Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 09:51
Reklama KD Market

Polscy milionerzy

Polscy milionerzy
Warszawa fot. Unsplash

Kiedy ostatnio sprawdzaliśmy, ile warte są nasze nieruchomości w Polsce? W USA mieszka wielu złotówkowych milionerów. 

Jak wspominałem w ubiegłym tygodniu część z naszych klientów decyduje się na powrót do Polski. To sprawia, że są oni w stanie sprzedać swoją nieruchomość w USA bez kłopotu, jakim w obecnych realiach rynkowych stanowić może konieczność zakupu kolejnej nieruchomości. 

Ceny nieruchomosci w Polsce notują podobne do amerykańskich wzrosty, a największym zainteresowaniem w sezonie 2021/2022 cieszyły się miasta średniej wielkości (np. Rzeszów), co zresztą podobne jest do rynku w USA gdzie również największymi wzrostami cieszą się tzw. secondary markets: Nashville, TN, Raleigh, NC czy Cleveland, OH, 

Polski rynek nieruchomości mieszkalnych to w większości rynek deweloperski, co oznacza że nieruchomość kupujemy od dewelopera w stanie surowym, który następnie wykańcza ją wg naszych wskazówek oraz zasobności naszego portfela. Developerski boom trwał nad Wisłą w najlepsze na długo przed pandemią. Ta niestety cieniem położyła się na wynikach ekonomicznych, a galopująca inflacja powoduje, że podwykonawcy negocjują ceny w trakcie realizacji projektu lub wycofują się z jego realizacji. To sprawia, że osoby które wpłaciły zadatek na nowe mieszkanie często słono muszą zapłacić za przywilej ukończenia projektu. Jak to jednak bywa w biznesie: strata jednego może być okazją drugiego, stąd obecny czas korzystny może być dla osób, które szukają okazji by np. przyjąć projekt, którego nie udało się sfinalizować poprzedniemu klientowi. 

Źródło: Raport Expander i Rentier.io/arch. Sergiusza Zgrzębskiego

W Polsce zakup nieruchomości sfinansowany jest pożyczką hipoteczna, której okres wynosić może nawet 40 lat. W odróżnieniu do USA, gdzie w wyniku kryzysu 2008 pakiet ustaw zwany Dot Frank “przykręcił śrubę” bankom i zabronił czegoś, co w finansowym lingo zwane jest “Predatory Lending Practices”, w Polsce kredyty hipoteczne naszpikowane mogą być niekorzystnymi dla konsumenta obwarowaniami: karami za nadpłacanie czy wczesne spłacenie pożyczki. Sztandarowym produktem, który sen spędza z powiek kredytobiorcom jest pożyczka ze zmiennym oprocentowaniem (popularny za kryzysu w USA “ARM”-  Adjustable Rate Mortgage). Inflacja sprawiła, że raty kredytów w ostatnich miesiącach skoczyły z dwucyfrowym przyspieszeniem, co sprawia wiele osób będzie miało kłopoty ze spłacaniem swoich zobowiązań. A tym, którzy oczekują na falę “foreclosures” nad Wisłą wylewam kubeł zimnej wody na głowę: nieruchomości w Polsce odbiera się w drodze egzekucji komorniczej. Komornik licytuje następnie nieruchomość, by sprzedać ją z “dobrodziejstwem inwentarza”, co oznacza, że kupujemy kota w worku, a w branży krążą legendy jakoby owym “kotem” okazać się może nieproszony lokator, który zameldowany jest w mieszkaniu, na którym obciążenie wpisał także np., sklep meblowy czy AGD.  Kupowanie odebranych przez komornika domów jest skomplikowanym biurokratycznie procesem, w którym zalecamy ostrożność.

O wiele łatwiej wygląda procedura sprzedaży nieruchomości, do której podstawą jest wyciąg z księgi wieczystej (czyli tytuł własności ewidencjonowany w sądzie okręgowym we właściwym miejscu, w którym znajduje się nieruchomość.) Reszta procesu sprzedaży wygląda podobnie: wasz agent robi porównanie cen, nieruchomość wystawiana jest na rynek, a całość do dnia przekazania tytułu można dokonać z pomocą adwokata czy agenta nieruchomości, którego wyznaczymy swym pełnomocnikiem. Zdarza się, że obecność właściciela z różnych względów formalnych jest wymagana, stąd zanim zdecydujemy się na sprzedaż w Polsce mieszkając na terytorium USA, sprawdźmy, czy nasza obecność będzie wymagana. No i w końcu cena:  ceny nieruchomości w Polsce porównywalne są nierzadko z tymi w USA, co sprawia, że w miastach jak Gdynia, Kraków czy Warszawa nasz dom czy mieszkanie warte jest równowartość komfortowych czterech kątów w Miami czy Chicago.

 A więc sprawdźmy już dziś, czy nie jesteśmy ukrytymi, złotówkowymi milionerami. Współpracuję z siatką zaufanych agentów w całym kraju i oferujemy usługi kupna i sprzedaży w każdym z Polskich województw, a zadowoleni ze sprzedaży klienci są najlepszą reklamą i zachętą do współpracy. Zapraszam do owej współpracy i Państwa.  

Sergiusz “Sergio” Zgrzębski

pośrednik handlu nieruchomościami/przedsiębiorca prowadzący działalność pod szyldem franczyzy Keller Williams Premiere Properties, Real Estate Coach (instruktor w branży nieruchomości) w EtoP Group zrzeszającej 1200+ agentów KW w 5 biurach na zachodnich przedmieściach Chicago. Tytuł Top Agent 2018-2022 oraz złota nagroda za reprezentowanie sprzedających za 2021 rok od Keller Williams International.Ur. 12.15.1980 w Gdyni w Polsce. Absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im M. Wańkowicza na kierunku dziennikarstwo prasowe (Licencjat) oraz Columbia College Chicago na kierunku Produkcja Telewizyjna w specjalizacji reżyseria TV (Bachelor).Dziennikarz radiowy i telewizyjny przez lata związany z Polvision TV, laureat nagrody Better Business Bureau Diogenes Award for Excellence in Media.“Public servant” czyli sługa publiczny i kandydat w lokalnych wyborach. W przeszłości wiceprezes Bensenville Community Public Library.www.sergiosellschicago.comtel. (630) 935-6135

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama