środa, 9 października 2024 21:29

Pekin - w czwartek dalekie miejsca Polek. Czwarty medal Takagi

Tylko trzy reprezentantki Polski wystąpiły w czwartkowych konkurencjach igrzysk w Pekinie. Najlepiej spisała się łyżwiarka figurowa Ekaterina Kurakova, która zajęła 12. miejsce. Natomiast w zmaganiach panczenistek na 1000 m Karolina Bosiek była 17., a Andżelika Wójcik - 20.

Kurakova zaliczyła spory awans, bo na półmetku, po programie krótkim, była dopiero 24. W programie dowolnym do muzyki Charlie Chaplina wykonała jednak wszystkie zaplanowane elementy i nie popełniła błędów.

Ostatecznie zajęła 12. miejsce, co jest drugim wynikiem w historii olimpijskich występów polskich solistek. Wyżej - na 10. pozycji - była tylko Anna Rechnio w 1994 roku w Lillehammer.

Złoto zdobyła Rosjanka Anna Szczerbakowa, srebro jej rodaczka Aleksandra Trusowa, a brąz Japonka Kaori Sakamoto.

Dopiero czwarta była prowadząca po pierwszej części rywalizacji Kamiła Walijewa, która w grudniu miała pozytywny wynik testu antydopingowego. To przede wszystkim 15-letnia Rosjanka skupiała na sobie uwagę w rywalizacji solistek. Prawdopodobnie nie udźwignęła presji i popełniła w czwartek zbyt wiele błędów.

W rywalizacji panczenistek klasą dla siebie była Japonka Miho Takagi, która czasem 1.13,19 ustanowiła rekord olimpijski. Kolejne miejsca zajęły Holenderka Jutta Leerdam i Amerykanka Brittany Bowe.

Takagi w Pekinie zdobyła cztery medale. Wcześniej na drugim miejscu uplasowała się na 500 i 1500 m oraz w wyścigu drużynowym.

Bosiek osiągnęła czas 1.16,54, a Wójcik 1.16,79.

W przypadku Bosiek był to jedyny indywidualny start w Pekinie, gdyż wcześniej z koleżankami była ósma w biegu drużynowym. Z kolei Wójcik wystąpiła także na 500 m zajmując 11. miejsce.

Również na innych arenach główne role odgrywały w czwartek kobiety.

Hokeistki Kanady zrewanżowały się Amerykankom za finałowa porażkę cztery lata temu w Pjongczangu. W decydującym meczu turnieju w Pekinie wygrały 3:2 i po raz piąty zostały mistrzyniami olimpijskimi.

Alpejska kombinacja zakończyła się natomiast dubletem Szwajcarek. Tak jak w 2018 roku w Korei Południowej zwyciężyła Michelle Gisin. Druga była Wendy Holdener, a z brązowego medali cieszyła się Włoszka Federica Brignone.

Cała trójka medalistek już wcześniej stanęła na podium pekińskich igrzysk - Gisin była trzecia w supergigancie, Holdener trzecia w slalomie, a Brignone druga w slalomie gigancie.

Sensacją dnia było wypadnięcie na trasie slalomu piątej po zjeździe Shiffrin. 26-letnia Amerykanka przeżywała nie tak dawno problemy osobiste i zdrowotne, ale zapowiadała walkę o medale. Wystartowała we wszystkich konkurencjach indywidualnych, jednak wypadała z trasy w swoich koronnych - slalomie i slalomie gigancie, a teraz w kombinacji. W supergigancie była dziewiąta, a w zjeździe 18.