Demokraci z Illinois zobowiązali się do przeforsowania ustawodawstwa, które dałoby podstawę do nałożenia na Rosję dodatkowych sankcji w odpowiedzi na jej agresję na Ukrainę. Ustawa zapewniałaby również wszechstronną pomoc dla ukraińskich uchodźców.
Gubernator Illinois J.B. Pritzker w oświadczeniu z końca ubiegłego tygodnia zobowiązał się do wprowadzenia ustawy, która usunie wszystkie rosyjskie firmy z aktywów emerytalnych stanu Illinois i zabroni zawierania kontraktów z firmami posiadającymi siedzibę w Rosji.W oświadczeniu z 28 lutego wydanym wspólnie z przewodniczącym senatu Donem Harmonem z Oak Park i marszałkiem izby Emanuelem Chrisem Welchem z Hillside czytamy: „Wojna Władimira Putina przeciwko Ukrainie eskaluje, zagrażając wszystkim na całym świecie. Jesteśmy zjednoczeni w naszym przekonaniu, że Putin musi zostać powstrzymany”.
W odpowiedzi na apel Pritzkera Nauczycielski System Emerytalny (Teachers’ Retirement System) zarządzający największym kontem emerytalnym stanu i reprezentujący około 225 tysięcy beneficjentów zwrócił się do właścicieli swoich aktywów o zbadanie inwestycji pod kątem powiązań z Rosją.
Lindsey LaPointe, demokratyczna posłanka stanowa, opracowała projekt przewidujący utworzenie zespołu zadaniowego, który zająłby się badaniem nielegalnego przepływu rosyjskiego kapitału, tzw. prania brudnych pieniędzy w nieruchomościach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych oraz luksusowych nieruchomościach w Chicago.
Projekt LaPointe dotyczy także dezinwestycji z rosyjskich akcji i rosyjskiego długu państwowego, a także z akcji i długu sojusznika Rosji – Białorusi. Propozycja dotyczy Nauczycielskiego Systemu Emerytalnego, Stanowej Rady Inwestycyjnej Stanu Illinois (Illinois State Board of Investment) i wzywa systemy publiczne takie jak Miejski Fundusz Emerytalny Illinois (Illinois Municipal Retirement Fund), by zrobiły to samo. Wiele stanów oraz instytucji rządowych podjęło te same kroki w celu powstrzymania dalszych kontaktów z Rosją.
Projekt LaPointe wzywa także Stanowy Departament Opieki Społecznej (Illinois Department of Human Services) do opracowania programu dotyczącego przesiedleń ukraińskich uchodźców i zapewnienia im opieki zdrowotnej oraz pomocy w nauce języka angielskiego. Ukraińcom przyznano by tymczasowy status ochronny lub status uchodźcy.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od 24 lutego Ukrainę opuściło około 3,5 miliona osób. Jak wynika z danych stanowych, w ramach programu pomocy uchodźcom, zapoczątkowanego w 1975 roku, w Illinois udzielono wsparcia tysiącom uchodźców z 86 krajów, rozpoczynającym nowe życie w tym stanie. Budżet programu jest w dużej mierze finansowany z funduszy federalnych. Zastępca lidera Republikanów w Izbie, Tom Demmer z Dixon, przedstawił w zeszłym miesiącu plan, który przewiduje przeznaczenie 20 milionów dolarów na rozszerzenie programu dla uchodźców z Ukrainy.
(ajg)