Prestiżowe stypendia przyznawane przez Komitet Stypendialny im. św. Jana Pawła II, działający przy Lidze Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii wręczono po raz piąty. Wyznaczony cel utworzonego siedem lat temu Funduszu Stypendialnego im. św. Jana Pawła Wielkiego został osiągnięty. Podczas jubileuszowej, piątej gali, wręczono dwadzieścia stypendiów na łączną kwotę stu tysięcy dolarów.
Piąta, jubileuszowa gala wręczenia prestiżowych stypendiów przez Komitet Stypendialny im. św. Jana Pawła II, działający przy Lidze Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, odbyła się w niedzielę Miłosierdzia Bożego, 24 kwietnia, w restauracji Jolly Inn w Chicago.Uroczystość obecnością zaszczycili goście honorowi: ksiądz prałat Idzi Stacherczak – sekretarz wykonawczy Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, reprezentujący księdza biskupa Andrzeja Wypycha – dyrektora wykonawczego Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, Małgorzata Bąk-Guzik – konsul RP w Chicago, sędzia Diann K. Marsalek – przewodnicząca wydziału ds. wykroczeń drogowych w powiecie Cook, dr Łucja Mirowska-Kopeć – przewodnicząca Komitetu Stypendialnego im. św. Jana Pawła Wielkiego, dyrektorzy polonijnych szkół z aglomeracji chicagowskiej oraz sponsorzy.Byli obecni stypendyści – Wschodzące Gwiazdy Polonii, a także ich rodzice.
Dr Łucja Mirowska-Kopeć – przewodnicząca Komitetu Stypendialnego im. św. Jana Pawła Wielkiego przypomniała historię Funduszu Stypendialnego, którego inicjatorem powołania był ksiądz biskup Andrzej Wypych.Intensywne prace nad funduszem z udziałem przedstawicieli wielu organizacji rozpoczęły się 7 lat temu i trwały dwa lata.Wyznaczonym celem utworzonego Funduszu Stypendialnego im. św. Jana Pawła Wielkiego, który udało się zrealizować i uroczyście ogłosić podczas piątej, jubileuszowej gali wręczenia stypendiów, było przyznanie dwudziestu stypendiów, po pięć tysięcy dolarów każde, na kwotę stu tysięcy dolarów.Przewodnicząca dr Łucja Mirowska-Kopeć przypomniała, że od 2019 roku zostało przyznanych 47 odnawialnych stypendiów na kwotę 235 tysięcy dolarów.W 2022 roku czterech stypendystów otrzymało stypendium po raz trzeci, a ośmiu po raz drugi.
O stypendia studenci mogą się starać przez cztery lata studiów, spełniając ściśle określone wymagania i angażując się aktywnie w życie wspólnoty kościoła.Tegoroczni stypendyści rekrutowali się z 13 polskich szkół.Dr Łucja Mirowska-Kopeć pogratulowała stypendystom, podziękowała osobom zaangażowanym w prace komitetu stypendialnego i zaprosiła chętnych do sponsorowania wielkiego dzieła.
Prezentacja o Świętym Janie Pawle II była wzruszającym przypomnieniem o Karolu Wojtyle i wartościach, takich jak: miłość, hojność czy wytrwałość, które ukształtowały przyszłego kapłana, papieża i świętego.W symbolicznych odsłonach opatrzonych papieskim mottem zostały odtworzone najważniejsze etapy życia Świętego Jana Pawła II: atmosfera domu rodzinnego w Wadowicach, okres krakowski i czas pontyfikatu Jana Pawła II.Prezentacja, którą prowadzili Urszula Gawlik i Conrad Pawelek została urozmaicona ulubionymi przez świętego Jana Pawła II pieśniami w wykonaniu duetu Magical Keys: Kasi Szczech i Karoliny Szczech.
