Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 16:56
Reklama KD Market

Ważne kwestie na marcowym zebraniu wydziału stanowego KPA

Ważne kwestie na marcowym zebraniu wydziału stanowego KPA

Raport finansowy za rok 2021, plany związane z remontem nowej siedziby, pomoc na rzecz Ukrainy oraz wizyta nowej konsul RP w Chicago Agaty Grochowskiej to najważniejsze z punktów marcowego programu zebrania wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Członkowie wydziału stanowego KPA i goście spotkali się 28 marca na comiesięcznym zebraniu, które jak zwykle odbyło się w parafialnym Centrum Hayesa, w kościele Matki Bożej Matki Kościoła (Our Lady Mother of the  Church) w Chicago.

Podczas zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności organziacji od 30 czerwca 2021 roku do 31 marca 2022 roku, raport finansowy za rok 2021, plany dotyczące  nowo zakupionej siedziby KPA IL, nowe kroki prawne podjęte w sprawie  przeciwko  “Chicago Sun Times” i Neilowi Steinbergowi, list Franka Spuli, prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego o finansowych rezultatach radiotonu pomocowego na rzecz Ukrainy oraz szanse powodzenia rezolucji HR 664.

Anna Wierzbicki, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji działającej przy wydziale stanowymKPA, omówiła przebieg wspólnie zorganizowanej 6 marca br. uroczystości ku czci generała Kazimierza Pułaskiego, która odbyła się w restauracji Mayfield Banquets w Chicago. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością między innymi:  Marek Magierowski – ambasador RP w USA, konsulowie Konsulatu Generalnego RP w Chicago; konsul Małgorzata Bąk-Guzik, konsul Agata Grochowska, b. wicekonsul Piotr Semeniuk, a obecnie – wicedyrektor ds. wspierania oświaty polskiej za granicą, Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, ksiądz Andrzej Wypych –biskup pomocniczy w Archidiecezji Chicago oraz dyrektor wykonawczy Ligii Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, hm. Beata Chodorowska Niebrugge – przewodnicząca Obwodu ZHP Chicago, Łucja Mirowska-Kopeć –prezes Związku Klubów Polskich w USA. 

Prezes Anna Wierzbicki podziękowała uczniom Polskiej Szkoły im. Jana Karskiego w Palos Heights za przygotowanie części artystycznej oraz laureatom konkursu plastycznego za wzięcie w nim udziału.

Przypomniała, że na akcję pomocy finansowej wydział stanowy KPA oraz Fundacja Polsko-Amerykańska ofiarowali tysiąc dolarów zorganizowali na ten cel sprzedaż książek.

Aleksandra Glondek, sekretarz Związku Lekarzy Polskich w Chicago (Polish American Medical Society, PAMS) podczas zebrania otrzymała od Fundacji Polsko-Amerykańskiej czek w wysokości 500 dolarów, który zostanie przekazany Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych z przeznaczeniem na pomoc Ukrainie.

Gościem marcowego zebrania była Agata Grochowska, nowa konsul RP ds. Polonii w Chicago. Konsul Agata Grochowska podziękowała Polonii za wspaniałą pracę na rzecz Polski i za pomoc Ukrainie i wyraziła ogromną nadzieję, że wkrótce nastanie pokój.

Michael Niedziński, prezes wydziału stanowego KPA, poinformował zebranych, że sfinalizowanie transakcji zakupu przez organizację w pełni ubezpieczonego budynku przy 6021 West Belmont w Chicago odbyło się 4 marca. Kredyt na zakupu budynku, wliczając w to naprawy, uległ redukcji z 209 tysięcy dolarów do 184 tysięcy 144 dolarów. Zasygnalizował, że wkrótce spodziewa się kolejnego odliczenia 9 tysięcy dolarów, w związku z  drugą ratą podatków, która  spowoduje łączną kwotę oszczędności w wysokości 16 tysięcy dolarów. 

Wiceprezes Walter Bochenek przedstawił rycinę obrazującą plany postępu prac we wnętrzu obiektu i odniósł się do kosztów.

Paul Kawa, zastępca skarbnika powiatu Cook, zreferował przebieg audytu i przedstawił raport finansowy wydziału stanowego KPA  za rok 2021.

Oprócz referującego Paula Kawy, w skład zespołu sprawdzającego weszli: Kamila Sumelka, Danka Durkiewicz oraz obserwator z ramienia zarządu organizacji Mariola Urbanek.

Wśród zebranych wywiązała się ożywiona dyskusja na temat finansów organizacji, planowania, przejrzystości wydatków oraz konieczności stworzenia polityki ostrożnego gospodarowania posiadanymi zasobami.  

Został odczytany list Franka Spuli – prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA), w którym prezes podziękował za wzięcie udziału w radiotonie na falach 103.1 FM. Prezes Spula poinformował, że w dniu zebrania, 28 marca w banku zostało już zdeponowanych 180 tysięcy dolarów i szacuje  się, że na wpłatę czeka kolejnych 30  tysięcy w darowiznach i czekach. Liczby potwierdzają, że zorganizowany radioton okazał się dużym sukcesem.

Przedstawione zostały inne inicjatywy pomocy Ukrainie zorganizowane przez Kamilę Sumelkę, Andrzeja Bracha i popularyzowane przez Piotra Krawerendę.

Zaktualizowano informacje na temat kolejnych kroków prawnych podjętych przeciwko gazecie “Chicago Sun Times”, której dziennikarz Neil Steinberg napisał szkalujący Polaków artykuł. Na tym etapie sprawy podjęte działania będą polegały na wstępnych przesłuchaniach świadków przed sędzią. Przesłuchania odbędą się 13 kwietnia 2022 roku na platformie ZOOM.

Przypomniano, że rezolucja, House Resolution 664, upamiętniająca rocznicę inwazji na Polskę i uznanie znaczenia sojuszu USA z Polską została skierowana do Komitetu ds. Europy, Energii, Środowiska i Cybernetyki jesienią ubiegłego roku i tam nadal pozostaje w oczekiwaniu na dalsze działania komisji. Nawiązując do obecnego trudnego czasu w związku z trwającą wojną na Ukrainie można założyć, że szanse na uchwalenie tej rezolucji są znacząco większe, stąd też powstała inicjatywa, aby aktywnie oddziaływać na przedstawicieli w Kongresie USA, aby współtworzyli tę rezolucję i stali się jej sponsorami. 

Gościem zebrania była Monika Mysliwiec-Galuszka,  polskojęzyczna koordynatorka w Komisji Wyborczej Chicago, która przedstawiła ogólne informacje dotyczące prawyborów w dniu 28 czerwca 2022 roku.

Wspomniała między innymi o polskojęzycznej zakładce na oficjalnej rządowej stronie  https://chicagoelections.gov/po/home.html, gdzie znajdują się najważniejsze informacje dotyczące wyborów czy form głosowania. 

Zachęcała do wzięcia udziału w pracach komisji wyborczych jako członek komisji obwodowej lub koordynator.

Mysliwiec-Galuszka mówiła również  o tym, że wyborcy w Chicago mogą głosować osobiście w dniu wyborów lub wcześniej, w dowolnie wybranej placówce wczesnego głosowania, w związku z czym rejestracja jest dostępna we wszystkich placówkach wczesnego głosowania.

Długie marcowe zebranie KPA-IL charakteryzowało się dużą frekwencją, której towarzyszyła rzeczowa dyskusja nad ważnymi postanowieniami o działalności kongresu.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama