REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumMODNE WNĘTRZA. Tapety znowu w modzie (część II)

MODNE WNĘTRZA. Tapety znowu w modzie (część II)

-

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie atrakcyjności wnętrz, a jedną z najbardziej popularnych jest położenie tapet. Tapety kryją nierówności ścian, chronią je, ocieplają i wyciszają pomieszczenia oraz nadają im niepowtarzalny charakter.

IMG_6440

REKLAMA

Dzięki najnowszym technologiom na rynku dostępny jest ich ogromny asortyment. Niektóre z nich wychodzą spod ręki znanych artystów czy projektantów mody, więc można je nazwać małymi dziełami sztuki. Nie tylko mamy do wyboru tapety o niezliczonych wzorach, kolorach i fakturach, ale istnieje też wiele ich rodzajów ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane. Ważne jest, aby kupujący był świadomy zalet związanych z różnymi odmianami tapet ściennych tak, aby ostateczny wybór zapewnił zarówno pożądany efekt estetyczny, jak i funkcjonalny.

March 403
fot.Anna Grochowska

Przy wyborze tapet pierwszą rzeczą do rozważenia jest ich miejsce przeznaczenia, czyli rodzaj pomieszczeń i częstotliwość korzystania z nich. I tak na przykład w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci nie powinno stosować się tapet papierowych. Z kolei na starych, nierównych ścianach najlepiej położyć grube tapety z wyraźną fakturą. Papierowe i naturalne okładziny ścienne są delikatne, a więc najbardziej właściwe w miejscach o małym ruchu. Natomiast tapety winylowe szczególnie nadają się do wszelkich korytarzy, sal sportowych i restauracji.

Najnowszy trend w dekoracji mieszkań to tapety na fizelinie (ang. non wovens lub NWs). Są to papierowe lub winylowe warstwy podlaminowane włókniną powstałą z termicznego połączenia włókien syntetycznych; szczególnie łatwe są w nakładaniu, czyli popularne „zrób to sam”. Świetnie kryją wszelkie nierówności powierzchni i dobrze tłumią hałas; dodatkowo są łatwe do usunięcia ze ścian na sucho i po zerwaniu gotowe (sic!) do kolejnego nałożenia na ściany.

Przy zakupie tapet na flizelinie trzeba być świadomym, że istnieją ich dwa rodzaje:
– nie winylowe i bardzo porowate, a więc nie nadające się do łazienek czy kuchni (and. unsealed nonwoven)
– winylowe, nie przepuszczające wilgoci, zmywalne i odporne na zadrapania (ang.solid vinyl non woven)

ZOBACZ WIDEO, na którym zademonstrowano łatwość z jaką usuwa się ze ścian tapety na fizelinie

Podsumowując:
Przy wyborze tapet nie tylko ładne kolory i interesujące wzory mają znaczenie, ale też tworzywo z jakiego są one wykonane. Większość kupujących nie zdaje sobie sprawy, jak wiele różnych opcji jest dostępnych na rynku i jak wiele innowacji zostało dokonanych w ostatnich latach. Materiały, powłoki, kleje, podkłady i wzory są stale udoskonalane. Producenci prześcigają się w wynajdowaniu nowych metod produkcji, aby przyśpieszyć czas wytwarzania tapet i aby je ulepszyć. Tak więc istotnym jest posiadanie pewnego zakresu wiedzy, która ułatwi kupującym dokonanie właściwych wyborów, a później pozostaje nam już tylko „zrób to sam”. Powodzenia.

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN
annalineid@gmail.com
annalineid.wix.com/annalineid

KLasyfikacja

tee layers

2004 December 31 120

REKLAMA

2103075695 views

REKLAMA

2103075928 views

REKLAMA

2104872320 views

REKLAMA

2103076071 views

REKLAMA

2103076171 views

REKLAMA

2103076280 views