Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 06:24
Reklama KD Market

Ponad 178 tys. dol przyniósł Radioton „Polonia dla Ukrainy”

Ponad 178 tys. dol przyniósł Radioton „Polonia dla Ukrainy”

Środowiska polonijne, wstrząśnięte tragedią wojny na Ukrainie, mocno zaangażowały się w akcje pomocowe, które odbywają się w Chicago. Także właśnie w tym celu przez trzy dni na antenie radia WPNA 103.1 FM odbywał się radioton pod hasłem „Polonia dla Ukrainy”, w którego trakcie zbierano fundusze na pomoc medyczną dla Ukraińców i potrzeby uchodźców w Polsce. Środki finansowe zostaną przekazane przez Council on Aid to Ukrainians, utworzony przez Komitet Kongresu Ukrainy w Ameryce (UCCA) oraz Polski Czerwony Krzyż. Akcja zorganizowana przez Kongres Polonii Amerykańskiej, WPNA i Dziennik Związkowy przyniosła ogromny sukces – zebrano ponad 178 tysięcy dolarów.

W jedności siła

– Możemy tylko się cieszyć, że Polonia amerykańska zjednoczyła się w taki sposób, by pomóc ludziom na Ukrainie  – powiedział pomysłodawca, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej – Związku Narodowego Polskiego Frank Spula. Od wczesnych dni, gdy w Stanach Zjednoczonych w obliczu zagrożenia dla Ukrainy organizowano manifestacje wsparcia, był on zaangażowany, wspierając społeczność ukraińską. – Chodziłem i uczestniczyłem w wiecach, pamiętam, gdy w styczniu zebraliśmy się, zanim doszło do inwazji, w ogromnym mrozie staraliśmy się okazać poparcie dla Ukrainy wówczas zagrożonej rosyjskim atakiem. Na miejscu obecnie byli politycy amerykańscy oraz przedstawiciele ukraińskich organizacji, był konsul – reprezentowałem Kongres Polonii Amerykańskiej, za co spotkała mnie z ich strony wdzięczność, że polska społeczność już wtedy okazywała im wsparcie  – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Związkowym”.

Po rosyjskim ataku 24 lutego, gdy sytuacja za wschodnią granicą Polski stawała się coraz bardziej dramatyczna, zaczęto rozważać możliwość przeprowadzenia akcji pomocowej. Szybko uznano, że najskuteczniejsze będzie wsparcie finansowe. Jak zrodził się pomysł radiotonu? Wyjaśnia menedżer stacji WPNA 103.1 FM Jacek Niemczyk: – Pomysł Kongresu Polonii Amerykańskiej i prezesa Franka Spuli, który tuż po rozpoczęciu wojny na Ukrainie zwrócił się z tą inicjatywą do naszej stacji. Podjęliśmy wyzwanie momentalnie – od razu zorganizowano kilka konferencji pomiędzy organizacjami, które należą do KPA, a jest ich kilkanaście dużych, i oczywiście cała struktura jednogłośnie zdecydowała, że należy ten krok wykonać. Staraliśmy się dokładnie wybrać organizacje, na które pieniądze będą przekazywane. Tym również zajmował się Kongres. My od strony technicznej przygotowywaliśmy, by oprócz poruszenia serc, stworzyć program, który będzie na tyle interesujący, żeby skłonić naszych słuchaczy, przyzwyczajonych do zupełnie innej formy prowadzenia audycji, do przekazania pieniędzy na ten cel. Wszelkie obawy okazały się nieuzasadnione.

Hojni darczyńcy

Słuchacze od wczesnych godzin porannych przekazywali donacje, a w studiu radiowym goście tłumaczyli, dlaczego tak istotne jest udzielenie wsparcia potrzebującym, poszkodowanym Ukraińcom. – To bardzo ważne, byśmy wspierali w tym trudnym czasie organizacje ukraińskie tutaj. Ukraina to ważny sąsiad Polski, w naszym mieście mieszka wielu Ukraińców, są obecni w innych rejonach Stanów Zjednoczonych jak w Nowym Jorku czy Filadelfii. Mam wrażenie, że wyciągnięcie pomocnej dłoni sąsiadowi jest naszym obywatelskim obowiązkiem – mówił prezes KPA, Frank Spula.

