Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem licznie zgromadzonej Polonii, kazanie księdza arcybiskupa metropolity Archidiecezji Białostockiej i generała Józefa Guzdka, obecność księdza Andrzeja J. Wypycha – biskupa pomocniczego w Archidiecezji Chicagowskiej, a zarazem dyrektora wykonawczego Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii oraz polonijnych księży, gości reprezentujących polskie władze państwowe podkreśliły doniosłość i wagę polonijnych uroczystości majowych w Chicago. Sponsorem nabożeństwa, jak co roku, był Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA).
Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w niedzielę, 8 maja, w kościele pw. św. Trójcy w Chicago została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. W procesji do ołtarza szli księża, liderzy i delegacje organizacji polonijnych i branżowych, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Chicago, Gwardii Narodowej Illinois, uczniowie i harcerze.
Przy dźwiękach „Gaude Mater Polonia” – polskiego średniowiecznego hymnu – dumnie prezentowały się poczty sztandarowe rozlicznych organizacji, flagi narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych.
Ksiądz Andrzej Totzke SChr – dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy – rozpoczął celebrację słowami błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska” i uzupełnił cytat refleksją świętego Jana Pawła II o tym, że „Miłość Ojczyzny łączy nas i musi łączyć ponad wszelkie różnice”.
Ksiądz Andrzej Totzke powitał w świątyni księdza arcybiskupa metropolitę Archidiecezji Białostockiej, generała Józefa Guzdka oraz księdza Andrzeja J. Wypycha – biskupa pomocniczego w Archidiecezji Chicago, a zarazem dyrektora wykonawczego Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii.
Ksiądz dyrektor przedstawił czcigodnych gości, wśród których byli między innymi przedstawiciele polskich władz państwowych: Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu RP, senatorzy RP: Halina Bieda i Ryszard Majer, Joanna Fabisiak – posłanka na Sejm RP, Ewa Draus – wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz – przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jacek Magdoń – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Joanna Brill – Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Natalia Jaśkiewicz – Wicedyrektor Biura Spraw Międzynarodowych Kancelarii Sejmu, a także Małgorzata Bąk-Guzik – konsul RP w Chicago, Mark Alessia – generał brygady Gwardii Narodowej Illinois, Żhanna Charnia Charnjauskaya – prezes białoruskiej organizacji Białorusini w Chicago (Belarusians in Chicago) oraz liderzy organizacji: Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA), Alicja Kuklińska – sekretarz krajowa PNA oraz Michael Niedzinski – prezes wydziału stanowego KPA, dr Łucja Mirowska-Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich w USA, Stanisław Sarna – prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce z delegacją, Andrzej Janczak – komendant SWAP Placówki Numer 90, Richard Owsiany – prezes Muzeum Polskiego w Ameryce, Małgorzata Kot – dyrektor MPA, hm. Barbara Chałko, hm. Beata Pawlikowska – komendantka Chorągwi, hm. Adam Jańczuk – przewodniczący krajowy.
Koncelebrowaną mszę za Ojczyznę, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Józef Guzdek, odprawili: ksiądz Andrzej J Wypych – biskup pomocniczy, ksiądz Andrzej Totzke SChr – dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy, ksiądz Franciszek Florczyk z kościoła św. Konstancji i ksiądz Piotr Janas SChr.
W wygłoszonej przez arcybiskupa Józefa Guzdka homilii usłyszeliśmy, że w historii narodu polskiego są daty przełomowe, a jedną z nich był 3 maja 1791 roku, kiedy została uchwalona Konstytucja Rzeczpospolitej Obojga Narodów, która była pierwszą ustawą zasadniczą nowożytnej Europy i drugą po amerykańskiej na świecie.
Ksiądz arcybiskup podkreślił, że światli twórcy nowo uchwalonej konstytucji dostrzegli zagrożenia zewnętrzne, jak i wewnętrzne, będące następstwem słabości, prywaty czy nienawiści.
Mówiąc o konieczności przeprowadzonych reform zawartych w konstytucji, przypomniał, że był to wyraz odpowiedzialności i zbiorowy obowiązek wobec Ojczyzny. – Konieczna jest wspólna solidarna troska całego społeczeństwa o zabezpieczenie rozwoju i niepodległości ojczystego kraju – wielokrotnie podkreślił kapłan w wygłoszonym kazaniu. Arcybiskup nawiązał do bolesnego okresu w dziejach polskiej państwowości, kiedy Polska w wyniku rozbiorów zniknęła z mapy świata na 123 lata, ale mimo to naród przetrwał.
– Pamięć i modlitwa należą się wszystkim, którzy podejmowali trud walki o wolność i niepodległość Ojczyzny – powiedział arcybiskup Guzdek i podkreślił, że polski gen wolności przez lata zaborów i niewoli był przechowywany w polskich rodzinach poprzez naukę języka polskiego oraz religijnych i patriotycznych tradycji. Przypomniał o polskich bohaterach, którzy w 1917 roku do Armii Hallera zgłaszali się z wielu krajów świata, aby walczyć o odzyskanie wolności. Mówił o ważnej roli Kościoła w patriotycznym wychowaniu polskich pokoleń, mobilizacji do obrony takich wartości, jak obrona Ojczyzny czy wiary.
Wspominał setki kapłanów wspierających Polaków walczących podczas powstań narodowych, wojny polsko-rosyjskiej w 1920 roku, na frontach II wojny światowej czy w podziemiu antykomunistycznym powojennej Polski. Nawiązał do współczesności, do tragicznej sytuacji na Ukrainie w związku z trwającą od 24 lutego 2022 roku agresją putinowskiej Rosji. Powiedział, że granicę z Polską przekroczyło ponad trzy miliony uchodźców wojennych i zacytował myśl św. Jana Pawła II, że wolność jest nie tyle dana, ale raczej zadana człowiekowi, który jest zobowiązany do przekazywania genu wolności i troszczenia się o dojrzały i odpowiedzialny patriotyzm.
– Służcie Bogu, uczcie się tu i pracujcie na gościnnej amerykańskiej ziemi, ale nigdy nie zapominajcie o Polsce, naszej umiłowanej Ojczyźnie. Niech wam Bóg błogosławi, a Maryja Królowa Polski, niech was otoczy płaszczem swej matczynej opieki – tak arcybiskup Józef Guzdek zakończył homilię w Chicago wygłoszoną podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny.
Ksiądz biskup Andrzej J. Wypych podziękował arcybiskupowi Guzdkowi za udział w uroczystościach obchodów Dnia Konstytucji 3 Maja i historyczne kazanie. Słowa uznania skierował w stronę prezesa Franka Spuli za to, że rokrocznie Związek Narodowy Polski jest organizatorem majowej polonijnej mszy świętej. Docenił też trud i pracę członków Komitetu Parady 3 Maja działającego przy Związku Klubów Polskich, którego prezesem jest dr Łucja Mirowska-Kopeć. Wyraził wdzięczność chrystusowcom za możliwość celebrowania na Trójcowie ważnych religijnych i patriotycznych wydarzeń. Przypomniał o przyznanych ostatnio 20 stypendiach im. św. Jana Pawła II przez Komitet Stypendialny działający przy Lidze Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, i zaprosił do jej wspierania.
Małgorzata Gosiewska – wicemarszałek Sejmu RP – podzieliła się refleksjami po wizycie w Odessie, w dzień po ostrzale budynków cywilnych, mówiła o poruszającym koncercie w kościele św. Anny w Warszawie w wykonaniu Filharmonii Lwowskiej i pięknych doświadczeniach z obchodów majowych w Chicago.
Po uroczystości prezes Frank Spula w rozmowie z naszą gazetą mówił o historii mszy za Ojczyznę. – Związek Narodowy Polski zorganizował pierwszą mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele Świętej Trójcy ponad sto lat temu. Po mszach były parady. Pamiętam, jak szliśmy dwa kilometry ulicami Division, przez Augusta Boulevard do parku Humboldta. Kościół, tak jak podkreślił ksiądz arcybiskup podczas homilii, był zawsze ważnym centrum życia i wiary Polonii w Chicago – wskazał prezes Spula.
Pamiątkowe zdjęcie na schodach kościoła Świętej Trójcy zwieńczyło chicagowskie obchody z okazji Dnia Konstytucji 3. Maja.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]