Uroczystym bankietem, przemówieniami i rozstrzygnięciem konkursu plastycznego wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej uczcił pamięć generała Kazimierza Pułaskiego. W uroczystości wziął udział przebywający w Chicago z wizytą Marek Magierowski – ambasador RP w USA. Z okazji Dnia Pułaskiego uhonorowano niezłomnych Ukraińców walczących z Rosją o niepodległość swojego kraju.
Obchody ku czci generała Kazimierza Pułaskiego organizowane przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej mają wieloletnią tradycję.
Tegoroczne zostały zorganizowane 6 marca, wspólnie z Polsko-Amerykańską Fundacją działającą przy wydziale stanowym KPA, w przededniu Dnia Pułaskiego, który w Illinois obchodzony jest w pierwszy poniedziałek marca.
Na ustanowienie w stanie Illinois święta upamiętniającego generała Kazimierza Pułaskiego w znacznej mierze przyczyniły się starania wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Na uroczystość inaugurującą obchody upamiętniające generała Kazimierza Pułaskiego do restauracji Mayfield Banquets w Chicago przybyło ponad 180 gości, a wśród nich liderzy polonijnych organizacji, przedstawiciele władzy i administracji lokalnej, stanu, powiatu Cook, politycy, duchowni, biznesmeni, nauczyciele, uczniowie i chicagowska Polonia.
Sztandar Związku Harcerstwa Polskiego i flagi narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki wprowadzili harcerze: Hufca Harcerek „Tatry” i Hufca Harcerzy „Warta”.
Hymny narodowe zaśpiewała Joanna Chlebek – królowa Związku Podhalan w Północnej Ameryce.
Michael Niedziński – prezes wydziału stanowego KPA oraz Anna Wierzbicki – prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji serdecznym powitaniem gości rozpoczęli część oficjalną uroczystości.
Prezes Anna Wierzbicki przypomniała osiągnięcia generała Kazimierza Pułaskiego – jednego z najdzielniejszych przywódców konfederacji barskiej, obrońcę Tyńca i Częstochowy, który po przybyciu do Ameryki w 1777 roku o wolność Amerykanów walczył tak, jak o własną Ojczyznę.
Prezes Wierzbicki przedstawiła osoby działające w Fundacji Polsko-Amerykańskiej i przeczytała list od księdza biskupa Andrzeja Wypycha.
W liście ksiądz biskup odniósł się do okrucieństw wojny, jakich doświadczają bracia i siostry na Ukrainie i poinformował o wsparciu finansowym, jakiego udzielił uchodźcom, w wysokości 20 tysięcy pięciuset dolarów.
Prezes Michael Niedziński potępił agresję militarną Rosji na Ukrainę i poprosił o uczczenie minutą ciszy ofiary wojny. Ogłosił, że dochód ze sprzedaży polsko- i anglojęzycznej książki wspomnień polonijnych Sybiraków „Przeznaczeni na zagładę. Wspomnienia polonijnych Sybiraków” w całości zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Dodatkowo na akcję pomocy finansowej wydział stanowy KPA oraz Fundacja Polsko-Amerykańska ofiarowali tysiąc dolarów.
Małgorzata Bąk-Guzik – konsul RP w Chicago i Marek Magierowski – Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych złożyli przed portretem generała Kazimierza Pułaskiego wiązankę biało-czerwonych kwiatów.
Ambasador Magierowski w krótkim przemówieniu powiedział, że żyjemy w strasznych czasach, kiedy w piekle wojny Ukraińcy walczą o niepodległość, a milion uchodźców znalazło już schronienie w Polsce. Podziękował Polonii – również chicagowskiej – za pomoc i wsparcie.
Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego był dumny z kontynuowania przez wydział stanowy KPA tradycji wspólnego celebrowania z Polonią Dnia Pułaskiego i przypomniał historię usilnych starań organizacji na rzecz ustanowienia tego święta. Mówił o wartościach, jakie prezentował generał Kazimierz Pułaski i konieczności przekazywania ich młodemu pokoleniu. Odniósł się do dramatycznych wydarzeń na Ukrainie. Wyraził podziw dla męstwa, a w szczególności zaangażowania młodych Ukraińców.
Część artystyczną patriotycznej uroczystości przygotowali uczniowie Polskiej Szkoły im. Jana Karskiego w Palos Heights.
W rolę generała Pułaskiego wcielił się licealista Tomasz Leśniak z klasy pierwszej. Sara Adamczyk z klasy siódmej zagrała na skrzypcach „America the Beautiful” oraz Mateusz Botello z klasy ósmej – „Majową jutrzenkę”. Poezję deklamowali szóstoklasistka Victoria Tarka i Mateusz Leśniak z klasy piątej.
Prezes Anna Wierzbicki ogłosiła zwycięzców konkursu plastycznego zatytułowanego „Moje radosne życzenia”.
Tegoroczny konkurs był przeznaczony dla uczniów polskich szkół polonijnych aglomeracji chicagowskiej i polegał na wykonaniu dowolną techniką kartki pocztowej. W konkursie wzięło udział 42 uczniów. Wybór zwycięskich prac z uwagi na pomysłowość autorów prac i wysoki poziom artystyczny był bardzo trudny. W składzie tegorocznego jury zasiadły: Ewa Cholewinski, Jolanta Grocholska, Wanda Juda, Jane Kulibaba i Anna Wierzbicki. Nagrodzono dziewięciu uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Nagrody otrzymali:
W pierwszej kategorii wiekowej, klasy od 3 do 5:I miejsce – Gabriella Zatorski, klasa 5, Polska Szkoła im. Emilii Plater w StreamwoodII miejsce – Alexander Boksa, klasa 3, Polska Szkoła im. Czesława Miłosza w SchaumburguIII miejsce – Aleksander Bastrzyk, klasa 5, Polska Szkoła im. Trójcy Świętej w Chicago
W drugiej kategorii wiekowej, klasy od 6 do 8:I miejsce – Caroline Becker, klasa 8, Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina w Palatine & Buffalo Grove II miejsce – Szymon Indyk, klasa 8, Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina w Palatine & Buffalo Grove III miejsce – Angelina Zatorski, klasa 8, Polska Szkoła im. Polska Szkoła im. Emilii Plater w Streamwood
W trzeciej kategorii wiekowej, liceum:I miejsce – Julia Kalinowski, klasa 10, Polska Szkoła im. Św. Małgorzaty Marii w AlgonquinII miejsce – Victoria Zareba, klasa 9, Polska Szkoła im. św. Błażeja w SummitIII miejsce – Mateusz Szydowski, klasa 9, Polska Szkoła im. im. Fryderyka Chopina w Palatine & Buffalo Grove