W siedzibie Związku Narodowego Polskiego pojawili się obecnie, ale też i byli przedstawiciele konsulatu RP – jak obecna wicekonsul Agata Grochowska i były konsul generalny Piotr Janicki. Przyjechał skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs. – Dziś Polska wobec Ukrainy robi to, czego w 1939 roku nie zrobili jej sojusznicy  – mówił na antenie 103.1 FM. Skarbnik powiatu Cook, Maria Pappas, łączyła się telefonicznie, przekazując donację od siebie w wysokości 1000 dolarów. Pojawił się były kandydat na burmistrza Chicago, filantrop dr Willie Wilson, wypisując czek na 5000 dolarów. Na wysokości zadania stanęły oddziały KPA z innych stanów; ten z Michigan za pośrednictwem prezes Ann Bankowski przekazał najwyższą donację w wysokości 12 551 dolarów. Związek Narodowy Polski wpłacił 10 000. Taką samą kwotę podarowała najstarsza polonijna organizacja Polish Roman Catholic Union of America. – Cieszę się, że udało się zaangażować organizacje nie tylko z naszego miasta, ale całego stanu. Przychodzili też Amerykanie i wpłacali pieniądze – zauważył prezes Spula.

Wdzięczni Ukraińcy

Kongres Polonii Amerykańskiej jeszcze przed inwazją rosyjską ściśle koordynował z Komitetem Kongresu Ukrainy w Ameryce (Ukrainian Congress Committee in America – UCCA) akcję polegającą na pozyskiwaniu wsparcia w Waszyngtonie dla sprawy ukraińskiej. Dlatego radioton odbył się we współpracy z tą samą, największą i najważniejszą organizacją zrzeszającą ukraińską społeczność w USA. Ale udało się także zaangażować innych przedstawicieli tej mniejszości. – Jestem zaszokowany tym, w jaki sposób Polacy się zaangażowali, nie mogłem w to uwierzyć  – mówił dyrektor Ukraińskiego Niezależnego Radia, Roman Panychevnyy. Yuriy, który do naszego studia przyjechał z dziećmi; Marią, Solomyją oraz Igorem opowiadał, że czuje się niezręcznie, widząc, jak jego rodacy pozostawiają rodziny, wysyłając ich do obcych krajów, samym zostając i walcząc z wrogiem – Nie wiem, co ja tutaj robię – mówił. 

Wiceprezes UCCA, Marta Farion, wyrażała wdzięczność KPA za zaangażowanie organizacji, podkreślając, że Ukraińcy mogą doskonale wykorzystać polskie doświadczenia w relacjach z amerykańskimi politykami. Bo zwróciła uwagę, że droga do zakończenia wojny, a potem odbudowy kraju może być daleka.

– Nie jestem politykiem, ale uważam, że Ukraina powinna otrzymać większą pomoc. Militarnie? Tak, i zdaję sobie sprawę, że to może brzmieć groźnie dla Polski, jako sąsiada, ale pamiętajmy, że w przypadku postępów inwazji Polska jest następna w kolejności. Patrząc na to, co dzieje się w Rosji, na działania Putina, to trzeba wszystko brać pod uwagę – podkreśla w rozmowie z naszą gazetą Frank Spula.

Kwota 178 tysięcy dolarów musi imponować. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w tym samym czasie odbywało się w Chicago wiele innego rodzaju zbiórek, w tym materialnych rzeczy, które kontenerami wysłano do Polski. To jedynie podkreśla, z jak olbrzymim entuzjazmem podjęto się misji pomocy Ukrainie. – Polonia okazała się jeszcze bardziej zaangażowana, niż tego oczekiwałem. My w momentach kryzysu zawsze stajemy w gotowości. I mogę śmiało powiedzieć po tym, jak w Stanach mieszkam już ćwierć wieku, po 30 latach pracy w mediach, że widziałem wiele – ale tego typu zjednoczenia nie widziałem wcześniej. Akcja za akcją, zbiórka za zbiórką, koncert za koncertem – mówi Niemczyk. A ostateczna suma może jeszcze wzrosnąć. W ciągu tygodnia na antenie WPNA 103.1 FM odbywały się aukcje i licytacje, a konto zbiórkowe pozostawało otwarte od piątku. 

Ogromne wyrazy uznania należą się wszystkim darczyńcom, a pełna ich lista znajduje się na stronie internetowej: https://wpna.fm/polonia-for-ukraine-radiothon-donors/.

Daniel Bociąga[email protected][email protected]

Zdjęcia: Daniel Bociąga, Peter Serocki, Ewa Malcher, archiwum Radia WPNA 103.1 FM, archiwum PNA,


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama