Sobotnie uroczyste obchody Dnia Konstytucji 3 Maja już tradycyjnie rozpoczęło poranne złożenie kwiatów pod pomnikiem generała Tadeusza Kościuszki przy Solidarity Drive w centrum Chicago. Organizatorem uroczystości był Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA).
Na poranne spotkanie przybyło wielu przedstawicieli polonijnych organizacji wraz z gośćmi z Polski. Prowadzący uroczystość Frank Spula – prezes PNA-ZNP i Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC) – rozpoczął ją słowami: – Pragnę was serdeczne przywitać tutaj pod pomnikiem Kościuszki, który jest częścią naszej historii. Bardzo się cieszę, że mamy tak dużo gości z Polski.
Nie tylko przedstawiciele polskich władz, w osobach wicemarszałka sejmu Małgorzaty Gosiewskiej, członków sejmu: Haliny Biedy i Ryszarda Majera, posła na sejm RP Joanny Fabisiak i dyrektora LOT-u Rafała Milczarskiego, stawili się pod monumentem wielkiego Polaka. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością także konsule RP w Chicago Małgorzata Bąk-Guzik i Agata Grochowska, a także Stanisław Sarna – prezes ZPPA, Alicja Kuklińska – sekretarz krajowa ZNP, Mirosław Niedziński – prezes KPA na stan Illinois oraz James Robaczewski – prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego (PRCUA). Organizatorów Parady 3 Maja reprezentowała prezes Związku Klubów Polskich Łucja Mirowska-Kopeć. Z ramienia władz naszego stanu obecni byli Michael Frerichs – skarbnik stanowy i kongresmen Raja Krishnamoorthi z 8. okręgu w Illinois. Po raz pierwszy na tę uroczystość przybyli także przedstawiciele ciemiężonych, sąsiednich narodów. Chicagowską diasporę Białorusinów reprezentowała Żhanna Charnia Charnjauskaya – liderka organizacji Białorusini w Chicago (Belarusians in Chicago). W imieniu ukraińskiej społeczności przybył Ihor Diaczun – prezes Illinois Division of the Ukrainian Congress Committee of America.
Po powitaniu przez prezesa Spulę i po odśpiewaniu hymnu polskiego i amerykańskiego przez Olę Wysocki – przedstawicielka PNA-ZNP Mary Środoń zaprosiła do złożenia kwiatów i wieńców pod pomnikiem.
Wygłoszono także kilka krótkich przemówień okolicznościowych. Wśród przemawiających była wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, która powiedziała między innymi: – Spotykamy się przy pomniku Tadeusza Kościuszki, bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych. Jego umiłowanie wolności sprawiło, że walczył o nią z jednakową pasją po obu stronach Atlantyku. Tadeusz Kościuszko w Polsce wsławił się spektakularnymi zwycięstwami w bitwach z rosyjskim zaborcą, a w Ameryce zaś znajomością inżynierii wojskowej i nieprzeciętnymi wręcz zdolnościami dowódczymi – wskazała.
Wykonany z brązu pomnik generała Kościuszki na koniu jest jednym z największych symboli polskości w aglomeracji chicagowskiej. Został on odsłonięty w 1904 roku w Humboldt Park. W 1978 roku, dzięki funduszom zebranym przez kluby i organizacje polonijne, m.in. Związek Narodowy Polski, Związek Polek oraz Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie, monument przeszedł konieczną konserwację i przeniesiono go do obecnej lokalizacji w centrum miasta nad jeziorem Michigan. Pod pomnikiem umieszczona jest kapsuła czasu z dokumentami związanymi z historią Polski.
Z krótkimi okolicznościowymi przemowami wystąpili też: Rafał Milczarski, Stanisław Sarna, Mirosław Nidziński, James Robaczewski, Halina Bieda, Michael Frerichs, Łucja Mirowska- Kopeć, Raja Krishnamoorthi oraz Ihor Diaczun i Żhanna Charnia Charnjauskaya.
Na zakończenie uroczystości Ola Wysocki zaintonowała Rotę.
Tekst i zdjęcia: