REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumOdzykać energię

Odzykać energię

-

Żeby zdrowym być

Dorota Feluś

REKLAMA


Zima jest porą roku, kiedy większości z nas brakuje energii. Czujemy się ciągle zmęczeni, rozbici i osowiali. Niektórzy osiągają wręcz stan chronicznego zmęczenia. Poprawić taki stan rzeczy może odpowiednie odżywianie wspomagane stosownymi suplementami.

 

Co jeść?

 

Zdrowa dieta z pewnością wspomoże organizm w wysiłku, którego celem jest samouzdrowienie. W niektórych przypadkach specyficzne produkty mogą nawet zniwelować symptomy choroby. Efekty chronicznego zmęczenia, takie jak: powalająca z nóg słabość, kłopoty z pamięcią, częsty ból gardła, mięśni lub stawów, migreny lub inne uciążliwe dolegliwości pomogą zminimalizować następujące kroki:

 

• ograniczenie białka do 10% całkowitej liczby dostarczanych każdego dnia organizmowi kalorii,

 

• spożywanie różnorodnych świeżych owoców i warzyw, najlepiej organicznego pochodzenia, które dostarczą antyoksydantów chroniących komórki przed wolnymi rodnikami,

 

• regularne spożywanie czosnku, który zabija wszelkiego rodzaju mikroby,

 

• wprowadzenie do diety grzybów, które wzmacniają układ odpornościowy; najlepsze to: shiitake, oyster, enokidake i maitake (można je zakupić w marketach azjatyckich).

 

Zioła, minerały i suplementy

 

Sama dieta, choćby najbardziej urozmaicona na świecie, może nie wystarczyć do wzmocnienia chorującego i wyczerpanego z powodu różnych czynników organizmu. Dlatego też eksperci zalecają osobom przemęczonym, którym brak energii z powodu przeciążonego terminarza zajęć lub stresów, jakie przynosi codziennie życie, by nauczyły się, w jaki sposób zmęczenie zwalczać w sposób naturalny. Sprawdzone w tej materii metody to:

 

• wygospodarowanie kilku minut dla siebie i poświęcenie ich na proste ćwiczenia oddechowe (wystarczy usiąść w spokojnym miejscu i przez 15 minut powoli oddychać przez nos licząc np. do ośmiu przy wdechu i do ośmiu przy wydechu),

 

• codzienny umiarkowany wysiłek fizyczny (wystarczy 30 minut każdego dnia, nawet w podzielonych porcjach, np. po 10 minut),

 

• odpowiednia dawka odpoczynku.

 

W zniwelowaniu lub zmniejszeniu efektów zmęczenia mogą pomóc również specyficzne zioła, minerały i związki chemiczne, jakie naturalnie występują w przyrodzie. Znawcy przedmiotu radzą spróbować:

 

1. Magnez

 

Dowiedziono, że suplementy magnezu brane doustnie pomagają zredukować symptomy zmęczenia u osób, u których poziom tego minerału jest niski; najlepsze jego odmiany to magnesium citrate, magnesium chelate lub magnesium glycinate; należy unikać magnesium oxide, jako że ta forma może drażnić układ pokarmowy; należy także uważać z dawkami, bowiem zbyt dużo magnezu wywołuje biegunkę.

 

2. Eleuthero (Eleutherococcus senticosus lub Acanthopanax senticosus), znane również jako syberyjski żeńszeń (Siberian ginseng).

 

Liczne badania dowiodły, że roślina ta wywiera korzystny wpływ na aktywność mózgu, a także fizyczną wytrzymałość.

 

3. Coenzyme Q10

To substancja występująca w każdej komórce ciała. Jest ona zaangażowana w proces przekształcania pożywienia w energię. Jednak z upływem czasu jest jej coraz mniej w organizmie.

 

4. Ashwagandha

To używane powszechnie przez praktyków ayurvedy (system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności, zajmujący się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym) zioło słynie ze swej zdolności wspomagania organizmu poddanego silnemu stresowi

 

5. Cordyceps

Te wykorzystywane w medycynie chińskiej od setek lat grzyby z Tybetu pomagają zwalczać zmęczenie i przyczyniają się do wzrostu poziomu energii. Często sięgają po nie sportowcy.

REKLAMA

2091060199 views

REKLAMA

2091060498 views

REKLAMA

2092856957 views

REKLAMA

2091060779 views

REKLAMA

2091060925 views

REKLAMA

2091061070 views