REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW Nowym Jorku powstało jedyne na świecie muzeum upamiętniające masakrę na placu...

W Nowym Jorku powstało jedyne na świecie muzeum upamiętniające masakrę na placu Tiananmen

-

Nowe muzeum poświęcone krwawo stłumionym protestom na placu Tiananmen w Pekinie zostanie otwarte w piątek w Nowym Jorku. Będzie to jedyna na świecie tego typu stała wystawa po tym, jak przed dwoma laty w Hongkongu zamknięto podobne muzeum pod naciskiem władz – informuje agencja Reutera.

Wśród eksponatów zgromadzonych w muzeum, którego otwarcie zaplanowane jest na dwa dni przed 34. rocznicą masakry, znajdują się między innymi wycinki z gazet, listy do aresztowanych protestujących, zakrwawiony transparent, hełm żołnierski i namiot. Organizatorzy mówią, że mają również wiele zdjęć, nagrań audio i wideo, które nie były dotąd prezentowane.

REKLAMA

Prace nad stworzeniem nowej stałej ekspozycji rozpoczęły się po tym, jak władze Hongkongu wymusiły w 2021 r. zamknięcie tamtejszego muzeum. We wrześniu policja w Hongkongu przeprowadziła nalot na muzeum, konfiskując praktycznie wszystkie eksponaty. Sojusz Wsparcia Patriotycznych Ruchów Demokratycznych w Chinach, organizacja prowadząca muzeum i główny organizator corocznych czuwań w rocznicę wydarzenia na Tiananmen, oraz trzech jej przywódców zostali oskarżeni o podżeganie do obalenia władzy państwowej.

Twórcy nowojorskiego muzeum, wśród których są uczestnicy wydarzeń z 1989 r., zebrali 500 tys. USD niezbędne do wynajęcia pomieszczenia na potrzeby muzeum w mniej niż osiem miesięcy.

Lokalizacja zajmującego ponad tysiąc metrów kwadratowych muzeum nie jest przypadkowa, ponieważ znajduje się pod numerem 894 przy Szóstej Alei w centrum nowojorskiego Manhattanu – co jest nawiązaniem do daty zamieszek.

„Myślę, że dla przyszłości naszego kraju, młode pokolenie ma pewnego rodzaju obowiązek, odpowiedzialność, aby coś zrobić” – powiedział w rozmowie z „NYT” Wang Dan, jeden z twórców muzeum, uczestnik protestów studenckich w 1989 r.

Wang przyznał, że wystawa nie jest przeznaczona wyłącznie dla chińskiej diaspory. Wyraził nadzieję, że Amerykanie, zwłaszcza uczniowie szkół średnich i studenci, będą przychodzić, aby zrozumieć „sytuację w Chinach, ponieważ jest ona bardzo ważna nie tylko dla Chin, ale i dla Stanów Zjednoczonych”.

„To muzeum to nie tylko historia, ale także teraźniejszość i przyszłość” – podkreślił Wang. „Nie poddawajcie się. To moje przesłanie do Chińczyków”.

W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 r. chińskie wojsko otworzyło ogień do tysięcy pokojowo demonstrujących studentów, robotników i przedstawicieli inteligencji, domagających się reform i swobód obywatelskich. Chińskie władze nigdy nie wzięły na siebie odpowiedzialności za te działania i zabraniają publicznego upamiętniania tego wydarzenia.

W przeszłości Hongkong był jedynym chińskim terytorium, na którym tolerowano upamiętnianie masakry na Tiananmen. Doroczne czuwania organizowane w Parku Victorii zostały pierwszy raz zakazane przez władze w latach 2020-21, a decyzję tę uzasadniano restrykcjami wprowadzonymi z powodu pandemii COVID-19. W 2022 r. policja nie wydała zgody na żadne wydarzenia nawiązujące do masakry i ostrzegła, że „udział w nieautoryzowanym zgromadzeniu” 4 czerwca grozi karą do pięciu lat pozbawienia wolności. Aresztowano wówczas wiele osób. Także w tym roku nie zaplanowano na niedzielę żadnych zgromadzeń ani nabożeństw religijnych. (PAP)

REKLAMA

2094043115 views

REKLAMA

REKLAMA

2094043399 views

REKLAMA

2095839848 views

REKLAMA

2094043649 views

REKLAMA

2094043787 views

REKLAMA

2094043928 views