaty Michałkiewicz i Grażyny Kołtyś, pełniącej obecnie obowiązki dyrektora szkoły Pułaskiego za bezinteresowne kierowanie się dobrem uczniów.

Aneta Lukasiewicz z uznaniem i szacunkiem mówiła o pomocy Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, dzięki inicjatywie Ewy Koch, prezes Zrzeszenia oraz dyrektorów szkół: Anny Dunajewskiej, Urszuli Gawlik i Haliny Żurawski  pozwalającej uczniom i wychowawcy na kontynuowanie zajęć w siedzibie zrzeszenia.

Składając gratulacje maturzystom, Grażyna Kołtyś, pełniąca obecnie obowiązki dyrektora szkoły powiedziała, że tegoroczni maturzyści oczarowali ją dojrzałością podejmowania trudnych decyzji. Prosiła młodych, aby pozostawili w pamięci jedynie miłe chwile o Polskiej Szkole Pułaskiego, a bagaż zdobytych tu doświadczeń wykorzystali w przyszłości do kreowania mądrych i dobrych rozwiązań życiowych.

 Wychowawca tegorocznych maturzystów ze szkoły Pułaskiego Stanisław Wolsza prosił uczniów, aby pielęgnowali przyjacielskie więzy, które zrodziły się w polskiej szkole. – Trzymajcie się razem, wspomagajcie się, pamiętajcie o sobie, a będzie Wam łatwiej i szczęśliwiej żyć.(…) Byliśmy klasą z przygodami, ale zachowaliśmy klasę. Dziękuję Wam za to! Idźcie w świat, ale zostajecie na zawsze w moim sercu! – powiedział Wolsza.

Przed rozdaniem świadectw pedagog poinformował o przebiegu matury, składającej się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Egzamin pisemny składał się z pięciu części.  Część pierwsza poświęcona była historii literatury polskiej, część druga historii Polski, część trzecia geografii, część czwartą stanowił egzamin ściśle językowy, gramatyczny i ostatnia, część piąta obejmowała ćwiczenia na rozumienie ze słuchu.  Matura pisemna wypadła znakomicie! 

Na egzamin ustny uczniowie sami wybierali tematy prezentacji;  Weronika Baldyga opowiadała o dziedzictwie kultury szlacheckiej na przykładzie rodziny Jamiołkowskich i Dąbrowskich, Jakub Kowalik mówił o skójkach zaostrzonych i czystości wody w Warszawie, Anita Mikołajczyk analizowała koszt studiów w Ameryce, a Chrystian Długopolski zaprezentował kolekcję bajek swoich rodziców, przez co wprowadził komisję egzaminacyjną w stan rozmarzenia.

Aleksandra Kajderowicz i Angelika Włodyka w imieniu absolwentów podziękowały rodzicom, nauczycielom, katechetom, wychowawcy oraz tym wszystkim, dzięki którym wspólne celebrowanie graduacji klasy maturalnej okazało się możliwe.

Po uroczystym obiedzie i pamiątkowym zdjęciu pożegnanie tegorocznych maturzystów dobiegło końca.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama