REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumPaździernik – miesiącem Różańca świętego

Październik – miesiącem Różańca świętego

-

W tradycji religii katolickiej to właśnie październik jest miesiącem w szczególny sposób poświęcony modlitwie różańcowej.

REKLAMA

 

Różaniec jest chrześcijańską modlitwą, która pierwotnie była nazwana Psałterzem Najświętszej Maryi Panny (150 psalmów – 150 Zdrowaś Maryjo). Modlitwa ta jest znana i kultywowana w Kościele od czasów średniowiecza, choć jej korzenie są znacznie starsze.

 

Samo słowo różaniec jest utożsamiane nie tylko z modlitwą, lecz również z charakterystyczną koronką (sznurem modlitewnym) używanym do odliczania ilości powtórzonych kolejnych części modlitwy.

 

Od początku istnienia funkcjonowały trzy części różańca: Radosna, Bolesna i Chwalebna. Za ojca Różańca uważa się św. Dominika (1172-1221), któremu miała objawić się Maryja i przekazać modlitwę różańcową, której forma jednak była nieco inna niż obecnie. Modlitwa różańcowa była szczególnie bliska papieżowi Janowi Pawłowi II. Dokonał On zmiany listem apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 16 października 2002 roku, wprowadzając nową część różańca, Tajemnice Światła.

 

Modlitwa różańcowa nie polega jednak tylko na powtarzaniu poszczególnych modlitw. Modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo mają być pomocą do rozważania tajemnic Ewangelii i to właśnie medytacja, a tym samym spotkanie z żywym Jezusem Chrystusem i Jego Matką jest istotą modlitwy różańcowej.

 

Rozważając tajemnice życia Jezusa i Maryi, człowiek ubogaca swoją duchowość. Różaniec jest modlitwą szczególną, która naprawdę może zdziałać cuda!

 

Czwartkowe spotkanie w głównej siedzibie ZNP, 4 października 2012 r. poświęcone było tej szczególnej modlitwie.

 

Mimo niesprzyjającej pogody na spotkanie przyszło wielu związkowych członków. Z południowych krańców chicagowskiej metropolii przyjechało też liczne grono członków Okręgu XII ZNP. Różaniec zorganizowała wiceprezeska Teresa Abick i komisarka Wanda Juda, a poprowadziła je Elżbieta Cimochowicz, odpowiedzialna za sprawy religijne w Wydziale Kobiet. Obecne były dyrektorki : Irena Hercik, Stanisława Rawicka, Wanda Penar, Krystyna Domalewski, komisarz Józef Hercik, była komisarka Anna Kokoszka, z Wydziału Kobiet Teresa Winters i Janina Kopacz, która zrobiła smaczny poczęstunek kończący wieczorne spotkanie. Wiceprezeska Teresa Abick zafundowała deser, wyśmienity tort z wizerunkiem Statuy Wolności z okazji 126. rocznicy postawienia na wyspie Ellis tego charakterystycznego pomnika. W latach 1892–1924 działało tam główne centrum przyjmowania imigrantów do Stanów Zjednoczonych, przybywających z Europy na Wschodnie Wybrzeże. Przez cały okres jej działania, do chwili ostatecznego zamknięcia w 1954 r., stacja przyjęła około 12 milionów imigrantów.

 

Po modlitwach odbyło sią krótkie zebranie obu Wydziałów, Kobiet i Dobroczynności.

 

Tekst i zdjęcia:

Krystyna Białasiewicz

REKLAMA

2091069028 views

REKLAMA

2091069327 views

REKLAMA

2092865786 views

REKLAMA

2091069608 views

REKLAMA

2091069754 views

REKLAMA

2091069898 views