Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 11 stycznia 2025 05:54

Nina Escobedo: wnosi pasję do kostiumów do chicagowskiej branży telewizyjnej i filmowej

Nina Escobedo

By Matt Simonette

Nina Escobedo zawdzięcza swojej babci rozbudzenie w dzieciństwie zainteresowań, które ostatecznie doprowadziły do tego, że została profesjonalną kostiumografką pracującą w Chicago.

"Moja babcia nauczyła mnie szyć, gdy miałam cztery lata" – wspomina Escobedo. "Zaczęło się od guzików i haftów. Kiedy miałam już nogi na tyle długie, że mogłam dosięgnąć pedału maszyny do szycia, nauczyła mnie robić poszewki na poduszki i fartuchy".

To wczesne nauczanie zainspirowało w Escobedo intensywną pasję do garderoby i kostiumów. Po dwóch latach pracy na stanowisku kierownika garderoby w chicagowskim Lookingglass Theatre Company, pandemia COVID-19 wymusiła na niej zmianę. Escobedo, która mieszka w dzielnicy North Side w Chicago, bierze teraz udział w miejskiej inicjatywie rozwoju siły roboczej Chicago Made, łączącej mieszkańców z produkcjami filmowymi i telewizyjnymi kręconymi w mieście.

Escobedo została przeszkolona przez kostiumologów Lokalu 769, Jennifer Jobst i Angelę Verdino, podczas przygotowań do kręcenia filmu fabularnego Netflix w Cinespace Chicago Film Studios.

"W pewnym sensie jestem tutaj jako 'cień', kiedy oni przygotowują produkcję, to mogę pomagać tak długo, jak jestem nadzorowana" – wyjaśniła Escobedo, dodając, że przez kilka dni uczestniczyła również w zajęciach na Zoomie, które wyjaśniały żargon i procedury stosowane w dużych produkcjach.

"W pracy, w filmie, nie ma zbyt wiele czasu na wyjaśnianie różnych rzeczy" – dodaje. "Na przykład jednym z żargonowych wyrażeń jest 'NDB' – śniadanie nie podlegające odliczeniu – a ja nie miałam pojęcia, co to znaczy. Wszyscy pytali: 'Nina, dostałaś NDB?'. A ja odpowiadałam: 'Nie wiem'".

Pochodząca z Minnesoty, Escobedo przeniosła się do Chicago, aby uczęszczać do Douglas J. Aveda Institute w Lincoln Park na studia kosmetologiczne. Następnie, jak sama mówi, "skręciła w lewo" i zaczęła pracować w salonie.

"Zdałam sobie sprawę, że to nie jest to, co chcę robić", wspomina, i w końcu dowiedziała się o wakacie na stanowisku kierownika garderoby w Lookingglass, gdzie pracowała w latach 2018-2020. Pandemia doprowadziła do likwidacji jej stanowiska pracy, a Escobedo po raz pierwszy znalazła się bez zatrudnienia.

"To złamało mi serce i na początku było trudne do zniesienia" – zwierzyła się Escobedo.  

Jej bezrobocie trwało krótko. Była koleżanka z pracy poinformowała ją o wakacie w dziale garderoby w nadchodzącym serialu sensacyjnym Apple TV+ Shining Girls, który zadebiutuje w kwietniu i w którym wystąpią Elisabeth Moss i Wagner Moura.

"Powiedzieli mi: 'Potrzebujemy kogoś, kto zacznie od jutra, więc czy możesz już teraz przejść test COVID? Siedziałam na kanapie i jadłam śmieciowe jedzenie, ale zaraz w samych dresach wybiegłam z domu, żeby się przebadać" – opowiada Escobedo. 

Kiedy jej praca nad Shining Girls dobiegała końca, dowiedziała się o programie Chicago Made. Nie była pewna, czy się zgłosić, zwłaszcza że było tylko jedno wolne miejsce dla garderobianej. Ale postanowiła się tam dostać: "Pandemia sprawiła, że pomyślałam: 'Wykorzystam każdą nadarzającą się okazję – dlaczego nie? Co mam do stracenia?".

Escobedo ceni sobie, że Jobst i Verdino dzielą się swoim czasem i doświadczeniem. Chicago Made oferuje "szkolenie, którego życzyłabym sobie, ale nie miałam[w mojej poprzedniej pracy w telewizji]" – powiedziała.

"Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę z nimi pracować – są tak cierpliwi i mają tak dużą wiedzę. Są w pracy, ale spędzają ze mną czas i wyjaśniają mi wszystkie te rzeczy".

Escobedo uwielbia uczyć się różnic między stosunkowo długim tempem tworzenia kostiumów dla teatru, a szybkim tempem wymaganym w przypadku telewizji. Jednak w obu środowiskach najważniejszą rolę odgrywa rozwiązywanie problemów, czyli ten aspekt obowiązków, który ceni sobie najbardziej.

"Uwielbiam tę pracę ze względu na społeczność" the fire in my belly dodaje. "Nigdy nie byłam w tej pracy ze względu na pieniądze – to moja pasja. To moja energia i entuzjazm".

Uruchomiony pod koniec 2021 roku - z drugą turą zgłoszeń rozpoczynającą się latem tego roku - program rozwoju siły roboczej Chicago Made oferuje szkolenia zawodowe i pośrednictwo pracy mieszkańcom Chicago w wieku 24-50 lat, głównie z obszarów o słabo rozwiniętej infrastrukturze, aby pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania branży na wykwalifikowanych pracowników. Program jest inicjatywą Chicagowskiego Biura Filmowego przy Wydziale Spraw Bieżących i Wydarzeń Specjalnych (DCASE) oraz firmy doradczej XD-TECH.

NBC Universal, Netflix, The Walt Disney Company i Warner Media zapewniają szkolenia na planie filmowym w ramach programu. Wsparcia udzieliło również wiele lokalnych firm i organizacji, a także związki zawodowe IATSE Local 476 i Local 600.

Rekordowa liczba 15 produkcji filmowych kręconych w Chicago w lecie 2021 roku przyniosła ze sobą prawie 700 milionów dolarów wpływu ekonomicznego. Program Chicago Made łączy takie projekty jak te z pracownikami z całego miasta.


Departament Kultury i Wydarzeń Specjalnych (DCASE) prosi mieszkańców Chicago związanych z przemysłem filmowym o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Dowiedz się więcej na stronie ChicagoMade.us i dołącz do rozmowy w mediach społecznościowych używając #ChicagoMade.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama