Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 22:20
Reklama KD Market
Reklama

SKARBY MAŁOPOLSKI – DOM RODZINNY JANA PAWŁA II W WADOWICACH

ZAPLANUJ SWOJĄ WIZYTĘ W 2022

WOJTYŁOWIE – ŚLADAMI ROZMÓW Z DAWNYCH LAT

Cykl, będący nostalgiczną podróżą do przeszłości, do Wadowic lat 20. i 30. XX wieku, nie tylko przywołuje fakty z biografii Ojca Świętego, ale także nadaje autentyczności historiom, które znamy.

Projekt łączy prezentację wybranych fragmentów archiwalnych wypowiedzi (sąsiadów, przyjaciół czy szkolnych profesorów Karola Wojtyły), zarejestrowanych w latach 80. XX wieku przez Zbigniewa Bieniasza (m.in. autora książki „Lolek Złotempisany”) z komentarzem historycznym i narracją eksperta. Dr hab. Tomasz Graff – historyk, badacz dziejów i kultury czasów nowożytnych, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przybliża słuchaczom historię życia i młodości Papieża z Wadowic.

Podcasty prezentowane będą w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 19.00 w serwisie Spotify i Google Podcasts oraz na stronie internetowej, profilu Facebook i kanale YouTube papieskiego Muzeum.

POSZUKUJEMY PAMIĄTEK PO EDMUNDZIE WOJTYLE

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach poszukuje wszelkich pamiątek (stare fotografie, dokumenty, listy, przedmioty codziennego użytku itp.) związanych z Edmundem Wojtyłą oraz rodziną Wojtyłów. W związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą heroicznej śmierci starszego brata Ojca Świętego, zachęcamy do przejrzenia domowych archiwów i zbiorów fotograficznych. Odnalezione materiały zostaną wykorzystane w przygotowywanych przez Muzeum projektach poświęconych Edmundowi Wojtyle.

Edmund Wojtyła urodził się w Krakowie 27 sierpnia 1906 roku jako pierworodny syn Karola i Emilii Wojtyłów. Przez pierwsze lata mieszkał w tym mieście i tam ukończył pierwszą klasę szkoły powszechnej. Sporą część swojego życia spędził w Wadowicach, gdzie rodzina Wojtyłów mieszkała z przerwami od 1913 roku. W 1916 r., po ukończeniu czwartej klasy szkoły podstawowej w Wadowicach, Edmund rozpoczął naukę w c.k. Niższej Wojskowej Szkole Realnej w Enns. W 1918 roku przeniósł się do Wadowic – do gimnazjum Wadowity. W 1924 roku Edmund zakończył edukację w Wadowickim gimnazjum i rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia ukończył sześć lat później. Pracował najpierw w Krakowie i w Wadowicach, aż otrzymał stanowisko sekundariusza w szpitalu w Bielsku. Pod koniec 1932 roku zaraził się od swojej pacjentki płonicą. Zmarł 4 grudnia 1932 i został pochowany w Bielsku. W 1934 roku jego prochy zostały przeniesione do rodzinnego grobowca na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” z grudnia 1932 roku można było przeczytać o jego śmierci: „Nie przebrzmiały jeszcze echa tragicznej śmierci dra Sochy, sekundariusza szpitala krajowego w Cieszynie, który umarł nabawiwszy się zakażenia krwi przy operacji. I oto znowu zmarł młody lekarz, jako ofiara swego zawodu śp. dr Edmund Wojtyła, sekundariusz szpitala miejskiego w Bielsku po 4-dniowej chorobie na ciężką płonicę. Przed 10 dniami spędził noc przy ciężko chorej na płonicę, którą chciał wyrwać ze szponów śmierci – lecz bezskutecznie; stąd wyniósł zabójczy zarazek i równocześnie fatalny dla siebie wyrok śmierci. Śp. dr Wojtyła urodził się w Krakowie; był znakomitym lekarzem i wartościowym człowiekiem i pozostawił po sobie szczery żal tych, którzy znali niepospolite zalety jego umysłu i serca”.

INTERAKTYWNA GRA MUZEALNA!

W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach można wziąć udział w interaktywnej rodzinnej grze muzealnej – wystarczy pobrać bezpłatną aplikację oraz dostępną w kasie biletowej kartę zadań. Zagadki i zadania do wypełnienia pomogą rozwiązać główne hasło. Taka forma zwiedzania będzie atrakcyjna dla najmłodszych i pozwoli im – także poprzez zabawę – poznać osobę Karola Wojtyły – Jana Pawła II. 

W grze muzealnej można wziąć udział w ramach zakupionego biletu do Muzeum. Wystarczy pobrać ze sklepu Google Play lub App Store bezpłatną aplikację pn. „Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II” i wybrać odpowiednią ścieżkę zwiedzania. Rozwiązując zadania na otrzymanej karcie zadań oraz zgodnie z informacjami zawartymi w aplikacji, dzieci wraz z rodzicami mają możliwość rozszyfrowania głównego hasła, a jednocześnie poznania Patrona Muzeum. 

Opracowana ścieżka zwiedzania zawiera nie tylko instrukcje potrzebne do zdobycia hasła w grze, ale także najważniejsze informacje o eksponatach. Jest przede wszystkim opowieścią o życiu Karola Wojtyły od narodzin, poprzez lata młodzieńcze spędzone w Wadowicach, aż po ostatnie dni pontyfikatu papieża Jana Pawła II. 

POKÓJ WYCISZENIA W DOMU RODZINNYM JANA PAWŁA II

Od niedawna można w Muzeum skorzystać z pokoju wyciszenia. Jest to wydzielone miejsce, w którym osoby ze spektrum autyzmu mogą odpocząć. Pokój został zaaranżowany tak, by zarówno dzieci, jak i dorośli znaleźli w nim przyjazną przestrzeń. Wyposażony w wygodne fotele i pufy oraz tekstylia o różnych fakturach oraz zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne, które pomogą zredukować poziom stresu.

Pokój wyciszenia to również miejsce, z którego mogą korzystać mamy karmiące i rodzice, którzy chcą przewinąć dziecko. Dzięki tej inicjatywie osoby z autyzmem, osoby wysoko wrażliwe i rodzice z małymi dziećmi powinny poczuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo na ekspozycji stałej.

To kolejna, po „cichych godzinach” zwiedzania, propozycja, którą została przygotowana w ramach podnoszenia poziomu dostępności Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Pokój wyciszenia został odpowiednio oznakowany, a drogę do niego – w razie potrzeby – wskażą pracownicy Muzeum. Wszystkie przedmioty używane w tej strefie spokoju są dezynfekowane.

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca istnieje możliwość zwiedzania w czasie tzw. „cichych godzin”. Na dwie godziny przed zamknięciem Muzeum multimedia i muzyka na ekspozycji będą wyłączone. W czasie „cichych godzin” można korzystać z dostępnych audioprzewodników oraz aplikacji do samodzielnego zwiedzania. W obu przypadkach niezbędne są słuchawki. Wszyscy odwiedzający są proszeni o powstrzymanie się od głośnych rozmów i wyciszenie telefonów komórkowych.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

ul. Kościelna 7, 34-100 Wadowice

www.domjp2.pl

www.facebook.com/domjp2

Informacja telefoniczna i rezerwacja biletów:

tel. +48 33 823 35 65

tel. +48 33 823 26 62


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama