Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 03:09

Dowody konsularne

Chicago (Inf. wł.) - Illinois stał się drugim w kraju stanem - po Newadzie - honorującym dowody tożsamości wydawane przez konsulaty zagraniczne, a używane przez setki tysięcy imigrantów dla celów identyfikacyjnych.

Gubernator Rod Blagojevich podpisał 29 lipca br. ustawę legalizującą dowody tożsamości wydawane przez placówki konsularne.
Ustawa Senate Bill 1623 wymaga, by władze stanowe i lokalne uznały dowody tożsamości wydane przez placówki konsularne innych państw za prawomocny sposób identyfikacji, podobnie jak uznają karty identyfikacyjne.

W tej chwili w Chicago i powiecie Cook imigranci meksykańscy posługują się dowodami osobistymi, tzw. matriculas, wydanymi przez ich ojczysty konsulat.
Ciężko pracujący imigranci potrzebują ważnego dowodu tożsamości, który pozwoli im na normalne życie w społeczeństwie i załatwienie prostych, ale ważnych rzeczy takich jak np założenie konta czekowego w banku, czy wyrobienie kredytu - oświadczył gubernator Blagojevich. Konsularne dowody tożsamości będą legalnym środkiem identyfikacyjnym na obszarze całego stanu Illinois - podkreślił gubernator.

Około 70 instytucji finansowych w Illinois już akceptuje konsularne dowody tożsamości (consular ID's).
We wrześniu 2003 r.Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych zgodził się, by banki akceptowały tego rodzaju dowody identyfikacyjne od imigrantów otwierających konta bankowe.

Od tego momentu Chicago jest na pierwszym miejscu w skali kraju pod względem liczby banków przyjmujących alternatywne dowody tożsamości - jak wynika ze statystyk Banku Rezerwy Federalnej.

Ustawa SB 1623 sponsorowana była przez senatora stanowego Martina Sandovala i posła stanowego Dana Burke - demokratów z Chicago.
Ustawa powstała z inicjatywy Stanowej Koalicji ds. Imigrantów i Uchodźców.
Zgodnie z ustawą, na placówkach konsularnych spoczywa odpowiedzialność weryfikacji tożsamości, poprzez ustalenie narodowości, imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania. Ponadto muszą one zadbać o to, by wydawanych dokumentów nie można było łatwo podrobić. Informacje oraz dane figurujące na dokumencie - imię i nazwisko oraz aktualny adres - muszą być w języku angielskim.

Regulacja zabrania jednak używania konsularnych dowodów tożsamości jako prawa jazdy lub w celu ubiegania się o świadczenia socjalne.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2006 roku.
(ao)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama