Wiosna już tuż tuż. Pojawiają się cieplejsze dni i raz-dwa będziemy aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Lubię mieć pod ręką zamrożone gofry szpinakowe, drożdżówki lub muffiny, które mogę o każdej porze dnia włożyć do pojemnika i zabrać ze sobą (szczególnie od kiedy mam córkę, wiem, że „kto głodny ten zły”, więc staramy się tego uniknąć).
Moje zapasy się kończą, a jak już mnie znacie, wiecie, że lubię odkrywać nowe smaki i eksperymentować z nimi. W tym tygodniu przyszła kolej na muffinki z bananami oraz masłem orzechowym lub migdałowym, które są rewelacyjne, jeśli chodzi o wartości odżywcze. Miały być bez dodatków, ale aby je dokończyć, musiałam zaangażować córeczkę w prace, więc dodała do nich żurawinę suszoną (większość zjadła przy tej ciężkiej pracy!)Dzięki bananom babeczki są naturalnie słodkie, dodałam jeszcze trochę miodu (syrop klonowy również idealnie się sprawdzi). Muffinki wyszły pulchne i lekko wilgotne, takie w sam raz!
Czas przygotowania: 25 minutSkładniki na 12-14 muffinek:2 dojrzałe duże banany¼ szklanki czystego syropu klonowego lub miodu1/2 szklanki jogurtu greckiego1 duże jajko1/2 szklanki pełnego mleka1/2 szklanki kremowego masła orzechowego lub migdałowego2 łyżeczki ekstraktu waniliowego1¾ szklanki mąki (u mnie bezglutenowa)1 łyżeczka mielonego cynamonu1/2 łyżeczki sody oczyszczonej1 łyżeczka proszku do pieczenia
Rozgrzej piekarnik do 425°F stopni. Wyłóż blaszkę do 12 muffinków wkładkami lub spryskaj sprayem zapobiegającym przywieraniu. Odłóż na bok.W średniej misce wymieszaj rozgniecione banany, syrop klonowy, jogurt, jajko, mleko, masło orzechowe i wanilię na gładką masę (można wszystko zblendować, ja tak zrobiłam).W dużej misce wymieszaj mąkę, cynamon, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia. Wlej mokre składniki do suchych i mieszaj, aż się połączą. Nie mieszaj zbyt mocno ciasta, bo będziesz miał twarde babeczki.Równomiernie rozprowadź ciasto między foremki. (Używam łyżki do lodów do łatwego porcjowania). Piecz przez 5 minut w 425°C. Trzymając babeczki w piekarniku, zmniejsz temperaturę piekarnika do 350°F i kontynuuj pieczenie przez kolejne 12 minut lub do momentu, gdy włożona w środek wykałaczka będzie czysta.
Smacznego!
Kasia Maciejewska
Piekę z pasją, gotuję z jeszcze większą, ale prawdziwą satysfakcję daje mi możliwość dzielenia się swoimi pomysłami. Co prawda ukończyłam studia z zakresu zarządzanie kadrami, jednak od kiedy pamiętam, świetnie zarządzałam produktami kuchennymi z niezłym efektem. Poza tym fotografuję. A dobre zdjęcie moich wypieków i potraw – to dopiero zabawa!W przygotowaniu potraw oraz wypieków używam jedynie produktów bezglutenowych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Na łamach „Dziennika Związkowego” dzielę się z Wami przepisami dań obiadowych, przekąsek oraz słodkości. Obiecuję, że przepisy nie są skomplikowane, za to efekt gwarantowany.Mam nadzieję, że poczujecie wiatr w żaglach i sami weźmiecie się do gotowania i pieczenia. Dzielcie się swoimi uwagami.Zapraszam na smaczną przygodę! E-mail: [email protected]Adres strony: malewypieki.plFot. arch. Kasi Maciejewskiej