13 marca w siedzibie Związku Podhalan w Ameryce Północnej odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów grupie studentów ze środowiska góralskiego. Otrzymali je: Anna Obrochta, Natalia Salamon, Patryk Gal, Aneta Garbacz i Łukasz Gawron. Stypendia w kwocie od tysiąca do 2.5 tysiąca dolarów przyznał działający w ramach góralskiej organizacji pod kierownictwem Zdzisława Doruli Komitet Edukacji.
W imieniu nagrodzonych stypendystów podziękowania przekazała Natalia Salamon która powiedziała, że jest szczęśliwa, że może być w gronie koleżanek i kolegów, którzy otrzymali stypendia. Słowa podziękowania skierowała do rodziców oraz Komitetu Edukacji i całego Związku podkreślając, że spełniając drugi warunek ubiegania się o stypendium, jakim jest przynależność i działalność w góralskiej organizacji, uzyskali możliwość poznawania swoich korzeni, znajomości tańca, śpiewu, gwary, kultury, języka i obrzędów Skalnego Podhala.
Gratulacje laureatom złożyła wicekonsul Agnieszka Muller, która wyraziła zadowolenie z faktu kultywowania przez Związek dobrej tradycji nagradzania zdolnych młodych ludzi, którzy podejmują wyzwanie zdobywania wiedzy i działalności w rodzimej społeczności. – Gratuluję rodzicom, którzy mogą być dumni z młodych ludzi, którzy odnoszą takie wyniki, że pozwalają na zdobywanie takich stypendiów – powiedziała pani wicekonsul dziękując również sponsorom, dzięki którym możliwe było ich ufundowanie. Do tych gratulacji dołączył prezes Związku Stanisław Sarna, sekretarz generalny Krzysztof Żółtek oraz byłe stypendystki, a obecnie lekarki: Józefina Długopolska i Karolina Mniszak.
Duszpasterskiego błogosławieństwa uczestnikom uroczystości udzielił kapelan Związku Podhalan o. Bartłomiej Stanecki, który przekazując gratulacje laureatom mówił o zaufaniu fundatorów do stypendystów, że otrzymane środki zostaną dobrze wykorzystane, by rozwijać swoje talenty. – Mam nadzieję, że dobrze wykorzystacie te talenty, którymi was Pan Bóg obdarzył. Bardzo chcemy, żebyście te talenty rozwijali, bo współczesny świat ich potrzebuje.
Historia Komitetu Edukacji i funduszu stypendialnego liczy już 37 lat. W gronie założycieli byli między innymi Stanisław Dzierżęga, Zofia Bukowska, Andrzej Czyszczoń i prof. Tymoteusz Karpowicz, który odpowiedzialny był za obsługę prawną. Celem powołania Komitetu było gromadzenie funduszy na wsparcie dla zdolnej góralskiej młodzieży, która pragnie zdobywać wiedzę i robić kariery w amerykańskim społeczeństwie zachowując w sercu umiłowanie do rodzinnych stron swoich ojców i dziadów. Mówił o tym przewodniczący Zdzisław Dorula, były wiceprezes Związku ds. kultury.
Przez wiele lat stypendia były przyznawane w jednakowej kwocie 500 dolarów. Po wprowadzeniu zmian regulaminowych przez członków obecnego Komitetu o stypendium może ubiegać się student wyższej uczelni legitymujący się bardzo dobrymi wynikami w nauce. Drugim niezbędnym warunkiem jest przynależność studenta do góralskiej organizacji i stopień zaangażowania w tę działalność, co w dużej mierze decyduje o kwocie przyznanej pomocy stypendialnej. – Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią postanowiliśmy, że przyznamy pięć stypendiów w kwotach od tysiąca do dwóch i pół tysiąca dolarów – powiedział Zdzisław Dorula.
Na fundusz stypendialny składają się środki od prywatnych darczyńców i organizacji oraz dochód z imprez charytatywnych organizowanych przez Komitet. Za otrzymane wsparcie dziękowała sponsorom skarbnik Zofia Ustupska-Bobak.
Imprezę zakończył występ góralskiego zespołu folklorystycznego „Wierchy”, którego kierownikiem i choreografem jest Andrzej Nędza. Młodzież zaprezentowała wiązankę tańców góralskich z różnych regionów Podhala oraz śpiew.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP