Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:36
Reklama KD Market

Uczniowskie sukcesy w szkole im 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP

26 marca w szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów uczniom tej szkoły, którzy uczestniczyli w licznych konkursach o zasięgu szkolnym, międzyszkolnym oraz międzynarodowym w roku szkolnym 2021/2022.

Witając uczniów, rodziców oraz gości kierownik szkoły Anna Awakowicz powiedziała, że w mijającym już roku uczniowie tej szkoły odnieśli wiele znaczących sukcesów, za które należą im się słowa uznania, nagrody i wyróżnienia. Wręczali je wicekonsul Agata Grochowska w asyście członka Rady Dyrektorów Naszej Unii Bogdana Ogórka i menadżer oddziału Unii w Norridge Anny Czarneckiej-Hebal, fundatorów nagród pieniężnych.

W VIII Międzynarodowym Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych organizowanym pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w kategorii filmu najwyżej oceniony został obraz pt. Raport „W” autorstwa ubiegłorocznej maturzystki Zuzanny Łapy. Film pt. „Mały sabotaż – patrol królewskie kwiaty” autorstwa Zuzanny Łapy i Aleksandry Kamińskiej zdobył również pierwsze miejsce w II edycji konkursu „Tak jak ptaki na wolności – harcerze w obliczu II wojny światowej” zorganizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Krakowską Chorągiew ZHP im. Tadeusza Kościuszki.Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego jest również organizatorem Międzynarodowego Konkursu Historycznego pt. „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”. Laureatem jego szóstej edycji został uczeń klasy I liceum Mikołaj Pietrannik, który jest autorem filmu „Cichy Bohater” o ks. Ignacym Skorupce, w którym sam zagrał tytułową rolę.

Jako pierwsi nagrody z rąk wicekonsul Agaty Grochowskiej odebrali laureaci szkolnego konkursu plastycznego dla uczniów szkoły podstawowej „11 listopada – biel i czerwień w sercach Polaków” zorganizowanego z okazji Dnia Niepodległości. Mottem konkursu były słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Z poszanowania wzajemnego wypływa moc w chwilach trudnych”.W kategorii uczniów z klas od pierwszej do trzeciej najwyżej oceniona została praca Zuzanny Batko. Drugie miejsce zdobył Filip Turman, a trzecie Milena Skiba. Wśród uczniów klas czwartych i piątych zwyciężyła praca Nadii Krzyszczak. Jury przyznało dwie drugie nagrody. Ich laureatkami zostali Amelia Wiech i Patryk Sikora. Również dwie trzecie nagrody trafiły do Diany Wnęk i Julii Hebdy. W gronie laureatów w kategorii klas od 6 do ósmej miejsca od pierwszego do trzeciego zajęły: Julia Panasińska, Amelia Filip i Lidia Wasąg.

Kolejnym polem rywalizacji uczniowskiej był przeprowadzony 12 i 19 lutego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego szkolny konkurs „Mistrz Ortografii”. Odbył się on także w trzech kategoriach wiekowych. W grupie najmłodszych uczniów w klasach od I do IV najlepiej swoje dyktanda napisali: Bartosz Hydzik przed Szymonem Kaczmarczykiem i Barbarą Jeżowicką. W grupie średniej najlepszą znajomością ortografii wykazały się Lidia Wasąg przed Julią Panasińską i Anna Sroką. W gronie uczniów starszych zwyciężyła Wiktoria Wróbel przed Michałem Krawcem i Emilią Rykowską.

W organizowanym pod patronatem UMCS w Lublinie Międzyszkolnym Konkursie pt. „Stawiam na Polski” zorganizowanym przez Akademię Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett reprezentujący szkołę Wiktoria Wróbel i Mikołaj Pietranik zdobyli I i II miejsce zdobywając 98 i 96 punktów na sto możliwych.W finale konkursu recytatorskiego „Słowem Polska” organizowanego pod patronatem Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy Stany Zjednoczone w finale międzykontynentalnym będą reprezentowały Aleksandra Krzemień i Emilia Awakowicz, które zwyciężyły w eliminacjach amerykańskich. W marcu uczniowie szkoły wzięli udział w biegu „Wilczym tropem”. Uczestnicy obejrzeli film z tego wydarzenia oraz nagrodzone filmy szkolnych laureatów.

Gratulacje uczniom złożyli także: prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch, wiceprezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Agata Kopacka, koordynatorzy Przystanku Historia IPN w Chicago Helena Sołtys i Marek Adamczyk oraz reprezentujący Narodowe Siły Zbrojne „Nowe Pokolenie” porucznik Marek Kwapisz i prezes szkoły Anita Markiewicz. Uroczystości uświetnił mini koncert muzyczny Karola Jackiewicza z klasy III licealnej. Nagrody pieniężne ufundowała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, a słodycze i upominki książkowe firma „Lowell” oraz Konsulat Generalny RP.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_3113

DSC_3113

DSC_3110

DSC_3110

DSC_3094

DSC_3094

DSC_3074

DSC_3074

DSC_3066

DSC_3066

DSC_3063

DSC_3063

DSC_3053

DSC_3053

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama