W atmosferze patriotyzmu, młodości i elegancji odbył się po rocznej przerwie charytatywny Bal Amarantowy, znany też jako White and Red Ball, który od 82 lat organizowany jest przez Legion Młodych Polek. Tegoroczną, 76. z kolei królową balu została Kayla Grace Wisneski.
Doroczny 82. Bal Amarantowy Legionu Młodych Polek po rocznej przerwie spowodowaną pandemią koronawirusa odbył się w ostatnią sobotę karnawału, 26 lutego 2022 roku.
Czterystu pięćdziesięciu czcigodnych gości przybyło do sali Grand Ballroom Hotelu Hilton w centrum Chicago, aby celebrować 82-letnią tradycję prestiżowego balu, w którego ideę już tradycyjnie wpisana jest misja charytatywna.
Przybywających witali: Kathy Lesny Evans – prezes Legionu Młodych Polek, Pauline Kulka – przewodnicząca balu i Cherilyn Smoron Denisiuk – współprzewodnicząca balu, Mia Anastasia Incledon – ustępująca królowa oraz osiem uroczych debiutantek w towarzystwie ojców lub opiekunów.
Witający kaskadowo ustawieni wzdłuż schodów prowadzących ku wejściu na balową salę prezentowali się wyjątkowo imponująco.
Na tle eleganckiego wnętrza hotelu niepowtarzalną atmosferę wieczoru stwarzały wyszukane, wieczorowe kreacje i nastrojowości dodawała muzyka na żywo, w wykonaniu kwartetu fortepianowo-skrzypcowego prezentującego słynne utwory mistrzów z różnych epok.
Kathy Lesny Evans – prezes Legionu Młodych Polek wzruszona chwilą, po rocznej przerwie w edycji balu z powodu pandemii koronawirusa, serdecznie witała gości, organizatorów balu, debiutantki, ich rodziców, rodziny, przyjaciół oraz sponsorów i ofiarodawców.
Flagi narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych wnieśli ułani z historycznego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki. Odśpiewane zostały hymny państwowe obu państw.
Ksiądz Marek Smółka – koordynator Polonijnego Duszpasterstwa w Archidiecezji Chicago – przed uroczystym obiadem odmówił modlitwę.
Kapłan pobłogosławił obecnych, zawierzając ich Bożej opiece za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej. Ksiądz Smółka przypomniał, że zgromadzono się, aby pamiętać o człowieczeństwie, o Stanach Zjednoczonych i o swoich korzeniach, jakie mamy w Polsce. Duszpasterz mówił o łączności serc z tymi, którzy są w Europie Wschodniej i modlił się o zakończenie wojny na Ukrainie i pokój. Zwracając się do członkiń Legionu Młodych Polek, prosił o czynienie dobra.
Po uroczystym obiedzie, staropolskim obyczajem, wielki bal zainaugurowano polonezem Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”. Taniec połączył pokolenia. Do tańca ruszyli Peggy Vinocchi – przewodnicząca komitetu balu z 2020 roku, Kathy Lesny Evans – prezes LMP, Paulina Kulka i Cherilyn Smoron Denisiuk – obecnie przewodniczące komitetowi balu, członkowie zarządu, komitet balu i towarzyszące im osoby.
Następnie Cherilyn Smoron Denisiuk – współprzewodnicząca balu – zaanonsowała jego przewodniczącą, Paulinę Kulka i przedstawiona została historia i osiągnięcia Legionu Młodych Polek organizacji filantropijnej założonej w 1939 roku w Chicago, która udziela pomocy na cele charytatywne, w dziedzinie nauki i kultury na terenie Stanów Zjednoczonych, jak i globalnie.
W związku z szeroką działalnością charytatywną Legionu od 76 lat nową tradycją Balu Amarantowego stała się prezentacja debiutantek, młodych kobiet wkraczających w eleganckie, dojrzałe życie, których zadaniem jest gromadzenie funduszy.
