Sprowadzone do kościoła św. Konstancji w Chicago relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ornat z wizerunkiem błogosławionego to podziękowanie Bogu za łaski, które otrzymujemy, jak również ważna intencja prywatna.
W parafii pod wezwaniem Maryi Rozwiązującej Węzły, w kościele św. Konstancji, w niedzielę Miłosierdzia Bożego, 24 kwietnia odbyła się ważna uroczystość wniesienia relikwii błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który został ogłoszony błogosławionym 12 września bieżącego roku ufundowali parafii Kazimierz i Teresa Milewscy, dzięki życzliwości dr. Jana Jaworskiego – uhonorowane go przez papieża Benedykta XVI najwyższym odznaczeniem papieskim dla osób świeckich – Komandora Orderu Papieża Świętego Sylwestra.
Kazimierz Milewski jest prezesem Klubu Polonia. Klub Polonia działa od 1916 roku dzięki staraniom klubu w Chicago powstał kościół świętej Konstancji. – W miejscu, gdzie obecnie jest parking stał dom, który został zakupiony przez Klub Polonia i ten dom członkowie klubu przekształcili w kościół. Sześć lat temu Klub Polonia celebrował swoje stulecie. Na urodziny św. Jana Pawła II klub ufundował pomnik świętego, który znajduje się przy kościele – wspominał Kazimierz Milewski.
Prezes Kazimierz Milewski był bardzo wzruszony niedzielną uroczystością. – To duże święto. Cieszymy się, że tego dnia doczekaliśmy. Razem z żoną (red.Teresą Milewski) ufundowaliśmy parafii relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ornat z wizerunkiem błogosławionego z podziękowaniem Bogu za łaski, które otrzymujemy. To prywatna intencja, ponieważ w grudniu chorowałem na COVID-19 i po jedenastu dniach pobytu w szpitalu doszedłem do zdrowia – ze wzruszeniem opowiadał Kazimierz Milewski.Relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego zostały uroczyście wniesione do kościoła św. Konstancji w Chicago przez Kazimierza Milewskiego, prezesa Klubu Polonia w procesji z udziałem żony Teresy Milewskiej, księży, dr Jana Jaworskiego, członków grup koronkowych i różańcowych.
Mszę świętą koncelebrowaną odprawił ksiądz proboszcz Robert Łojek.Homilię wygłosił gość z Polski, ksiądz prałat dr Stanisław Mazur, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach, w diecezji rzeszowskiej.Niezwykle interesująca homilia przybliżyła wiernym życiorys błogosławionego księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego poprzez miejsca, w których dane było mu być.Ksiądz Stanisław Mazur z ogromnym wzruszeniem opowiadał o szykanowaniu księdza Wyszyńskiego przez władze komunistyczne, o miejscach, gdzie był więziony; Stoczku Warmińskim, Rudniku Śląskim i Komańczy.
Z radością przywołał piękne obrazy z życia księdza kardynała świadczące o ogromnym zrozumieniu bliźniego, czego doświadczył podczas lat pracy z ociemniałymi w Laskach.Mówiąc o przeszłości kapłan nawiązał do teraźniejszości i zwracając się do zgromadzonych podczas Eucharystii wiernych, podkreślił, że tu obecni są świadkami charyzmatycznego Prymasa Tysiąclecia, który w sposób szczególny cenił sobie świadectwo Polonii.Ksiądz Stanisław Mazur przywiózł z Polski piuskę kardynała Wyszyńskiego i różaniec, na którym ksiądz modlił się w więzieniu, co można obejrzeć podczas jego amerykańskiej wizyty.
Po mszy świętej wierni zostali zaproszeni na tradycyjną święconkę zorganizowaną przez Klub Polonia. W sali parafialnej, Hendzel Center, gdzie odbywała się święconka można było obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu zatytułowaną “Ojciec i pasterz”.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]