środa, 9 października 2024 23:22

Pekin/hokej na lodzie – Szwecja uzupełniła stawkę półfinalistów. Porażki Kanady i USA

Szwecja po wygranej z Kanadą 2:0 uzupełniła stawkę półfinalistów hokejowego turnieju olimpijskiego w Pekinie. Wcześniej do grona czterech zespołów w strefie medalowej zakwalifikowały się Słowacja, Finlandia i broniąca tytułu drużyna Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. W piątkowych półfinałach Słowacy zagrają z Finami, a Szwecja z ekipą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Ostatnie ćwierćfinałowe starcie Szwecji z Kanadą zapowiadało się ekscytująco. Mecz stał na dobrym poziomie, ale przez 51 minut, mimo kilku dobrych okazji, żadnej z drużyn nie udało się umieścić krążka w siatce.

Zrobił to wreszcie Lucas Wallmark, który popisał się znakomitym strzałem pod poprzeczkę. To piąty gol w igrzyskach 26-letniego napastnika, mającego za sobą przeszłość w NHL, a w obecnym sezonie reprezentującym barwy CSKA Moskwa. Tym samym Szwed w klasyfikacji strzelców dogonił dotychczasowego lidera - 17-letniego Słowaka Juraja Slafkovsky'ego.

Losy spotkania definitywnie rozstrzygnęły się minutę i 50 sekund przed końcem, gdy Anton Lander skierował krążek do pustej bramki, gdyż Matt Tomkins został wezwany do boksu, a jego miejsce na lodzie zajął dodatkowy atakujący.

Szwedzi do tej pory zdobyli dwa złote medale olimpijskie - w 1994 roku w Lillehammer i 2006 roku w Turynie.

We wcześniejszych ćwierćfinałach Słowacja niepodziewanie pokonała USA 3:2 po karnych. Rosyjski Komitet Olimpijski wygrał z Danią 3:1, a Finlandia ze Szwajcarią 5:1.

Finowie są jedynym zespołem, który jeszcze nie poniósł w Pekinie porażki. W spotkaniu ze Szwajcarami szybko podyktowali swoje warniki i po niespełna 11 minutach prowadzili 2:0.

W 55. minucie, przy wyniku 3:1, trener Szwajcarów Patrick Fischer zdecydował się na grę bez bramkarza wprowadzająć dodatkowego napastnika, ale skończyło się to strzeleniem czwartego gola dla Finlandii, którego autorem był Iiro Pakarinen. Chwilę później Teemu Hartikainen ustalił wynik meczu na 5:1.

Finlandia jeszcze nigdy nie zdobyła złotego medalu olimpijskiego. W dorobku ma dwa srebrne medale z 1988 i 2006 roku oraz cztery brązowe. Po raz ostatni "Suomi" stanęli na podium w 2014 roku w Soczi.

W piątkowym półfinale Finlandia zmierzy się ze Słowacją, która sensacyjnie pokonała 3:2 po rzutach karnych USA.

Mecz miał bardzo dramatyczny przebieg. W pierwszej tercji Słowacy objęli prowadzenie po golu strzelonym przez 17-letniego Juraja Slafkovsky’ego. Amerykanie zdołali jednak wyrównać jeszcze przed przerwą za sprawą Nicka Abruzzese.

Gdy w 29. minucie Sam Hentges dał Amerykanom prowadzenie wydawało się, że wszystko ułoży się zgodnie z przewidywaniami. Słowacy jednak nie poddawali się i na 44 sekundy przed końcem, gdy grali już bez wycofanego do boksu bramkarza, Marek Hrivik doprowadził do dogrywki.

Ta nie przyniosła rozstrzygnięcia, więc o awansie rozstrzygnęły rzuty karne. Dopiero w piątej serii Peter Cehlarik pokonał Straussa Manna, a potem Patrik Rybar obronił strzał Andy’ego Mielle i sensacja stała się faktem.

Dla Słowaków, którzy w kwalifikacjach olimpijskich wyeliminowali Polskę, awans do półfinału to powtórzenie osiągnięcia z igrzysk z 2010 roku w Vancouver, których ostatecznie zajęli czwarte miejsce.

Złoci medaliści olimpijscy sprzed czterech lat z Pjongczangu Rosjanie w meczu z Danią 3:1 posiadali zdecydowaną przewagę. Oddali 28 celnych strzałów, podczas gry rywale tylko 6. Mimo to niemal do końca mogli obawiać się o wynik. Dopiero w 56. minucie Wiaczesław Wojnow, podczas gry w przewadze liczebnej, podwyższył prowadzenie na 3:1 i przesądził sprawę.

Trener Duńczyków wprowadził jeszcze za bramkarza dodatkowego napastnika, ale nie przyniosło to efektu nawet w postaci kontaktowego gola.