Pauline Kulka zaprezentowała tegoroczne debiutantki. W gronie ośmiu debiutantek 2022 roku były: Maeve Ciesla – córka państwa Sary i Gregory Ciesla, Kaya Wzorek – córka państwa Grzegorza i Joanny Wzorek, Kayla Grace Wisneski – córka państwa Chad i Kimberly (Smoron) Wisneski, Klaudia Jarek – córka państwa Wojciecha Jarka i Kingi Korpacz, Maya Pawlusiewicz – córka państwa Alberta i Katarzyny Pawlusiewicz, Marianna Mosz – córka państwa Bartłomieja i Edyty Mosz, Jennifer Rigo-Wojnicka – córka państwa Matthiasa Rigo i Ady Wojnicka oraz Rachel Carlson – córka państwa Keith i Angeli Carlson.
Podczas balu debiutantkom asystowali młodzi mężczyźni: Damian Dubiel, Jack Eckert, Michael Chad Wisneski junior, Jakub Baliczek, Jakub Pawlusiewicz, Jakub Ochał, Patrick Kolcan i Johnathan Carlson.
Urzekające były sceny prezentacji debiutantek ubranych w białe suknie, z wiankami z czerwonych kwiatów na głowie. Po prezentacji rozpoczął się ostatni etap trudnej misji zdobywania funduszy poprzez sprzedaż róż.
Na sukces prowadzący debiutantkę do zaszczytnego tytułu Królowej Balu czy Damy Dworu składała się wieloetapowa zbiórka funduszy na działalność filantropijną Legionu Młodych Polek, pochodząca z opłat za wpisy i gratulacje zamieszczone w książce pamiątkowej balu, z kwesty podczas balu, kiedy w zamian za hojne datki debiutantki obdarowywały gości czerwoną różą oraz z biletów sprzedanych na bal przez każdą z dziewcząt.
Kathy Lesny Evans – prezes LMP z radością ogłosiła, że 76. Królową Balu Amarantowego została Kayla Grace Wisneski.
Klaudia Jarek otrzymała tytuł Pierwszej Damy Dworu, a Maeve Ciesla Drugiej Damy Dworu.
Królową Balu Amarantowego 2022 Kaylę Grace Wisneski ukoronowała ustępująca królowa Mia Incledon Królowa Balu Amarantowego 2020. Asystowała jej przewodnicząca balu, Paulina Kulka.
Uhonorowane debiutantki w nagrodę otrzymały stypendia, Królowa Balu w wysokości trzech tysięcy dolarów, Pierwsza Dama dwóch tysięcy dolarów i Druga Dama tysiąca dolarów.
Kayla Grace Wiśnieski, otrzymując zaszczytny tytuł Królowej Balu Amarantowego 2022, zaprezentowała na balu kolejną generację debiutantek ze swojej rodziny. Ma siedemnaście lat i jest uczennicą liceum w Lake Forest. Jej ulubionymi przedmiotami są literatura i dziennikarstwo. Swoją przyszłość wiąże z dziennikarstwem. Do Legionu dołączyła pięć lat temu. Po ogłoszeniu wyników powiedziała, że jest bardzo szczęśliwa, dumna z kontynuowanych w rodzinie polskich tradycji i gotowa do pracy.
Prezes LMP Kathy Lesny Evans cieszyła się z ogromnego zainteresowania balem i bardzo dużą frekwencją, ponieważ jest to najważniejsze wydarzenie organizowane przez Legion Młodych Polek, które przynosi organizacji największy dochód.
– Dziękuję Polonii za poparcie. Dzięki temu możemy działać charytatywnie. Był to jeden z największych w ostatnim czasie balów pod względem liczby uczestniczących gości. Dopiero po balu dowiemy się, jaki przyniósł dochód. Ponieważ to debiutantki w związku z balem wypracowały dochód na działalność Legionu, ich głos będzie ważny przy podejmowaniu decyzji, na jakie cele zostanie przeznaczony. Uhonorowane debiutantki będą pełniły funkcje reprezentacyjne, natomiast pozostałe zostają członkiniami LMP i zapraszamy je do współpracy – opowiadała prezes Leśny Evans.
Ostatnim oficjalnym akcentem chicagowskiego Balu Amarantowego był biały mazur w spektakularnym wykonaniu byłych debiutantek i ich partnerów.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]