Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 18:15
Reklama KD Market
Reklama

Rafał Trzaskowski w rozmowie z Lori Lightfoot: Wkrótce Chicago może mieć więcej ukraińskich sąsiadów

Rafał Trzaskowski w rozmowie z Lori Lightfoot: Wkrótce Chicago może mieć więcej ukraińskich sąsiadów

Warszawa potrzebuje międzynarodowego wsparcia w zakresie przyjmowania uchodźców z Ukrainy, a Chicago zgłasza gotowość do udzielenia go – to przesłanie ze spotkania burmistrz Chicago Lori Lightfoot z burmistrzem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, które odbyło się w czwartek rano w formie telekonferencji.

Rozmowa burmistrzów zorganizowana była na platformie Zoom przez Komitet Miast Siostrzanych Chicago-Warszawa i moderowana przez Conrada Nowaka, współprzewodniczącego komitetu.

Burmistrz Rafał Trzaskowski relacjonował, jak Warszawa i cała Polska odpowiedziały na kryzys uchodźców z Ukrainy – zapewniając im bezpłatną edukację, opiekę zdrowotną i socjalną. Jak podkreślił, w ciągu trzech tygodni populacja Warszawy wzrosła o blisko 15 procent, czyli 300 tys. mieszkańców. Zapewniając, że stolica ma zamiar pomagać ukraińskim uchodźcom „bez względu na wszystko”, zaapelował o pomoc społeczności międzynarodowej.

– Potrzebujemy międzynarodowego systemu, systemu przesiedleńczego w Europie i na świecie. Solidarność, którą obserwujemy w Polsce, jest bezprecedensowa i niewiarygodna. Lecz kiedy ludzie poczują ciężar z powodu nadwyrężonych usług w mieście, ta solidarność może osłabnąć – mówił Trzaskowski.

Pomoc władz Chicago na tym etapie ma charakter symboliczny i ogranicza się do działań na poziomie lokalnych społeczności, w tym imigranckich, zbiórek, protestów oraz, jak powiedziała Lightfoot, „wzmacniania naszego głosu”.

– Kierujemy się wytycznymi władz federalnych, w tym Departamentu Stanu i Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego. Zwróciliśmy się do nich o więcej informacji i jesteśmy na etapie przygotowań – powiedziała Lightfoot.

Burmistrz wyraziła nadzieję, że czwartkowa zapowiedź prezydenta Bidena sygnalizująca nowy program dla uchodźców przełoży się na możliwość konkretnej pomocy, do której Chicago będzie gotowe. Jak zaznaczyła, dla uchodźców z Ukrainy kluczowy będzie wachlarz usług socjalnych ułatwiający pokonanie traumy i rozpoczęcie nowego życia.

Trzaskowski zaznaczał również, że ukraiński kryzys uchodźczy wyróżnia się tym, iż przeważająca większość przybyłych to młode kobiety i małe dzieci, które często potrzebują specjalnej troski ze względu na doświadczaną traumę. Poinformował, że w Warszawie urodziło się już 20 dzieci ukraińskich uchodźców.

Burmistrz Warszawy podziękował również prezydentowi Joe Bidenowi i amerykańskiemu Kongresowi za „mocny głos” zapewniający o ochronie „każdego cala terytorium NATO”. Podkreślił, że Polska od lat ostrzegała Zachód przed Putinem, lecz głos ten był ignorowany na arenie międzynarodowej.

– Putin się przeliczył i to będzie jego koniec – dodał Trzaskowski, tłumacząc, jak rosyjski prezydent niechcący zjednoczył świat przeciwko sobie.

Trzaskowski podziękował władzom i mieszkańcom Chicago za troskę i oferowaną pomoc. Przypomniał, że chicagowianie znów stają na wysokości zadania, podobnie jak w latach 80., gdy Polska walczyła z komunizmem. Zachęcił wszystkich mieszkańców do dalszej pomocy.

– Nie możemy tam być (na Ukrainie – red.) osobiście i pomóc im wygrać wojnę, ale możemy pomagać na inne sposoby. Poszukajcie w swoich sąsiedztwach potrzebujących pomocy, bo kto wie, może wkrótce będziecie mieć więcej ukraińskich sąsiadów – podsumował Trzaskowski.

Lightfoot wyraziła uznanie i wdzięczność dla sposobu, w jaki Warszawa i cała Polska odpowiedziała na kryzys uchodźców z Ukrainy. Zapewniła o swoim wsparciu, modlitwie i solidarności.

Do czwartku Polska przyjęła ponad dwa miliony uchodźców z Ukrainy.

Burmistrzowie Lightfoot i Trzaskowski mieli poznać się latem 2019 roku, gdy Lori Lightfoot rozpoczynała swoją kadencję. Jak powiedział Trzaskowski, była ona jedną z pierwszych osób, które skontaktowały się z nim w obliczu wojny na Ukrainie i kryzysu uchodźczego.

Rozmowę obserwowali miejscowi liderzy ukraińscy i polscy, m.in. konsul generalny Ukrainy w Chicago Serhiy Koledov, konsul RP Małgorzata Bąk-Guzik oraz przedstawiciele ambasady amerykańskiej w Warszawie.

Nowak przypomniał, że burmistrz Lightfoot jest honorową przewodniczącą komitetu Chicago Sister Cities.

Warszawa była pierwszym miastem siostrzanym Chicago w 1960 r. Od tamtej pory miasto nawiązało kontakt z 28 miastami siostrzanymi na całym świecie.

Do spotkania burmistrzów Lightfoot i Trzaskowskiego doszło dzień przed planowaną na piątek wizytą prezydenta Joe Bidena w Polsce oraz w dniu, kiedy jego administracja zapowiedziała, że do USA będzie mogło przyjechać do 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym poprzez nowe programy ułatwiające przyjazd osobom, które mają krewnych w Stanach Zjednoczonych.


Lindsey LaPointe fot. Facebook

Lindsey LaPointe fot. Facebook

Anonynous zhakował ponad 400 kamer w Rosji fot. Anonymous/Facebook

Anonynous zhakował ponad 400 kamer w Rosji fot. Anonymous/Facebook

Gasoline increases due to Ukraine-Russian conflict, Los Angeles, USA - 09 Mar 2022

Gasoline increases due to Ukraine-Russian conflict, Los Angeles, USA - 09 Mar 2022

Welcome to Indiana Sign Crossroads of America

Welcome to Indiana Sign Crossroads of America

Chicago, Illinois, USA downtown skyline over highways

Chicago, Illinois, USA downtown skyline over highways


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama