REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Zmarł Brent Scowcroft, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego dwóch prezydentów

Zmarł Brent Scowcroft, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego dwóch prezydentów

-

W wieku 95 lat zmarł w czwartek Brent Scowcroft, który służył jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji prezydentów Geralda Forda i George’a H.W. Busha – poinformował w piątek rzecznik prezydenta Busha seniora.

Scowcroft, ceniony ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego, zmarł z przyczyn naturalnych w swoim domu w podwaszyngtońskim Falls Church. Długoletni amerykański urzędnik postrzegany był jako realista w stosunkach międzynarodowych oraz zwolennik bliskich relacji transatlantyckich.

REKLAMA

W administracji Busha seniora współtworzył reakcję USA na wydarzenia na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku i zmiany w Europie Wschodniej w następstwie upadku Związku Radzieckiego. Był jedną z kluczowych osób w Białym Domu podczas I wojny w Zatoce Perskiej.

Scowcroft był jedynym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, który służył dla dwóch amerykańskich prezydentów.

“Brent Scowcroft był amerykańskim patriotą i urzędnikiem najwyższej klasy, z niezwykłą, trwającą ponad 60 lat, karierą wojskową i rządową” – przekazał w piątek rzecznik Busha seniora Jim McGrath. “Całe jego życie zawodowe było poświęcone temu, jak najlepiej chronić Amerykę i wspierać jej interesy. Był mentorem dwóch pokoleń amerykańskich urzędników państwowych, którzy szanowali go za jego błyskotliwość, uczciwość, pokorę oraz przyzwoitość” – dodał.

Do rządowej administracji Scowcroft przeniósł się po przejściu na wojskową emeryturę w 1975 roku. W trakcie 29 lat służby w armii absolwent uczelni wojskowej West Point uzyskał stopień generała porucznika.

Swoją karierę w Białym Domu zaczynał jeszcze za prezydenta Richarda Nixona. W 1991 roku prezydent Bush senior przyznał mu Prezydencki Medal Wolności, najwyższye amerykańskie odznaczenie cywilne.

W 2002 roku Scowcroft opublikował w “Wall Street Journal” artykuł, w którym ostrzegał przed wojną z Irakiem. Wskazywał w nim, że przyczyni się ona do zwiększenia napięć na Bliskim Wschodzie oraz odwóci uwagę od walki z terroryzmem.

Po wyborach w 2008 roku pomagał Barackowi Obamie utworzyć zespół doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego, a w 2016 roku wsparł kandydaturę Hillary Clinton.

Po zakończeniu pracy w administracji Scowcroft założył międzynarodową firmę doradczą The Scowcroft Group i współpracował z różnymi think tankami.

Dziennik “Washington Post” ocenia, że Scowcroft nie uzyskał takiej rozpoznawalności jak inni prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i był “całkowicie niechętny rozgłosowi”.

“Skupiał się na dyskrecji i prywanych naradach, co celowo pozostawiało go w cieniu bardziej ekstrawaganckich osobistości wojskowego i politycznego establishmentu” – dodaje waszyngtońska gazeta.

“Nie mam szybkiego, innowacyjnego umysłu(…) Nie wpadam automatycznie na nowe, dobre pomysły. Wyławiam dobre pomysły spośród tych złych” – mówił magazynowi “Time” Scowcroft.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks