Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 14:27
Reklama KD Market
Reklama

Chicago Made daje mieszkańcom możliwość produkcji filmowej i telewizyjnej

Chicago Made daje mieszkańcom możliwość produkcji filmowej i telewizyjnej

By Matt Simonette

Chicago kontynuuje swój rozkwit jako centrum produkcji filmowej i telewizyjnej. Tylko ostatniego lata około 15 produkcji przyniosło lokalnej gospodarce miasta prawie 700 milionów dolarów. Stało się tak dzięki filmowcom, studiom i sieciom filmowym, które skorzystały z ulg podatkowych i dzięki temu kręcenie filmów w tym rejonie stało się opłacalne.

Jednak wraz ze wzrostem produkcji filmowych wzrosło również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też Chicago Made, inicjatywa na rzecz rozwoju siły roboczej, rozpoczęta w 2021 roku, oferuje mieszkańcom Chicago wiele z tych stanowisk.

"Kierujemy się do grup ludzi, którzy posiadają już umiejętności pozwalające im na zatrudnienie w środowisku producentów filmowych" – powiedział Kwame Amoaku, dyrektor Chicagowskiego Biura Filmowego w Departamencie Spraw Kulturalnych i Wydarzeń Specjalnych (DCASE).

Do pierwszej grupy pracowników wybrano 25 osób z 12 dziedzin. Do programu wpłynęło około 500 zgłoszeń.

"Szukaliśmy osób w wieku 24-50 lat, które posiadają umiejętności przydatne w pracy przy produkcji" – dodał Amoaku, który zasugerował, że z programu Chicago Made mogą skorzystać osoby z doświadczeniem m.in. w stolarstwie, pracy w studenckich ekipach filmowych czy fryzjerstwie.

"Szukamy ludzi, którzy mogą mieć takie doświadczenie, ale brakuje im kontaktów międzyludzkich, prowadzących do zatrudnienia w przemyśle filmowym" – powiedział Amoaku. "Mamy deficyt siły roboczej i chcemy go jak najszybciej uzupełnić. Pomyśleliśmy, że najszybszym sposobem będzie wykorzystanie talentów, które już są w mieście, a które nadają się do produkcji filmowej".

Chicago Made ma również na celu zmianę publicznego wizerunku produkcji filmowej i telewizyjnej jako czynnika ekonomicznego przynoszącego korzyści mieszkańcom i dzielnicom, a nie jako inwazji ekip z Los Angeles czy Nowego Jorku wkraczających i utrudniających życie mieszkańcom, poprzez zamykanie ulice i blokowanie miejsc parkingowych.

"Chcemy, żeby ludzie zrozumieli, że [wiele ekip filmowych] to pracownicy fizyczni" – dodaje Amoaku. "To sąsiedzi i mieszkańcy miasta Chicago. Niektóre z tych miejsc pracy mają wpływ na różnorodność – nasze wskaźniki różnorodności są o wiele wyższe niż w innych częściach kraju."

Stan Illinois zarządza 30% rabatem od pieniędzy wydawanych przez produkcje filmowe na terenie stanu; filmowcy mogą zwiększyć ten rabat jeszcze bardziej, jeśli będą starali się zatrudnić zróżnicowaną ekipę.

"To bardzo ważne dla tych firm, zwłaszcza w telewizji, gdzie – w przeciwieństwie do filmu, gdzie dostaje się jedną ulgę podatkową za film – dostaje się ulgę podatkową za każdy odcinek" – wyjaśnia Amoaku. "Tak więc w przypadku programów takich jak Chicago [Fire, P.D.], gdzie kręci się 22 lub 23 odcinki rocznie, jest to dla nich niezwykle korzystne i dlatego tak wielu z nich osiedliło się w mieście".

Amoaku wyraził zadowolenie, że lokalna branża szybko odbiła się od dna po przestojach w produkcji, które nastąpiły na początku pandemii COVID-19. 

"Spotkaliśmy się z interesariuszami z branży oraz Departamentem Zdrowia Publicznego i opracowaliśmy wytyczne COVID, które pozwoliły produkcji filmowej kontynuować działalność jako istotnej branży gospodarczej" – wyjaśnił, dodając, że Chicago było jednym z pierwszych miast, które wznowiło wydawanie pozwoleń na produkcję filmową w czerwcu 2020 roku. "Chicago było jednym z pierwszych miast, które wznowiło wydawanie pozwoleń na produkcję filmową w czerwcu 2020 r. W ten sposób pokazaliśmy światu, że w tym czasie jesteśmy otwarci na biznes".

Oprócz promowania Chicago jako atrakcyjnej lokalizacji dla filmów i łączenia mieszkańców z produkcjami, kolejnym celem Chicagowskiego Biura Filmowego jest wprowadzenie pokazów filmowych do dzielnic w całym mieście, powiedział Amoaku. 

"Kiedyś istniało wiele kin, do których ludzie mogli chodzić i oglądać filmy w swoich dzielnicach" – dodaje. "Wiele z kin już nie istnieje".

 We współpracy z niektórymi partnerami, takimi jak Park District i Chicago Public Library, ma nadzieję organizować pokazy, aby przywrócić kino w tych dzielnicach.

Uruchomiony pod koniec 2021 roku – a druga tura zgłoszeń rozpocznie się latem tego roku – program rozwoju siły roboczej Chicago Made oferuje szkolenia zawodowe i pośrednictwo pracy mieszkańcom Chicago w wieku 24-50 lat, głównie z obszarów o słabo rozwiniętej infrastrukturze, aby pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników. Program jest inicjatywą Chicagowskiego Biura Filmowego przy Wydziale Spraw Bieżących i Wydarzeń Specjalnych (DCASE) oraz firmy doradczej XD-TECH.

NBC Universal, Netflix, The Walt Disney Company i Warner Media zapewniają szkolenia na planie filmowym w ramach programu. Wsparcia udzieliło również wiele lokalnych firm i organizacji, a także związki zawodowe IATSE Local 476 i Local 600.

Rekordowa liczba 15 produkcji filmowych kręconych w Chicago w lecie 2021 roku przyniosła ze sobą prawie 700 milionów dolarów wpływu ekonomicznego. Program Chicago Made łączy takie projekty, jak te z pracownikami z całego miasta.   


Departament Spraw Kulturalnych i Wydarzeń Specjalnych (DCASE) prosi mieszkańców Chicago związanych z przemysłem filmowym o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Dowiedz się więcej na stronie ChicagoMade.us i dołącz do rozmowy w mediach społecznościowych używając #ChicagoMade.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama