Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 16:56
Reklama KD Market

Zbójnik Roku został wybrany, hej! (PODCAST)

Zbójnik Roku został wybrany, hej! (PODCAST)

Górale z Chicago wybrali nowego Zbójnika Roku na lata 2022-2023. Kandydaci ubiegający się o zaszczytny tytuł reprezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom. Uczestnikom ważnego konkursu kibicowała rodzina, przyjaciele i goście.

Doroczna impreza, podczas której został wybrany Zbójnik Roku na lata 2022-2023, odbyła się w niedzielę, 3 kwietnia, w Domu Podhalan w Chicago.

Część oficjalną ważnego dla góralskiej braci wydarzenia rozpoczął słowami świętego Jana Pawła II wiceprezes do spraw kultury, Jan Król. Przytoczył on fragment homilii świętego papieża odwołujący się do obowiązku podtrzymywania przez górali polskich tradycji: „Niech nie zapominają Ojczyzny, rodziny, Kościoła, modlitwy – wszystkiego, co stąd wynieśli. (…) Niech pilnują, aby stawszy się materialnie bogatymi, duchowo nie zubożeli. Aby stawszy się Amerykanami, nie przestali być góralami. Ani oni, ani ich dzieci, ani wnuki”.Odśpiewano hymnu Związku Podhalan „Górole syćkik świata stron” braci Golców.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych członków Związku Podhalan Północnej Ameryki, poległych na Ukrainie i zmarłego świętego Jana Pawła II w 17 rocznicę śmierci.

Wiceprezes Jan Król uroczyście powitał gości: konsul Agatę Grochowską, Jolantę Wisnicki – menadżer Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oddziału w Bridgeview, Mariolę Urbaniak – sekretarz (Recording Secretary) wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, Zarząd Główny Związku Podhalan Północnej Ameryki z prezesem Stanisławem Sarną, Joannę Chlebek – Królową Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Łukasza Kaczmarczyka – ustępującego Zbójnika Roku, uczestników konkursu, ich rodziny, przyjaciół i innych zgromadzonych.

Konsul Agata Grochowska, dziękując góralom za kontynuowanie polskich tradycji na obczyźnie, podkreśliła, że jest to zarówno piękna wizytówka polskości, jak i ogromna odpowiedzialność.

Jolanta Wisnicki przypomniała, że ma radość uczestniczenia w imprezie prawdopodobnie od 10 lat, a dokładnie od czasu, kiedy w Bridgeview powstał oddział unii.

O zbójowaniu pod Tatrami opowiedział Stanisław Sarna – prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce:– I tak, byli zbóje i zbójniki. Zbójniki, ftorym przewodziył Janosik, to nie kradli. Oni zabiyrali bogacom, hrabiom, a dawali biydnym ludziom – oni równali świat. Zbóje to kradły. Kradli ludziom tak bogatsym jako i biydnym, kradli, co sie im dało ukraś i nikomu nie dawali, bo mieli dlo sobie i jesce zabijali – opowiadał prezes Sarna.

Plejadę zbójników od 1984 roku zaprezentował wiceprezes Jan Król.

Górale złożyli prezesowi Stanisławowi Sarnie życzenia z okazji urodzin.

Łukasz Kaczmarczyk – ustępujący Zbójnik Roku i współprowadzący wybory z Grzegorzem Sarną, poprosił przewodniczącego jury – Wojciecha Krzeptowskiego-Sabałę o przeczytanie regulaminu konkursu.

Tegoroczny konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych, w dwóch turach.

W kategorii do 12 lat wybierano honielnika, w drugiej do 17 roku życia kandydata na kandydata, a w trzeciej od 18 lat dwaj górale wystartowali na Zbójnika Roku.

Ocenie jury zostały poddane następujące konkurencje: pokaz tańców góralskiego oraz zbójnickiego ze śpiewką, ręczne przecinanie pnia drzewa na czas oraz łamanie na rękę, w których to konkurencjach nie występowali honielnicy, gra na rogu, indywidualny popis zręcznościowy nazywany również talentem, popisowy taniec na pnioku, pompki i umiejętność gwizdania.W programie tańca góralskiego i zbójnickiego wnikliwie oceniany był dobór figur tanecznych, poziom ich wykonania, a także urozmaicenie zaprezentowanych śpiewek i czystość gwary.

Oceny umiejętności uczestników konkursu dokonało jury w składzie: Wojciech Krzeptowski-Sabała – przewodniczący, Krzysztof Kula, Piotr Lapka i Andrzej Para jako mąż zaufania.

Na scenę do prezentacji zostali zaproszeni uczestnicy trzech kategorii konkursu.

W tegorocznych wyborach na honielnika wzięło udział trzech kandydatów: Alex Kaczmarczyk, Jasiu Rusnak i Michał Rusnak.Na kandydata na zbójnika wystartowała tylko jedna osoba – Andrzej Błachuta.

Andrzejowi Błachuta, który nie miał konkurencji, aby mógł zaprezentować w konkursie swoje umiejętności, pomogli kibicujący koledzy z góralskiej kapeli: Marcin Łas przy robieniu pompek i Leon Byrdak w konkurencji piłowania drzewa.

Górali w Domu Podhalan w związku ze zbliżającymi się wyborami odwiedzili Dorothy Brown, Richard Boykin, David J. Shestokas i Małgorzata McGonigal.

Po przerwie w szranki o zaszczytny tytuł Zbójnika Roku stanęli dwaj młodzi górale: Andrzej Falta i Jakub Stopka.

Dodatkową atrakcją konkursu o tytuł zbójnika dla pragnących pozostać w doskonałej kondycji był pokaz pompek w wykonaniu 68-letniego Piotra Lapka, członka tegorocznego jury, który przy gorącym aplauzie publiczności wykonał serię pompek w szpagacie.

Wojciech Krzeptowski-Sabała, przewodniczący jury, uroczyście ogłaszając wyniki, powiedział, że wybór najlepszego był bardzo trudny z powodu bardzo wysokiego poziomu przygotowania kandydatów.

Tytuł Zbójnika Roku na lata 2022-2023 otrzymał Jakub Stopka.Honielnikiem Roku został wybrany Alex Kaczmarczyk, a kandydatem na zbójnika Andrzej Błachuta.

Zbójnik Roku na lata 2022-2023, Jakub Stopka, ma 18 lat. Urodził się w Chicago. Uczęszcza do ostatniej klasy szkoły średniej Stagg High School. Od września zacznie się uczyć na elektryka. Mówi piękną gwarą góralską i polszczyzną. Ukończył Polską Szkołę im. Księdza Ignacego Posaczego w Burbank. Tam też zdał maturę z języka polskiego. Z dużym sentymentem wspominał czas spędzony w polskiej szkole, bo „klasę miał zażartą, a wychowawczynię wyrozumiałą”. Zażartował, że „w polskiej szkole zawsze było wesoło, a i jeszcze w głowie coś zostało”. Jego mama pochodzi z Czerwiennego, a tata z Jordanowa. Rodzice zawsze bardzo dbali, aby kontynuował góralskie tradycje. Obecnie tańczy w zespole Siumni. Startował na zbójnika, bo kocha wszystko, co mu góralszczyzna daje, a w 2019 roku starał się o tytuł kandydata na zbójnika.

Ustępujący Zbójnik Roku Łukasz Kaczmarczyk podziękował tym, którzy pomogli mu w zbójowaniu: prezesowi Stanisławowi Sarnie, Danucie Para, Irenie Czubernat i w dowód wdzięczności wręczył im okolicznościowe pamiątki wykonane przez lokalnego artystę ludowego Stanisława Kulawiaka.

Prezes Sarna podziękował uczestnikom Konkursu na Zbójnika Roku i wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia imprezy.Docenił ich zaangażowanie w pracę na rzecz organizacji, pomimo wielu zobowiązań zawodowych lub szkolnych.Wyraził przekonanie, że piękne wspomnienia z konkursu pozostaną im na całe życie.

Dziewczęta kibicujące Jakubowi Stopka entuzjastycznie wkroczyły na scenę i zaczęły podrzucać do góry nowo wybranego zbójnika.

Prezes Stanisław Sarna w asyście wiceprezesa Jana Króla przez dotknięcie ciupagą ramienia zwycięzcy dokonał uroczystego pasowania na Zbójnika Roku.

Ustępujący Zbójnik Roku Łukasz Kaczmarczyk udekorował Jakuba Stopka zbójnickim kołpakiem i spinką.

Jolanta Wisnicki uhonorowała zwycięzców certyfikatami ufundowanymi przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową.

Wybory zbójnika zakończyły się wspólnym tańcem w wykonaniu: obecnej królowej – Joanny Chlebek i nowego zbójnika Jakuba Stopka oraz pamiątkowym zdjęciem.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DAR_9067

DAR_9067

DAR_9065

DAR_9065

DAR_9058

DAR_9058

DAR_9055

DAR_9055

DAR_9049

DAR_9049

DAR_9048

DAR_9048

DAR_9045

DAR_9045


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama