By Matt Simonette
Asystent reżysera, Alex Diamond, żartuje, że skrót jego zawodowego tytułu "A.D." -(Assistant Director) powinien oznaczać "niespokojnego reżysera" (Anxious Director)."Zawsze musimy myśleć o tym, co może pójść w złym kierunku i stać się problemem" - wyjaśnia Diamond, absolwent Columbia College i weteran kilku lokalnych produkcji niezależnych. Mieszka w dzielnicy West Side w Chicago, a obecnie pracuje jako asystent reżysera przy serialu NBC "Chicago P.D.".
"Powiedzmy, że filmujemy przed domem sąsiada" - dodaje. "Muszę się upewnić, że wszystkie okoliczne domy są puste i że nikt nie wychodzi drzwiami. Muszę pomyśleć o wszystkim, co się tam dzieje. Lubię myśleć, że moja bujna wyobraźnia pomaga mi myśleć o wszystkich możliwościach, które mogą się zdarzyć".
Diamond uważa siebie jako siebie za "człowieka wszystkich ludzi". "To jedna z moich ulubionych rzeczy i stanowi dużą część filmu. Spotykasz tak wiele różnych typów osobowości i musisz znaleźć sposób, aby pracować razem w jednym wielkim zespole."
Diamond pochodzi z podmiejskiego Northbrook i natychmiast wykorzystał szansę pracy przy produkcji studyjnej.
"Pomyślałem, że chciałbym zobaczyć, na czym polega życie studia" - wspomina Diamond. "Wcześniej pracowałam tylko przy niskobudżetowych produkcjach niezależnych, filmach Lifetime i BET. Chciałem zobaczyć, jak działa duży program telewizyjny".
Dodał, że jego pierwszy dzień pracy jako asystenta produkcji w Chicago P.D. był "dniem kaskaderskim". "Nie mogłem więc odmówić".
Po dwóch sezonach pracy w programie zaproszono go na pełny etat. Diamond powiedział, że pomogło mu to, że był dobrze przygotowany do tempa dużej produkcji, jeszcze zanim opuścił Columbię.
"Miałem całkiem dobre rozeznanie i całkiem dobre wyczucie, jak działa plan filmowy" - wyjaśnia. "Po około trzech latach [pracy nad Chicago P.D.] mój wzrok się wyostrzył, a koncentracja uwagi nabrała wyrazu. Teraz naprawdę rozumiem, co oznacza 15 minut na planie filmowym".
Diamond jest przekonany, że jego doświadczenie pomoże mu, gdy pewnego dnia będzie prowadził własne produkcje.
"Widzę tę płynność w ciągu dnia i myślę, że to właśnie pomoże mi być reżyserem kreatywnym - tym, który stoi za monitorami i nadaje aktorom kierunek" - wyjaśnia.
W czasie wolnym od pracy nad Chicago P.D., Diamond pracuje nad krótkometrażowym filmem eksperymentalnym pt. Dopamine Dreams (Dopaminowe sny), który, jak ma nadzieję, zostanie przekształcony w film pełnometrażowy lub serial telewizyjny.
Film opowiada o "naiwnym dilerze narkotyków, który na imprezie spotyka mrocznego nieznajomego. Później dowiadujemy się, że ten nieznajomy jest narkotykowym bossem podziemnej sceny muzycznej".
Diamond zaczął pracować nad Dopamine Dreams "jeszcze przed studiami. Jest już gotowy, aby otrzymać zielone światło i rozpocząć preprodukcję. Ten projekt (...) jest właściwie tym, do czego dążyłem przez całą moją karierę i co ostatecznie skłoniło mnie do zmiany ścieżki życiowej i pójścia do szkoły filmowej".
Zachęcał wszystkich, którzy chcą rozpocząć pracę w lokalnej produkcji filmowej i telewizyjnej, do nawiązywania kontaktów i rozmawiania z ludźmi. "Istnieje wiele stron w serwisach społecznościowych i społeczności, które umożliwiają wolontariat na planie filmowym. Ja sam zgłosiłem się kiedyś jako drugi asystent reżysera do filmu krótkometrażowego, a kierownik scenariusza zarekomendował mnie innej firmie. W ciągu jednego dnia zarobiłem 800 dolarów. W wieku 24 lat było to wtedy niesamowite. To pokazuje, że nie wolno palić za sobą żadnych mostów i trzeba pracować najciężej, jak się da".
Uruchomiony pod koniec 2021 roku - z drugą turą zgłoszeń rozpoczynającą się latem tego roku - program rozwoju siły roboczej Chicago Made oferuje szkolenia zawodowe i pośrednictwo pracy mieszkańcom Chicago w wieku 24-50 lat, głównie z obszarów o słabo rozwiniętej infrastrukturze, aby pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania branży na wykwalifikowanych pracowników. Program jest inicjatywą Chicagowskiego Biura Filmowego przy Wydziale Spraw Bieżących i Wydarzeń Specjalnych (DCASE) oraz firmy doradczej XD-TECH.
NBC Universal, Netflix, The Walt Disney Company i Warner Media zapewniają szkolenia na planie filmowym w ramach programu. Wsparcia udzieliło również wiele lokalnych firm i organizacji, a także związki zawodowe IATSE Local 476 i Local 600.
Rekordowa liczba 15 produkcji filmowych kręconych w Chicago w lecie 2021 roku przyniosła ze sobą prawie 700 milionów dolarów wpływu ekonomicznego. Program Chicago Made łączy takie projekty jak te z pracownikami z całego miasta.
Departament Kultury i Wydarzeń Specjalnych (DCASE) prosi mieszkańców Chicago związanych z przemysłem filmowym o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Dowiedz się więcej na stronie ChicagoMade.us i dołącz do rozmowy w mediach społecznościowych używając #ChicagoMade.