REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA chcą trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie

USA chcą trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie

-

Stany Zjednoczone popierają utworzenie specjalnego trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie – oświadczyła ambasador Beth Van Schaack, przedstawicielka Departamentu Stanu USA ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, cytowana w środę przez agencję AFP. Zauważyła, że trybunał taki mógłby powstać nawet w ramach systemu sądownictwa Ukrainy.

„Stany Zjednoczone doszły do wniosku, że najbardziej skutecznym sposobem zapewnienia odpowiedzialności za zbrodnie agresji jest utworzenie międzynarodowego trybunału w ramach systemu sądownictwa Ukrainy” – powiedziała Van Schaack występując na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie.

REKLAMA

Jak dodała ambasador, Waszyngton liczy na „znaczące międzynarodowe wsparcie, w tym ze strony europejskich partnerów” i jest zdania, że najlepszą lokalizacją dla takiego trybunału byłoby państwo trzecie na terenie Europy.

Bucza, kwiecień 2022 r. fot. OLEG PETRASYUK/EPA-EFE/Shutterstock

Kijów od dawna wzywał do utworzenia specjalnego sądu. Ideę powołania nadzwyczajnego trybunału popierają też Europejczycy – przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen mówiła o tym już w listopadzie ubiegłego roku, a Niemcy zaproponowały w styczniu „nowy format” sądu, który mógłby „wywodzić swoją jurysdykcję z ukraińskiego prawa karnego”, ale mieć wsparcie międzynarodowych prokuratorów i sędziów oraz zagraniczne finansowanie.

Van Schaack zauważyła, że podobny trybunał mógłby zyskać szersze poparcie międzynarodowe i nie wymagałby uchwalenia rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

„Taki hybrydowy sąd zapewniłby przywództwo Ukrainy w dążeniu do określenia odpowiedzialności za zbrodnię agresji. USA są gotowe do współpracy (w tej sprawie) z Ukrainą i innymi krajami, oraz zapewnienia środków i wymiany informacji” – powiedziała ambasador.

Wcześniej Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) z siedzibą w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Władimira Putina za zbrodnię wojenną, jaką są deportacje ukraińskich dzieci do Rosji. (PAP)

REKLAMA

2095857138 views

REKLAMA

REKLAMA

2095857370 views

REKLAMA

2097653766 views

REKLAMA

2095857519 views

REKLAMA

2095857620 views

REKLAMA

2095857732 views