REKLAMA

2132245781 views

REKLAMA

2132245780 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef FBI: atak na Kapitol uznajemy za akt "krajowego terroryzmu" (WIDEO)

Szef FBI: atak na Kapitol uznajemy za akt “krajowego terroryzmu” (WIDEO)

-

Szef FBI Christopher Wray powiedział we wtorek, że jego agencja uznaje atak na Kapitol w Waszyngtonie z 6 stycznia za akt “krajowego terroryzmu”. Dodał, że służby nie znalazły dowodów na to, by w szturmie na Kongres USA uczestniczyli anarchiści czy Antifa.

“Ten atak, to oblężenie, było po prostu przestępstwem, a my w FBI uznajemy to za krajowy terroryzm” – stwierdził Wray, zeznając w Senacie po raz pierwszy po tym wydarzeniu.

REKLAMA

W ciągu nieco mniej niż dwóch miesięcy od szturmu w obejmującej całe Stany Zjednoczone bezprecedensowej operacji FBI aresztowało blisko 300 osób uczestniczących w zamieszkach na stołecznym Wzgórzu Kapitolińskim.

W ramach pomocy w identyfikacji uczestników ataku FBI otrzymało od Amerykanów ponad 270 tysięcy wskazówek. Wiele z nich dzięki uważnemu oglądaniu przez obywateli opublikowanych w mediach społecznościowych filmów ze szturmu. “Niektórzy podjęli nawet bolesny krok, donosząc na swoich przyjaciół lub członków rodziny” – przyznał Wray.

Szef FBI powiedział w Senacie, że jego agencja “do tej pory nie widziała” żadnych dowodów na uczestnictwo w szturmie anarchistów lub skrajnie lewicowej Antify. Zeznanie to stoi w sprzeczności ze słowami byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówił, że 6 stycznia “Antifa wdarła się na Kapitol”.

Dopytywany przez parlamentarzystów Wray ocenił, że do Kongresu siłą wtargnęli w styczniu demonstranci reprezentujący różne ideologie. “Aresztowaliśmy kilka osób, które umieścilibyśmy w kategorii brutalnego ekstremizmu na tle rasowym” – oznajmił.

Wray uznał białych rasistów za “trwałe i ewoluujące zagrożenie”, którego wzrosło od czasu, gdy w 2017 roku stanął na czele FBI. Ta grupa stanowi “największą część naszego portfolio krajowego terroryzmu” – oświadczył.

“Nie obchodzą nas ideologiczne motywacje. Nie interesuje nas to czy są lewicowe, prawicowe czy inne. Jeśli ideologia powoduje przemoc i łamanie federalnego prawa, to zajmujemy się nią” – relacjonował podejście FBI.

6 stycznia zwolennicy Trumpa siłą wtargnęli do gmachu amerykańskiego parlamentu. Tłum przerwał zatwierdzanie przez Kongres wygranej Demokraty Joe Bidena w wyborach prezydenckich, a parlamentarzyści zostali ewakuowani.

W zamieszkach zginęło pięć osób, w tym oficer straży Kapitolu Brian Sicknick. Po szturmie dwóch funkcjonariuszy popełniło samobójstwo.

Z dotychczasowych zeznań byłych i obecnych członków służb bezpieczeństwa wynika, że straż Kapitolu została zaskoczona liczbą uczestników zamieszek oraz ich przygotowaniem. Problem stanowił przepływ między służbami informacji wywiadowczych z ostrzeżeniami przed możliwą przemocą.

FBI nie aresztowało jeszcze żadnych podejrzanych w związku z zabójstwem Sicknicka czy podłożeniem bomb pod siedzibami Partii Republikańskiej i Demokratycznej. W sprawie śmierci funkcjonariusza trwa śledztwo.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2129462462 views

REKLAMA

REKLAMA

2129462477 views

REKLAMA

REKLAMA

2131258797 views

REKLAMA

2129462487 views

REKLAMA

2129462490 views

REKLAMA

2129462494 views