Diann K. Marsalek – urodzona w Chicago sędzia polskiego pochodzenia i przewodnicząca wydziału ds. wykroczeń drogowych w powiecie Cook opowiedziała o swoich korzeniach.Wspominała dziadków pochodzących z Żywiecczyzny, polskich tradycjach rodzinnego domu. Mówiła o tym, że sumienna i rzetelna praca prowadzi do sukcesu.Przypominała weekendy, które jako młoda studentka spędzała w pracy, aby opłacić czesne związane z nauką. Zapewniła młodych stypendystów, że ciężko pracując, zawsze wokół siebie odnajdą kogoś, kto będzie chciał im ułatwić osiągnięcie szczytnego celu, ponieważ wzajemna pomoc jest wartością nadrzędną w życiu.
Podczas multimedialnej prezentacji przedstawili się ubiegłoroczni stypendyści, dając świadectwo, jak ważną w ich życiu osobą był święty Jan Paweł II.Małgorzata Bąk-Guzik – konsul RP w Chicago, gratulując stypendystom, przytoczyła inspirujące słowa świętego Jana Pawła II, zachęcając stypendystów, aby założyli wygodne buty, bo mają do przejścia całe życie. Wyraziła dumę i zadowolenie, że zdolni studenci pięknie reprezentują Polonię, stając się jednocześnie godnymi ambasadorami Polski.
Ksiądz prałat Idzi Stacherczak – sekretarz wykonawczy Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii tego wieczoru reprezentował księdza biskupa Andrzeja Wypycha, dyrektora wykonawczego Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii.Kapłan, zwracając się do młodych, posłużył się jednym z najbardziej poruszających wezwań świętego Jana Pawła II, wskazującym na potrzebę odkrycia przez każdego z nas, tego, co jest osobistym Westerplatte, i wypracowania postawy osiągnięcia wyznaczonego celu dla siebie i innych. – Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych – przypomniał ksiądz Idzi Stacherczak.
Ksiądz Idzi Stacherczak podziękował Panu Bogu i dobrym ludziom za możliwość kontynuowania pięknej misji, w szczególności doceniając wielki wkład pracy i ogromne zaangażowanie dr Łucji Mirowskiej-Kopeć, przewodniczącej Komitetu Stypendialnego im. św. Jana Pawła Wielkiego. Duszpasterz odwołał się do obchodzonego w dniu wręczenia stypendiów święta Miłosierdzia Bożego rozumianego w szerokim kontekście; miłosierdzia otrzymywanego, jak i praktykowanego.
Zwracając się do stypendystów, zaakcentował, że otrzymane stypendium to nie tylko powód do dumy i nagroda za dotychczasowe osiągnięcia, ale również zobowiązanie, aby w przyszłości być dobrymi profesjonalistami i katolikami, których rodziny będą silne Bogiem.Wszystkim życzył, aby to było dobro Ameryki, Polski i Kościoła. Po odmówieniu z księdzem Idzi Stacherczakiem modlitwy przed posiłkiem goście gali zostali zaproszeni na uroczysty obiad.
Prestiżowe Stypendia im. św. Jana Pawła II ufundowali: St. James at Sag Bridge Mission, Julian & Henryka & Bishop Andrew Wypych Family Found, ksiądz Piotr Gnoinski – proboszcz parafii św. Ferdynanda, Copernicus Foundation oraz Komitet Stypendialny im. św. Jana Pawła II, działający przy Lidze Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii.Stypendia na rok 2022-2023 otrzymało dwudziestu stypendystów: David Barnas, Nicole Biestek, Filip Jan Czarkowski, Monika Cachro, Michał Drwal, Damian Jan Lassak, Filip Majka, Arthur Malyszko, Matthew Andy Milan, Bartosz Skubik, Kamila Danuta Wilhelm, Magda Maria Wilhelm, Gabriel David Waz, Victor Wiski, Julia Monika Chom, Marcin Kowalik, Oliwia Anna Mucha, Daniel Plewa, John Joseph Strus, Catherine Ann Walus.
Stypendysta Damian Lassak stypendium otrzymał po raz pierwszy. Aktywnie udzielał się w swojej parafii św. Ferdynanda w chórze oraz jako ministrant. Był bardzo szczęśliwy i dumny, że w nadchodzącym roku akademickim rozpocznie studia na uniwersytecie Marquette University, na wydziale inżynieryjnym, Civil Engineering.Uroczyste rozdanie stypendiów prowadzili Małgorzata Ptaszyńska i Conrad Pawelek.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]