Program radiowy „Sami swoi” obchodził 30- lecie istnienia. Z tej okazji, Andrzej Kiesz, prowadzący audycję, otrzymał gratulacje, podziękowania i medale. Zostały odprawione dwie uroczyste msze święte na północy i południu Chicago.
Z okazji jubileuszu 30-lecia programu radiowego „Sami swoi” prowadzonego przez redaktora Andrzeja Kiesza i emitowanego na falach WPNA 1490 AM zostały odprawione dwie, uroczyste msze święte. Pierwsza, została odprawiona 6 marca, w północnej części Chicago, w kościele św. Jana Brebeuf w Niles, druga, na południu Wietrznego Miasta, 20 marca, w kościele św. Faustyny Kowalskiej.
W kościele św. Faustyny Kowalskiej redaktora Andrzeja Kiesza i jego gości najserdeczniej powitał ksiądz Tadeusz Dzieszko – proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej w Chicago.Podczas wygłoszonej homilii opowiadającej o historii góry Horeb i planach Pana Boga w stosunku do Mojżesza, ksiądz Tadeusz Dzieszko poprzez przytoczone przykłady nawiązał do wydarzeń współczesnych oraz do życia i zawodowej działalności redaktora Andrzeja Kiesza.Kapłan przypomniał wiernym, że każdy człowiek otrzymuje od Pana Boga niepowtarzalną rolę do spełnienia w życiu i warto to wykorzystać.Ksiądz Tadeusz Dzieszko z ogromnym szacunkiem mówił o 30-letniej misji dziennikarskiej redaktora Andrzeja Kiesza, która ma charakter szczególny, epatuje patriotyzmem, a dzięki przeprowadzonym wywiadom pozwala poznać ludzi ceniących Boga, religię, będących wzorem cnót obywatelskich. Wspomniał, o kilku bohaterach: Lechu Kaczyńskim – byłym prezydencie RP, tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej i Ryszardzie Kuklińskim – byłym pułkowniku Wojska Polskiego oraz współpracowniku CIA.Duszpasterz mówił o zaangażowaniu Andrzeja Kiesza w liczne akcje pomocowe dla rodaków w Polsce i rzetelnym przekazie informacji dotyczących aktualnych problemów w Polsce.
Ksiądz proboszcz Tadeusz Dzieszko przypomniał, że 6 marca w kościele św. Jana Brebeuf w Niles w dowód najwyższego uznania Piotr Semeniuk – były wicekonsul RP w Chicago wręczył Andrzejowi Kieszowi: złoty medal i dyplom od Stowarzyszenia Kapituły Konfraterni Mazowieckiej św. Floriana, medal i dyplom Komandorii św. Wojciecha, a prezes Związku Klubów Polskich, dr Łucja Mirowska Kopeć wręczyła dyplom.Celebrując 30-letnią działalność dziennikarską Andrzeja Kiesza po raz drugi, 20 marca, podczas mszy świętej w kościele św. Faustyny Kowalskiej w Chicago, celebrans, ksiądz Tadeusz Dzieszko uhonorował jubilata ryngrafem Matki Bożej Częstochowskiej oraz specjalnym podziękowaniem od ojca Arnolda Chrapkowskiego OSPPE, generała Zakonu Paulinów na Jasnej Górze.
W podziękowaniu generał ojciec Chrapkowski opisał wiele aspektów odpowiedzialnej i wymagającej pracy dziennikarskiej redaktora Andrzeja Kiesza, która była dowodem przywiązania do RP, przyczyniła się do kształtowania świadomości historycznej i kulturalnej wielu pokoleń Polaków i mieszkańców USA, służyła umacnianiu wiary wśród rodaków i zawsze ukazywała dziedzictwo i szczególną rolę, jaką w historii Polski pełniła Jasna Góra.
Ojciec Arnold Chrapkowski OSPPE przekazał celebrującemu jubileusz i współpracownikom Boże błogosławieństwo, najlepsze życzenia ustawicznej opieki Jasnogórskiej Bogarodzicy oraz nieustannego wstawiennictwa św. Jana Pawła II i błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.Andrzej Kiesz wyraził ogromną wdzięczność księdzu Tadeuszowi Dzieszko oraz gościom za obecność. Opowiedział o początkach programu radiowego Sami swoi, z nazwą zaczerpniętą z tytułu kultowego filmu Sylwestra Chęcińskiego. Wspominał, że był taki czas, kiedy program rozszerzył się nawet do trzech godzin, a przedstawiając bohaterów audycji mówił o weteranach II wojny światowej, żołnierzach generała Maczka, powstańcach warszawskich i harcerzach.
Ważną rolę w tworzeniu audycji odegrali również młodzi ludzie, którym red. Kiesz pomagał, a nawet udostępnił godzinę programu. Ciekawym doświadczeniem było też wystawienie dwóch sztuk z udziałem współpracującej z młodzieży i z pomocą zaangażowanych w projekt nauczycieli i rodziców.
Życiowym guru Andrzeja Kiesza był premier Jan Olszewski, jako człowiek i polityk.Do niezapomnianych wywiadów dziennikarz zaliczył wywiad z hallerczykiem Karolem Ćwiękałą, mieszkańcem Chicago, który uciekł na wojnę, za tatą.
Andrzej Kiesz wspominał zmarłą żonę, Małgosię Kiesz, która zmagała się rakiem, a która założyła Fundację Zdrowie Plus pomagającą osobom z problemami onkologicznymi. Podziękował obecnej żonie, Danusi, za opiekę podczas choroby i za dom, który stworzyła i do którego zawsze może wracać.Twórca Radia „Sami swoi” z optymizmem patrzy w przyszłość, ma wiarę i nadzieję. Jest przekonany, że szczególnie w trudnych momentach życia, nigdy nie można wątpić. – Trzydzieści lat mija, wszystko się kręci, a ja podnoszę się upadam i jadę dalej – krótko podsumował trzydziestoletnią działalność redaktor Andrzej Kiesz.
Piękną oprawę mszy świętej zapewnił występujący gościnnie w kościele św. Faustyny Kowalskiej Chór Collegium Cantorum Polonia pod dyrekcją Arkadiusza Góreckiego.Po mszy świętej dziękczynnej moment obchodów 30-lecia programu radiowego „Sami swoi” został uwieczniony na pamiątkowym zdjęciu.
W sali parafialnej św. Jana Pawła II Andrzej Kiesz otrzymał kolejne wyróżnienie, tym razem od chicagowskich górali. Okolicznościową plakietkę wręczył mu Krzysztof Żółtek, sekretarz generalny Związku Podhalan w Północnej Ameryce.Słowa uznania, szczere gratulacje i piękne życzenia na przyszłość tego dnia złożyło mu wiele osób, przyjaciele, koledzy radiowcy, a także goście: dr Willie Wilson, dr Mira Modelska-Creech, dr Jan Jaworski.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]