Koncert pod hasłem „Razem dla Ukrainy” to kolejna akcja charytatywna Polonii. Dochód z koncertu wyniósł ponad 35 tysięcy dolarów. Koncert polonijnych artystów, który odbył się w niedzielę 13 marca w Copernicus Center w Chicago, zjednoczył ludzi dobrego serca na rzecz pomocy Ukrainie po brutalnym ataku Rosji.
Koncert rozpoczął się od wykonania hymnów Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy przez chóry Colegium Cantorum i Chicagowskie Słowiki pod dyrekcją Arkadiusza Góreckiego.Przemówienia wygłosili przedstawiciele Konsulatów Generalnych Polski i Ukrainy w Chicago.
Konsul RP Agata Grochowska powiedziała, że jesteśmy tu po to, aby wspomóc naszych sąsiadów, którzy zostali zaatakowani w sposób barbarzyński.– Jestem dumna z Polonii, która się zjednoczyła. Jest to wielka lekcja człowieczeństwa. Niech ta szczytna inicjatywa będzie przykładem dla innych narodów – powiedziała konsul Agata Grochowska.
– Spotkaliśmy się tutaj w złym dla Ukrainy czasie. Federacja Rosyjska rozpoczęła z Ukrainą wojnę. Ponad milion ukraińskich uchodźców odnalazło bezpieczeństwo i schronienie w Polsce – tak rozpoczął przemówienie Konsul Generalny Ukrainy w Chicago Serhiy Koledov. Mówił też o solidarności narodu polskiego z ukraińskim, współpracy pomiędzy agencjami państwowymi oraz o inicjatywach chicagowskich organizacji polonijnych na rzecz walczącej Ukrainy. Dziękował za zaangażowanie politykom, przekazał aktualne informacje o toczących się walkach i wynikającym stąd zagrożeniu również dla Europy.
Przedstawicielka Ukrainian Congress Committee of America, Illinois Division, Natalia Boiwka, podziękowała konsulom za obecność, a uczestnikom koncertu za wsparcie i braterską przyjaźń.
Prowadzące koncert Katarzyna Popko z Polskiego Radia 1030 i Telewizji Polvision, Agata Paleczny z Fundacji Kopernikowskiej przypomniały, że dochód ze sprzedaży biletów, koszulek ufundowanych przez Golf Mill Ford i Golf Mill Chevrolet, głównego sponsora wydarzenia, ciasteczek z flagą Ukrainy od Shop and Save Market, cichej aukcji oraz loterii w całości przeznaczono na pomoc walczącej Ukrainie. Losowanie fantów loterii odbyło się po przerwie, w części drugiej koncertu.
Ponadto złożone zostały podziękowania Konsulatowi Generalnemu RP w Chicago za objęcie koncertu „Razem dla Ukrainy” patronatem honorowym oraz organizatorom za podjęcie trudu zorganizowania przedsięwzięcia: Polskiemu Radiu 1030 Chicago, Telewizji Polvision, Fundacji Kopernikowskiej i Warsztatom Teatralnym Little Stars.
Krótki film dokumentalny wyemitowany przed koncertem ukazał barbarzyństwo putinowskiej wojny na Ukrainie, zniszczenia, exodus ludności cywilnej, transport darów z Polski na Ukrainę, pomoc ofiarowaną uchodźcom.
W ponad trzygodzinnym niezwykłym koncercie, dedykowanym heroicznie walczącej Ukrainie, wystąpili polonijni artyści, tancerze i aktorzy. Ciekawie ułożony program dostarczył publiczności wielu refleksji i wzruszeń wyrażonych muzyką, tańcem, słowem.Koncert patriotycznym repertuarem zainaugurował Chór Nadija. Dzieci ubrane w barwach narodowych Ukrainy, spektakularnie oświetlone na scenie snopami niebiesko-żółtych świateł, trzepocząc flagami narodowymi, zaśpiewały dwie pieśni.
Donośnym okrzykiem Слава Україні, Chwała Ukrainie występ młodych chórzystów zakończyła ukraińska publiczność.
Następnie na scenie w mazurze z opery „Halka” Stanisława Moniuszki wystąpił Teatr Tańca i Muzyki „Wici”, Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego.Wielu muzycznych emocji dostarczyli Mirka Sojka-Topór i Góranie, wykonując w oryginalnej wersji kilka utworów.
Pierwszy z nich to utwór często prezentowany w radiu podczas II wojny światowej, który został nagrodzony ogromnym aplauzem publiczności, kolejnym był walc ukraiński z polskim tekstem, zaśpiewany przez artystów wspólnie z publicznością.W popisach tanecznych wielokrotnie zaprezentowały się polonijne zespoły.W tańcach lubelskich i spiskich obejrzeliśmy tego wieczoru tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”.Zespół Pieśni i Tańca „Polonia” podziwiano w tańcach biłgorajskich i Suicie patriotycznej w choreografii Iwony Puc.Teatr Tańca i Muzyki „Wici” podziwiano w tańcach śląskich z girlandami różnokolorowych kwiatów.
Tancerze kolejne wejście na scenę urozmaicili tańcami sądeckimi z łowicką pieśnią i prezentacją stroju weselnego oraz występem-niespodzianką Oleny Isalaban, która gościnnie w Wiciach zaśpiewała po ukraińsku.
Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce „Siumni” wykonał tańce góralskie.
Teatr Tańca „Wyspa Dzieci” Marzeny Pol wystąpił w „Prośbie o życie” i w sugestywnej choreografii „Nadzieja”. Symboliczną nić nadziei publiczności przekazała Julia Kowal, której tata urodził się na Ukrainie.
Wystąpili znani aktorzy: Bogdan Łańko z wierszem Juliana Tuwima „Do prostego człowieka” i wzruszającym tekstem ukraińskiego autora Andrija Małyszka „Matko moja, ja wiem” oraz Agata Paleczny w „Modlitwie” Villona, a także Teatr Nasz w interpretacji „Pana Cogito” Zbigniewa Herberta zakończonej dość wyjątkowo – poprzez uniesienie wyjętego z klatki żywego gołębia, symbolu pokoju.
Anna Włoch, której akompaniował na gitarze Jan Zieńko, zaśpiewała „Konie narowiste” Włodzimierza Wysockiego.
Bożena Chorabik-Hutnicka wykonała „Modlitwę Małgorzaty” – kompozycję Mieczysława Wolnego, z tekstem własnym w aranżacji Wojciecha Kozłowskiego.
Mike Wazny zaśpiewał długo oklaskiwaną, pełną nadzei piosenkę Ryszarda Rynkowskiego „Wznieś serce nad zło”.
Pierwszą część koncertu zakończył występ Amelii Czysz, Wyspy Dzieci Marzeny Pol oraz uczniów Akademii Muzycznej PaSO w utworze „Ptakiem wolnym być”.Skrzypków Akademii Muzycznej PaSO w polonezie Ogińskiego usłyszeliśmy również w części drugiej koncertu.
Na zakończenie artyści i aktorzy, którzy wystąpili podczas koncertu „Razem dla Ukrainy”, wspólnie zaśpiewali kultową „We Are the World”.
Jak poinformowali organizatorzy, dochód z koncertu wyniósł 35 tysięcy 345 dolarów.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]